A Kolo együttes 1976-ban alakult, melynek tagjai öregbítik a délszláv népzene jó hírét. Az idei Summerfesten való fellépésük előtt Halász Lászlóval beszélgettünk
JÓZSEF
Jákobnak tizenegy fia van, de Józsefet mindegyik fölé helyezi, elkényezteti és díszes, színes kabátot csináltat neki, amely az elsőszülöttség jogát, a kiválasztottságot jelenti és ez felbosszantja és féltékennyé teszi a többi testvért… Így kezdődik a József és a színes szélesvásznú álomkabát című musical, amely igazi zenei utazás, hiszen az ifjú Webber, mintha a bőség zavarával küzdött volna – számtalan stílust vonultat fel az előadásban. A József egy meseszerű, tanulságos történet – és nem ’véletlenül’ lett a 10. születésnapját ünneplő Álomvándorok Társasága jubileumi előadása.
Megszólaló: Soós Márton – társulatvezető, rendező
RITA FIGURÁI
„Nem középiskolás fokon tanítani” – ezt a címet kapta a HBVK Középiskolások éve programsorozatához kapcsolódó és városunkban középiskolásokat (is) oktató képzőművészek közös kiállítása. Ezúttal az Arany Iskola rajztanára, Feketéné Takács Rita művészetébe nyerhetnek még egy kis betekintést.
Megszólaló: Feketéné Takács Rita – tanár, képzőművész
FÉSZEK KLUB
A budapesti művészvilág 1901-ben alakult klubja, a Fészek Művészklub, 2021-ben Pro Urbe Budapest díjat kapott „Budapest szellemi centrumaként 120 éve betöltött egyedülálló szerepéért, a kulturális örökség továbbvitele, a kortárs művészeti alkotások bemutatása érdekében folytatott pártfogó tevékenységéért”. A Fészek Klubról szól történelmi sorozatunk legújabb állomása.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 8. – Kisboldogasszony vagy Kisasszony napja
Kisboldogasszony vagy Kisasszony napja régtől fogva jeles dátuma mind az egyházi naptárnak, mind pedig a népi kalendáriumnak. A katolikus hívek Szűz Mária születésének emléknapját ünneplik, faluhelyen pedig ez volt a „két asszony közi” időszak záró- és az ősz kezdőnapja. A legenda szerint Mária születésének éjszakáján keletkezett a taligavirág (más néven a hunyor) és gyökerének gyógyereje van. Amikor Jézust szülte, akkor keletkezett a mocsárd (ismertebb nevén a gólyahír), amelyet szintén gyógyerejűnek tartanak. Máriának a menekülésekor hullott könnyeiből fakadt a gyöngyvirág, hajából az árvalányhaj, a gyermek Jézus mosdóvizéből pedig a nefelejcs. Minthogy ilyenkor már útjukra készülődnek a vándormadarak, a névadót sokfelé Fecskehajtó Kisasszonyként emlegették. Tulajdonképpen az augusztusi Nagyboldogasszony és a szeptemberi Kisasszony közötti periódus is a zordabb évadra való felkészülésre serkentette a gazdaasszonyokat, de már a férfinépet is. Igyekeztek ekkorra összegyűjteni a tyúkok alól a tavaszig elálló tojást, megszedni a gyógyfüveket, alvóra szemezni a gyümölcsfákat. Ez utóbbi természetesen a férfiak dolga volt, akárcsak a szántás vagy az aktuális magvetés.
DÁVID GÓLYALÁBAKON
Fekete Dávid még néptáncos tiniként szeretett bele a garabonciás tudományba, bábos-mesemondóként járja az országot, ill. 2006-ban megalapította a Szárnyas Sárkányok Utcaszínházi Műhelyt, melynek tagjaival azóta is szórakoztatják a nagyérdeműt. Tették ezt így az idei Summerfesten is. Dávidot arról is kérdeztük, hogyan lehet megállni gólyalábakon.
Megszólaló: Fekete Dávid – gólyalábos, bábos-mesemondó
INGÓ-BINGÓ
Páll Évi a citera, a hegedű és a tánc bűvöletében kezdte pályáját. A zeneiskolás évek és néptáncegyüttesek zenei kísérete után elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemet. Több mint 20 éve vezeti a Bara Zenekart, mellette számos formációban felbukkan. Hétköznaponként pedig népi gyermekfoglalkozásokat tart óvodákban, illetve iskolában foglalkozik a gyermekek zenei nevelésével. Ingó-bingó – ezt a címet kapta Páll Évi és zenésztársainak koncertje, mellyel a Summerfest közönsége is találkozhatott.
Megszólaló: Páll Éva – előadóművész, népzenész
KOLO ZENEKAR
A Kolo együttes 1976-ban alakult, melynek tagjai a kezdettől aktív és állandó résztvevői a hazai táncházmozgalomnak és öregbítik a délszláv népzene jó hírét. Az idei Summerfesten való fellépésük előtt a zenekar vezetőjével, Halász Lászlóval beszélgettünk.
Megszólaló: Halász László – együttesvezető, zenész
IHAROS
Az Iharos Népművészeti Egyesület Budapesten, Pest megyében, azon belül a Zsámbéki-medencében élő népi iparművészekből alakult 1996-ban. A tagok alkotómunkájukon túl vállalnak mesterségbemutatókat és játszóházi foglalkozásokat, ill. kiállításokon mutatkoznak be a nagyközönség előtt. A Summerfest nyitónapján nyílt tárlatukra kalauzoljuk el most Önöket.
Megszólaló: Ament Éva – az Iharos Népművészeti Egyesület elnöke
FUNDÁK KRISTÓF
A Summerfest nyitónapján háromféle műfajban készült néptánc feldolgozást is láthatott a közönség, melyeket jelenkorunk néptánc koreográfus nemzedékének egyik legígéretesebb tehetsége, Fundák Kristóf, szakmai alkotótársával, feleségével, Fundák-Kaszai Lilivel hozott létre. A Forrás Néptáncegyüttes Független Színház Mestermunka című előadása a maga nemes egyszerűségében autentikus folklór, szívet és szemet gyönyörködtető néptánc előadás, káprázatos népviseletekben és színházi formákat tartalmazva igazi színházi élmény.
Megszólaló: Fundák Kristóf – a FNFSZ társművészeti vezetője
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni