Műsorunkban riportot láthatnak a Battai Napokon fellépő Mujahid Zoltánnal és Gájer Bálinttal, és az Érdi VMG legendás tanárával, Somfai Istvánnal is beszélgetünk
SZENT PÁL MEGTÉRÉSE
Saul a Pál nevet Krisztus után 45-ben vette fel, miután hírhedt keresztényüldözőből Jézus hűséges szolgája és apostola lett. Érdeme, hogy alázatával eszköz tudott lenni Krisztus üdvözítői tervében, minden népnek egyenlő jogokat hirdetve az üdvösségre. Ezért a nemzetek apostolának is nevezik. Hogy a hajdani megfigyelők mire következtettek a bibliai apostol „fő” ünnepének időjárásából, erről is beszélt nekünk Kovács Edina történész.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
LAKATOS ISTVÁN
Lakatos István író, képregényrajzoló és illusztrátor évtizedek óta szüntelenül ír és rajzol, fantázia-teremtményeit a már jól ismert stílusjegyekkel veti papírra. A budapesti grafikus háromszor nyerte el a képregényes Alfabéta-díjat, a 2011-ben megjelent Dobozváros című regénye pedig megnyerte az Év Gyermekkönyve díjat.
A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan és a Középiskolások Éve rendezvényeként Lakatos István alkotásaiból kiállítás nyílt a HBVK-ban.
Megszólaló: Lakatos István – író, képregényrajzoló és illusztrátor
SOMFAI ISTVÁN
Tavaly volt 60 éves az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium. Somfai István fél évszázados tanári pályájából 44-et töltött az érdi gimnáziumban, 2013-ig tanított az intézményben, ahol meghonosította a latin nyelv oktatását. Erről is beszélt nekünk a százhalombattai nyugdíjas klub tagjainál való látogatása során.
Megszólaló: Somfai István – előadó, ny. pedagógus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Medvejóslat
Kevésbé közismert tény, hogy a gyertyaszentelő napjához, február 2-ához fűződő „medvejóslat” eredetileg szintén Pál napjához kapcsolódott. „Ha Pál-fordulókor a medve kijön téli menedékéből – állították Baranyában a múlt század közepén is – és meglátja, hogy süt a nap, akkor még visszasomfordál, mert annyi hideg nap lesz a kitavaszodásig, mint amennyi az esztendőből már elmúlt.” A délvidéken a régi öregek így fohászkodtak jórafordító Pálhoz: inkább farkas ordítson be, mint hogy jó idő legyen, mert akkor, a tapasztalások szerint, akár meg is számlálhatták a kivénhedt tél utolsó napjait. Számos olyan népi megfigyelés is ismert, amelyik nem egy jeles napra, hanem az egész hónapra vonatkozik. Ilyen például, hogy: a januári meleg „nem jó”, eleink azt mondták: gyenge január, forró nyár, hűvös tavasz. Ha nem lenne fagy január hónapban, úgy biztosan meg fogja azt hozni március vagy április hónapja.
FELLEGJÁRÓK
A Fellegjárók a Földért zenélnek. Dalaik üzenete tanítja a kicsiket és nagyokat: hogyan lehet a világ egy szebb és jobb hely általunk, hogyan tanuljunk meg vigyázni a Földre. Hogyan tanuljuk meg észrevenni, megszeretni a minket körülvevő élővilágot és hogyan épülhetnek ezek a gondolatok a gyerekek lelkébe a zene gyógyító varázserejével. Endrődi Ági és a Fellegjárók zenekarral kezdődően ismét egy kis „időutazásra” hívjuk Önöket, hiszen mai műsorunkban még a 2021-es Battai Napok eseményeit elevenítjük fel.
Megszólaló: Hajba Imre – zenész;
Endrődi Ágnes – énekesnő, színésznő
KENDERKÓC
A Kenderkóc Népi Játszóház egy ún, bérelhető népi játszótér, ahol ügyességi játékok és kézműves foglalkozások várják az érdeklődőket. Hasznos ismeretekkel, értékes tapasztalatokkal gazdagodnak, miközben felszabadultan elmerülhetnek az interaktív népi játszók adta játékhelyzetekben.
Megszólaló: Bordács Gábor – a Kenderkóc Népi Játszóház vezetője
MUJAHID ZOLTÁN
Mujahid Zoltán már ötéves korában indiai zenét tanult szülővárosában, pár évvel később már eredményesen szerepelt tehetségkutató versenyeken, majd tizenegy éves volt mikor édesanyjával és testvéreivel Budapestre költöztek, itt tanult meg magyarul is. A pakisztáni származású magyar énekest a Megasztár első szériájának döntőseként ismerte meg a hazai közönség. Mujahid Zoltán is fellépett a tavalyi Battai Napokon.
Megszólaló: Mujahid Zoltán – énekes
VITÉZ LÁSZLÓ
A MárkusZínház több mint 30 éve sikeresen működő bábszínház, melynek célja – többek között – olyan színházi előadások létrehozása, mely a család minden tagját megszólítja, pici kortól a felnőttekig, ill. megidézni a régi mesemondók idejét és a vásári bábjátékost. Így kel életre a praktikás és rafinériás Vitéz László is, hogy a nagymamucikája báli legyezőjével móresre tanítsa a félelmesztő szellempofákat és ördögfiakat.
Megszólaló: Pilári Gábor – művészeti vezető, rendező, tervező, bábszínész
GÁJER BÁLINT
Ütőhangszeres tanulmányait követően Gájer Bálint 2005-ben végzett a Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz-ének szakán, majd 2009-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett Jazz-ének előadóművész, -tanári diplomát. Megnyerő stílusa, különlegesen sármos hangja és a hozzá közel álló swing hamar népszerűvé tette őt. Legutóbbi százhalombattai fellépésén swing és latin dalokkal lépett a közönség elé.
Megszólaló: Gájer Bálint – énekes, zenész
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni