A KÍVÁNCSI KIRÁLYKISASSZONY
Fésűs Éva számtalan kitüntetés birtokosa, a 20. század egyik legtermékenyebb magyar meseírója. A salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház „A kíváncsi királykisasszony” c. mesejátékával tiszteleg az írónő életműve előtt. „Hol volt, hol nem volt egyszer egy királykisasszony, aki szebb volt mint a tavasz, üdébb, mint a rózsa, karcsúbb, mint a nádszál. Csakhogy kora reggeltől késő estig egyfolytában kérdezősködött, úgy fúrta az oldalát a kíváncsiság…” A kíváncsi kisasszony történetét láthatták a BKK színháztermében a kíváncsi kisiskolás gyerekek.
Megszólaló: Pünkösdi Mónika – színésznő
GUDOVICS – KILIÁN KIÁLLÍTÁS
A megújuló természetet, a tavaszt idézi elénk az a kiállítás is, amely Gudovics Vera és Kilián Miklós festőművészek alkotásaiból nyílt és amelynek egy közkedvelt százhalombattai vendéglátóhely adott otthont.
Megszólaló: Gudovics Vera – festőművész; Kilián Miklós – festőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 28. – Felföldi Anikó születésnapja (1938)
Felföldi Anikó Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes művész április 28-án ünnepli születésnapját. Gazdag életpályája számos színpadhoz kapcsolódik, hiszen játszott a Nemzeti Színházban, a kecskeméti Katona József Színházban, a Vidám Színpadon, 1966 óta a Budapesti Operettszínház tagja, sőt 1994-től a színház örökös tagja. Operettek és musicalek főszerepeit egyaránt eljátszotta és több nagy sikerű filmben, ill. tévéjátékban szerepelt. Temperamentumának, kiváló tánctudásának köszönhetően elsősorban szubrett szerepekben érvényesül. Több éven keresztül vendégszerepelt Triesztben, de fellépett a világ számos más pontján is. Felföldi Anikó a Magyarok Világszövetségével tíz éven keresztül koncertezett világszerte, mint „a magyar kultúra utazó nagykövete”.
RUTTKAI-LATINOVITS EMLÉKEST
A „Matrica” Múzeum „Színház az egész világ” sorozatának első állomása Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán művészi és magánéletébe enged bepillantást. E kiállításhoz kapcsolódott az az emlékest, melyen Gábor Júlia – Ruttkai Éva lánya – és férje, Szigethy Gábor író, rendező, színháztörténész személyes történeteket meséltek a „Tündérkirálynő” és a „Színészkirály” életéről.
Megszólaló: Gábor Júlia; Szigethy Gábor
STRAUSS
Richard Georg Strauss német zeneszerző főleg programzenéiről és operáiról, ill. karmesteri tevékenységéről volt híres. Nem állt rokonságban a keringőiről híres Strauss-családdal, a bajor udvari zenekar kürt-virtuózának Franz Joseph Straussnak volt a fia. Richard Georg Strauss élete és munkássága került reflektorfénybe a legutóbbi Zenei esten a HBVK-ban.
Megszólaló: Csehák Izolda – előadó, karnagy
DÉLVIDÉKI GOLGOTA
Délvidéki magyar golgota 1944-45 mottóval a II. világháborús vérengzés áldozatainak emlékére, a KÉSZ Helyi Csoportjának szervezésében vándorkiállítás nyílt a Szent István templomban. A megnyitó előtt Cseresnyésné Kiss Magdolnával, a Keskenyúton Délvidék 1944-45 Alapítvány kuratóriumi elnökével és Gutai Istvánnal, a Földönfutók Menekülés Bácskából című könyv szerzőjével beszélgettünk.
Megszólaló:
Cseresnyésné Kiss Magdolna – a Keskenyúton Alapítvány kuratóriumi elnöke; Gutai István – író
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 4. – Szent Flórián napja
Szent Flórián a római légióban századosként szolgált. A 3. század második felében élt, ekkor vette fel a keresztény hitet. Diocletianus császár uralma alatt, amikor újra kitört az keresztényüldözés Flórián tudomást szerzett arról, hogy fogságba ejtettek 40 keresztényt és ő a foglyok segítségére sietett. Mivel nyíltan megvallotta keresztény mivoltát, ezért elfogták, bíróság elé állították és halálra ítélték. Később sírja felett templomot építettek, körülötte híres kegyhely épült. Tisztelete Magyarországon a középkor végén a Szepesség németlakta vidékein kezdődött. Kezdetben az árvizek ellen kérték segítségét és mivel egy legenda szerint ifjúkorában imádságára kialudtak egy égő ház lángjai, Szent Flórián a tűzoltók védőszentje is lett.
GROTESZK
A groteszk összetett esztétikai minőség: a félelmetes, torz és fenséges vonások ötvöződése a kedves, néha kicsinyes komikus elemekkel, a rémület és nevetés együttes hatását váltva ki. A groteszk világa zárt, egyformán lehetséges benne a reális és irreális, a komikum és tragikum, a fenségesség és alantasság, a valóság és a fantasztikum. Groteszk címmel a SZAK Stúdió alkotóinak munkáiból nyílt kiállítás a BKK Lépcső Galériájában, a tárlatot Németh Nóra művészettörténész adta át a művészetkedvelő közönségnek.
Megszólaló: Németh Nóra – művészettörténész
SZŰCS GABI KONCERT
Szűcs Gabit az igényes zenét szeretők, hallgatók már jól ismerik, hiszen a Cotton Club Singers együttes alapító tagjaként 13 évig a zenekar tagja volt. Gabi 2007 óta már saját zenekarával, szólóban énekel. A váltás egy új zenei világ felfedezését és művészi személyiségének kibontakoztatását hozta, nem elfordulva azonban a jazztől, a swingtől és a legnemesebb értelemben vett szórakoztató műfajtól sem.
A repertoárján szereplő dalokat az egységes, jellegzetes hangszerelés jellemzi, melynek fontos pillére a kitűnő zenészekből álló zenekar. A BKK Jazz Teázójában Pataj György zongorán, Sárkány Sándor nagybőgőn, Berdisz Tamás a doboknál és Kuzbelt Péter szaxofonon játszott, miközben Szűcs Gabi hangjával bűvölte el a közönséget.
Megszólaló: Szűcs Gabi – énekesnő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni