Paletta

Adás időpontja: 
2022. május 02, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi – zenés, mesés utazás csillagok között elnevezésű meseelőadást láthatták a Kőrösi iskola alsós diákjai

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május elseje
Május elseje a természet ébredésének, megújuló erejének az ünnepe, amelynek hagyományai részben még a pogány korba nyúlnak vissza. Az Európa-szerte ismert tavaszköszöntő szokások közül hazánkban a májusfaállítás és a vidám mulatsággal zajló majális terjedt el. A májusfát, amelyet dédapáink korában még hajnalfának, vagy a nap névadójáról – Szent Jakab apostolról – jakabfának is neveztek, virággal, színes szalagokkal díszítették fel és a hazánkban legelterjedtebb szokás szerint, elsejére virradó hajnalban, titokban állítottak a legények a falu eladó lányainak. A májusfa nemcsak a fiatalság ébredező szellemét jelképezte, hanem a tavaszi virágzás és a zsendülés, ókorból ránk hagyományozódott örömünnepét is kifejezte.

SZÍNHÁZ A KŐRÖSIBEN
Ilona és Árgyélus a fák lombjai alatt találkoznak, de nem lehetnek egymáséi, hiszen tündér és ember más világban él. Az igaz szerelemért küzdeni kell, de ha ők egymásnak lettek teremtve, akkor semmi sem lehetetlen… A Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi – zenés, mesés utazás csillagok között elnevezésű meseelőadás a Soltis Lajos Színház és a Kőszegi Várszínház közös produkciója, melyet a Lázár Ervin Program keretében láthattak a Kőrösi iskola alsós diákjai.
Megszólaló: Tóth Artúr – színész

FUCHS PÉTER
Az élőszavas mesemondók egyre népesebb családjának egyik tagja, Fuchs Péter volt a „Matrica” Múzeum húsvéti minitáborának vendége, így a gyerekek „fület csiklandozó, elmét pallérozó és lelket emelő” mesékkel is gazdagodtak ezen a napon.
Megszólaló: Fuchs Péter – mesemondó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Pünkösd hava
„Gyönyörűségnek vidámsága, te nemes Pünkösd hava!” – így magasztalta a tavasz utolsó, ám legszebb hónapját, a májust a legrégebbi magyar csíziós könyvecske. Jankovics Marcell, a neves néprajzkutató pedig a májust, a „fagyosszentekre” utalva, találóan a nyár aggodalmas adventjének nevezte, aminek a jövendő termés féltése az alapja. „Május, ha sok esőt hoz, s nem küld nagyon hideget, vagy rekkenő meleget – jósolta a hajdani rímes megfigyelés –, bort, búzát várj eleget.” Sokfelé közmondássá vált az a paraszti vélekedés is, hogy: „aki János evangélista napjáig (május hatodikáig) el nem vet, nem érdemes a jó szóra.” Az uborka magját némely vidékeken másodikán, Zsigmond király névünnepén, másutt viszont ötödikén, Gotthárd napján volt ajánlatos földbe tenni.

SZISZKI RAJZKÖR
A Százhalombattai Széchenyi István Technikum és Gimnázium ’Rajzkörének tagjai’, vagyis Eötvös Lilien, Horváth Viktória, Lendvai Dalma, Róka Dorottya, Rédli Barna alkotásaiból, ill. 9- és 10. osztályos gimnazisták csoportmunkáiból nyílt kiállítás a HBVK galériájában. Kameránkkal a megnyitón jártunk.
Megszólaló: Regős Ágnes – rajztanár, képzőművész

PERU ERIKÁVAL
Dél-Amerika egyik legizgalmasabb és legszebb országa varázslatos meglepetéseket tartogat. Peru maga az élő történelem, hiszen az ősi idők emlékei a mai napig fennmaradtak. És ha a múlt lenyűgöző emlékei varázslatos tájakkal és egyedülálló élővilággal párosulnak, akkor a világ egyik legizgalmasabb úti célját kapjuk. Szeifertné Tóth Erika a HBVK-ban Peruban tett utazásáról beszélt legutóbb az érdeklődőknek.
Megszólaló: Szeifertné Tóth Erika – előadó, utazó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 4. – Szent Flórián napja
Május 4-e, Szent Flórián napja a katonatiszt vértanú emlékét őrzi. A keresztény hitéért vértanúságot szenvedett és szentté avatott Flórián tulajdonképpen római katonatiszt volt és Diocletianus császár uralkodása idején Noricumban, a mai Ausztria területén teljesített szolgálatot. A legenda szerint imájával meggátolta egy ház leégését, így lett belőle a tűzoltók patrónusa. Úgy is szokták ábrázolni, amint római tiszti egyenruhában, kezében a vödör vízzel egy hozzá képest parányi házacska vagy város tüzét oltja. Tisztelete elsősorban Ausztriában és a környező országokban virágzik a késő középkor óta. A tűzzel dolgozók, tűzoltók, serfőzők, fazekasok, pékek, valamint a kéményseprők védőszentje lett és a gyakori tűzesetek miatt a barokk kortól kezdve már nálunk is, minden tehetősebb polgár házának homlokzatán fülkébe állították szobrocskáját.

JÁSZOK NAPJA
277 évvel ezelőtt, 1745. május 6-án a jászok és a kunok visszaszerezték régi kiváltságaikat, ez a nap 2014 óta példás összefogásuk emléknapja.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

HITVALLÁS
A kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, Benkő Péter élete első szerepét hatévesen kapta. 1969-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Szinetár Miklós osztályában, de addigra már az egész ország megismerte A koppányi aga
testamentuma, valamint az Egri csillagok című filmeknek köszönhetően. Pályafutása során eddig több mint 40 filmben és több mint 60 színházi darabban játszott. A BKK Hitvallás című programjának vendége, Benkő Péter színművész, életéről, munkásságáról, a mindennapokról és nem minden napi pillanatokról mesélt, beszélgetőtársa pedig Szigetvári József volt.
Megszólaló: Benkő Péter – kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész

IFJÚSÁGI FÚVÓSZENEKAR
Házi Tamás, a Batta Balett Stúdió vezetőjének szervezésében megvalósuló Proseccós éjszakák elnevezésű immár 6. alkalommal megrendezett programon kortárs, klasszikus, modern művek és fúvószenei gyöngyszemek csendültek fel és ez utóbbi ezúttal is a Hubay Jenő Ifjúsági Fúvószenekar közreműködésével valósult meg.
Megszólaló: Kőrösy Róbert – karmester, művészeti vezető