Paletta

Adás időpontja: 
2022. december 19, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt időszak legfontosabb színházi, zenei és képzőművészeti eseményeiről számolunk be

CANTICUM
Az „Adventi programok Százhalombattán” elnevezésű sorozat keretében az első ünnepi vasárnapon, a BKK lépcsős teraszán a Canticum Novum Vegyeskar lépett elsőként a közönség elé.
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy

SZŰCS GABI
Szűcs Gabi a Cotton Club Singers együttes alapító tagjaként 14 évig a zenekar tagja volt, majd 2007-ben kivált az énekegyüttesből. A váltás egy új zenei világ felfedezését és művészi személyiségének kibontakoztatását jelentette, nem elfordulva azonban a jazz, a legnemesebb értelemben vett szórakoztató műfajtól. Advent első vasárnapján Szűcs Gabi is énekelt a battai közönségnek – mintegy „pótolva” a nyáron, a kedvezőtlen időjárás miatt elmaradt koncertjét.
Megszólaló: Szűcs Gabi – énekesnő, előadóművész

BODZA MESEMŰHELY
Advent második vasárnapján a programok nyitányaként a Bodza Meseműhely karácsonyi gyerekműsorával várták az érdeklődőket. Rédli Éva és Szélpál Stefi – zenésztársukkal Krisztics Csabával – mesés, dalos, játékos műsorukkal hozták ünnepi hangulatba kicsiket és nagyokat egyaránt.
Megszólaló: Szélpál Stefi – drámapedagógus;
Rédli Éva – drámapedagógus

LISZT KÓRUS
Az adventi koszorú második gyertyáját a nyugdíjas klubok gyújtották meg, a Liszt Ferenc Vegyeskar tagjai pedig énekükkel köszöntötték a BKK előtti lépcsős terasz előtt összegyűlt „ünnepváró közönséget”.
Megszólaló: Kriesch András – karnagy
Szabó Éva – alkarnagy

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 21. és 29. – Tamás napja
Tamás napjához számos – elsősorban disznóvágással kapcsolatos – hiedelem fűződik. Az ekkor vágott jószág hája, a „Tamásháj” nem avasodik meg, ezért gyógyításra alkalmas, ezért régen elsősorban kelések, nehezen gyógyuló sebek, kiütések kezelésére használták. Sokan mézet szenteltettek Tamás napján, mivel az egész évben használható baromfibetegségek gyógyítására. Időjárásjóslásra is felhasználták a Tamás napján leölt hízót, mert úgy tartották, ha nagy lett a mája, csikorgós lesz a karácsony. Jósoltak a frissen esett hóból is, mert ha Tamás reggelére beborította a tájat, boldog és békés karácsonyt ígért. A férjhez menő lányoknak Tamás előestéjén célszerű volt az udvaron a vállukkal rázni a kaput, mert ha ilyenkor kutyaugatást hallottak, biztos kérőre számíthattak, sőt az ugatás irányából várhatták a jövendőbelit.

TOLCSVAY BÉLA
Tolcsvay Béla Kossuth-díjas énekmondó az 1960-as évek közepén a folk-beat irányából indult el a magyar zenei életben. Az elmúlt fél évszázadban számtalan formációval zenélt együtt, de az utolsó évtizedben leginkább a szólóestjein találkozhatott vele a közönség. Saját dalai mellett versek megzenésítőjeként, színpadi művek zenéinek megálmodójaként is ismert. Tolcsvay Bélával a legutóbbi százhalombattai fellépése előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Tolcsvay Béla – Kossuth-díjas zeneszerző, énekmondó

SPIRIT ZENEKAR
„Kiáltok az Úrhoz! Egy sokszínű koncert a békéért és lelkünk megerősítéséért” – ezt a címet kapta az a Szent István templomban megrendezett program, melyen a budapesti Spirit együttes is fellépett.
Megszólaló: Borsovszki Tibor – együttesvezető, zenész

FESZTY ÁRPÁD
Feszty Árpád főleg vallási tárgyú és történeti képeket festett és népszerűségét elsősorban a Magyarok bejövetele című körképének köszönhette. Történelmi sorozatunk legújabb állomásán Feszty Árpádról beszél Juhász Edina történész.
Megszólaló: Juhász Edina – történész

LANTMŰVÉSZ
A lant egy rendkívül gazdag múltú hangszercsalád, melynek ősét már Mezopotámiában is használták. A barokk lant változata a XVI. században volt népszerű és több húrral rendelkezik, mint egy reneszánsz lant, ezért egy kicsit a gitárhoz hasonlít a hangja. Az első magyar lantművész, aki lantdiplomával rendelkezik, Kónya István is fellépett az „Éji zenék a százhalombattai Szent István templomban” elnevezésű koncerten.
Megszólaló: Kónya István – lantművész, lantoktató