Paletta

Adás időpontja: 
2022. február 14, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban visszaidézzük a Magna Cum Laude és Csordás Tibi őszi koncertjét, és beszámolunk a SZAK Stúdió és a Benta Art Egyesület közös kiállításáról is

SZAK ÉS BENTA
László Bandy – 1991-ben tett fogadalmát beváltva – alapította meg a SZAK Stúdiót 1996-ban, battai és érdi képzőművészekből. A tagok többsége Bandy-tanítvány, a SZIKE Nyitott Műhelyből, illetve a Látás Iskolájából indult. A Benta Art Regionális Művészeti Egyesületet pedig Alföldi Terézia és Nagy Rozália vezetésével, 2008-ban alapították Százhalombattán és régiójában élő képzőművészek. A két csoport, immár hagyományosan, a Magyar Kultúra Napján
közös kiállítással ünnepel – az idén viszont csak 3 héttel később kerülhetett sor az ünnepélyes megnyitóra.
Megszólaló: László Bandy – a SZAK Stúdió alapítója, képzőművész, tanár;
Nagy Rozál – a Benta Art RME alapítója, képzőművész

ALAPÍTVÁNY KIÁLLÍTÁSA
A Sérültekért Alapítvány egyik legfontosabb célkitűzése a sérült emberek társadalmi integrációjának elősegítése. Ezért olyan tevékenységeket, képzéseket és rehabilitációs programokat kínál, ami nem csak a fogyatékossággal élő fiatalok számára biztosít megfelelő keretet a fejlődéshez, hanem lehetővé teszi, hogy a többségi társadalom tagjaival kapcsolatba kerüljenek, sőt a fogyatékosságuk ellenére megmutathassák értékeiket. A Sérültekért Alapítvány égisze alatt született alkotások is a Magyar Kultúra Napja alkalmából formálódtak egy kiállítássá a BKK mini galériájában.
Megszólaló: Czeczon Zsuzsa – intézményvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 14. – Bálint napja
A tavaszvárás gondolata kapcsolódik Szent Bálint pap és vértanú régi, jeles névünnepéhez. A néphiedelem szerint ekkor tartják ’mennyegzőjüket’ a madarak és a kalendárium szerint a Bálint-napi időjárásból – száraz hideg esetén – jó termésre következtettek. Szent Bálint áldozópap, a római keresztényüldözés mártírja életének korai szakaszáról szinte semmit sem tudunk, csak vértanúságáról írnak a források. Bálint, azaz Valentin orvos volt és a legenda szerint, mint szomorú sorsú, ártatlan rab beleszeretett a börtönparancsnok lányába, szerelme viszonzásra is talált, ám tragikus véget ért – hiszen kivégezték, de utolsó éjszakáján még levélben elbúcsúzott szerelmétől, amelyet így írt alá: „a te Valentinod”. Az angol kultúrkörből importált Valentin-nap (amely a Bálint név megfelelője), az utóbbi években a szerelmesek ünnepévé vált, ekkor köszöntik egymást levéllel vagy virággal. A szomorú történet tehát finommá, könnyeddé és játékossá szelídült – apró szívekkel, bolondos üdvözlőkártyákkal, üzenetekkel.

JÓKAI MÓR
A legnépszerűbb magyar regényíró, Jókai Mór, hatvan esztendőre terjedő pályáját mindvégig lankadatlan érdeklődés kísérte. Mesekitalálásának kiapadhatatlanságával és képzeletének gazdagságával éppen olyan nagy hatást tett, mint stílusának elevenségével és humorának kedvességével. Kovács Edina történész ezúttal Jókai Mór életútjáról mesél nekünk.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

VISSZATEKINTŐ
Varga Laci festményeinek jól megválasztott, élénk színei, határozott ám mégis könnyed vonalai betekintést adnak az alkotó világába; segítenek bennünket abban, hogy az ő szemén keresztül lássuk a minket körülvevő mindenséget. Visszatekintő – ezt a címet kapta a százhalombattai képzőművész kiállítása, amely az érdi Szepes Gyula Művelődési Központ kamaratermében kapott helyet.
Megszólaló: Varga Laci – képzőművész

ÓPERENCIÁN INNEN
Az előző adásunkban már hírt adtunk arról, hogy a „Matrica” Múzeumban Óperencián innen címmel kiállítás nyílik az Iharos Népművészeti Egyesület alkotóinak munkáiból és megmutattuk a készülő tárlatot – ezúttal pedig már a megnyitón készült felvételeinket láthatják és Igyártó Gabriellát, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége ügyvezető igazgatóját hallhatják.
Megszólaló: Igyártó Gabriella – a Népművészeti Egyesületek Szövetsége ügyvezető igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 19. – Zsuzsanna napja
Egy héber legenda szerint a szépségéről és jámborságáról ismert Zsuzsannát, akit tolakodó udvarlói a fürdőben megleptek, házasságtörés miatt perbe fogták és halálra ítélték. Mivel férje nagyon szerette hitvesét, a legjobb jogtudóst kereste fel, hogy az asszonyt megmentse. Az ifjú és éles elméjű Dániel bíró beváltotta a hozzá fűzött reményeket: bebizonyította Zsuzsanna ártatlanságát és vádlóit juttatta halálbüntetésre. A tavasz várható közeledtét jelzi már Zsuzsanna napja, február 19-én. A néphit szerint, ha ekkor magasan száll a pacsirta, hamarosan megjön a jó idő és ha reptében még énekel is, akkor már biztosra vehető, hogy itt a szép kikelet. A népi kalendárium szerint a megcsorduló eresz jó termést jövendöl és szép idő esetén, eleink e napon már sokfelé elkezdték a tavaszi szántó-vető munkák előkészületeit.

CSORDÁS TIBI
Az éneklés 14-15 éves kora óta tölti ki Csordás Tibor mindennapjait. Rockzenészként kezdte pályafutását, a Junkies énekeseként tűnt fel, majd 1999-ben Knapik Tamással megalakították a Fiesta zenekart, mely nagy sikerrel működött. A fiúk útjai 2012-ben különváltak, az együttes feloszlott, de Csordás Tibor a mai napig zenével foglalkozik. Mai műsorunk végén még visszatekintünk a 2021-es Battai Napokra.
Megszólaló: Csordás Tibor – énekes, zeneszerző, szövegíró

MAGNA CUM LAUDE
A Magna Cum Laude zenekar 1999 nyarán alakult zeneszerető barátokból. Az azóta is aktív formáció tagjai számára fontos, hogy ők egy vidéki, azon belül is gyulai zenekar, ez szinte a védjegyükké vált. A Magna Cum Laude zárta a koncertek sorát 2021-ben a Battai Napokon.
Megszólaló: Mező Mihály – énekes, gitáros;
Kara Mihály – basszusgitáros, szövegíró