EMIL ÉS A DETEKTÍVEK
Erich Kästner örök klasszikusát Galambos Zoltán, a Körúti Színház igazgatója álmodta színpadra, korunk ízlésének megfelelően lendületes párbeszédekkel és a fiatalabb korosztályt is megragadó zenei világgal, melyben megismerhetjük az 1920-as évek Berlinjének városi gyerekbandáit és azt is megtudhatjuk, hogy bár különbözünk, különböző háttérrel, más-más családokból érkezünk, van olyan ügy, amely egyesít minket. A legutóbb Érden bemutatott előadás munkatársam, Raczkó Tamás számára is „emlékezetes”, hiszen egykor ő játszotta Gusztáv szerepét.
Megszólaló: Raczkó Tamás – a HalomTV szerkesztő-riportere;
Galambos Zoltán – rendező, színigazgató
GULYÁS MAGDOLNA
Gulyás Magdolna születésétől kezdve Galgamácsán él, mint rokonai és felmenői is évszázadok óta. Már gyerekkorában magába szívta a Galga-völgye élő és sokszínű népművészetét, sőt, azóta is népművészeti tevékenysége középpontjában az öröklött hagyományt féltőn óvó és megőrző munkálkodás mellett az abból építkező új formakincs létrehozása áll. Gulyás Magdolnával városunk főterén, a Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválon beszélgettünk.
Megszólaló: Gulyás Magdolna – a Galgamácsai Hagyományőrző Egyesület elnöke, a Népművészet Mestere
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 26. – Gellért püspököt szentté avatják (1083.)
Szent Gellért püspök, bencés szerzetes, a velencei Morosini (egyes, elterjedtebb történészi nézetek szerint a Sagredo) család sarja. Életéről a legtöbb információt legendái őrizték meg, amelyek a szentek középkori életrajzának legtöbb hagyományos elemét tartalmazzák, így bizonytalanság övezi származását. Annyi bizonyos, hogy ötéves korában a bencés San Giorgio kolostorba küldték. Kiváló szerzetesi oktatásban részesült, valamint nyelvtant, zenét, filozófiát és jogot is tanult. Velencéből 1020 körül zarándokútra indult a Szentföldre, de a vihar arra kényszerítette, hogy szakítsa meg útját. Úgy döntött, hogy felkeresi a Magyar Királyságot. Mór, pécsi püspök és I. István király meggyőzték – bízva abban, hogy prédikációi felgyorsíthatják a magyarok megtérését – hogy ne folytassa zarándokútját. Gellértet a király fia és örököse, Imre herceg nevelőjévé tették, majd I. István 1030 körül az újonnan létrehozott Csanádi Egyházmegye püspökévé tette, ahol a magyarul tudó bencés szerzetesek segítettek neki prédikálni a helyi lakosok körében.
MŰVÉSZTANÁROK
A művész-tanár jelentése: művészi és tanári foglalkozást egyaránt űző személy, például zenész és zenetanár is. A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola művésztanárai a tanév végén hangversennyel ajándékozták meg a közönséget.
Megszólaló: Ávéd-Brezánszky Ágnes – zenetanár
KÉRI MIHÁLY
Négykezes – ezt a címet kapta Kéri Mihály és Puha Ferenc közös kiállítása, melynek a BKK emeleti galériája adott otthont. Elsőként Kéri Mihály alkotásait mutatjuk meg Nézőinknek. Az Érden élő festőművész azt is elmondta, honnan a kapocs ő és Százhalombatta között.
Megszólaló: Kéri Mihály – festőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szent Gellért emlékezete
A nép a Csanádon eltemetett Szent Gellért püspököt azonnal szentként kezdte tisztelni, 1083-ban pedig István királlyal és Imre herceggel együtt az egyház is a szentjei közé iktatta. Megmaradt ereklyéit – bebalzsamozott testét, piros miseruhában és piros infulában – a Velencei lagúnában fekvő Murano Santa Maria e Donato bazilikájában őrzik. Ereklyéinek kisebb részei az évszázadok során ajándékozásokkal és cserékkel elkerültek Bolognába és Prágába is. Őrzik ereklyéit Győrött, valamint 1992 óta Szegeden a Fogadalmi Templomban, a belvárosi templomban és a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorban. Vértanúságának helyét utóbb Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A Szent Gellért-szobor neki állít emléket a hegy északkeleti oldalában, ahogy a délkeleti tövében álló Szent Gellért tér és az ott álló Gellért fürdő és szálloda is.
KONCERT A TEMPLOMBAN
Az idei Szent László napi programok keretében az óvárosi Plébániatemplomban a Canticum Novum Vegyeskar koncertjét is meghallgathatták az érdeklődők.
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy
ÜNNEPI MEGEMLÉKEZÉS
Az idei Szent László napi programok zárónapján – ünnepi megemlékezésre, koszorúzásra, ill. a Keresztény Értelmiségiek Helyi Csoportja által alapított Szent László díj átadására került sor.
Megszólaló: Tóth Ernő – a KÉSZ helyi csoportjának elnöke
PETRÁS MÁRIA
Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikus, csángó földműves szülők gyermekeként Moldvában, Diószénben született. Elsősorban figurális kerámiákat készít. Biblikus témájú domborműveiben, szobraiban a csángó falvak imái és énekei elevenednek meg. Népdalénekesként szólóban és együttesben is gyakran fellép. Az idei Szent László napi programok zárásaként Petrás Mária volt a Szent László templom vendége.
Megszólaló: Petrás Mária – népdalénekes, keramikus
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni