Paletta

Adás időpontja: 
2022. január 17, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban visszatekintünk a Battai Napok néhány programjára, beszámolunk egy százhalombattai természetfotó-kiállításról, és az Urban Verbunk előadásáról is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A Himnusz kéziratának története
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát egy nagyobb kéziratcsomag részeként, amelybe a költő folyamatosan másolta be verseit, nem végleges változatokat, hanem tisztázatokat, amelyekben néhol javítások is vannak.
A csomag valamikor az 1830-as évek végén eltűnt és megkezdte több mint száz évig tartó lappangó útját. Kölcsey 1838-ban bekövetkezett halála után a Magyar Tudományos Akadémia tárgyalásokat kezdett a költő sógornőjével, özv. Kölcsey Ádámnéval a kéziratok megvásárlásáról, Kölcsey ugyanis unokaöccsére, Kölcsey Kálmánra hagyta azok jelentős részét. A kéziratcsomag végül nem lett az Akadémia tulajdona, de másé sem, a család tulajdonában maradt és különböző leszármazások, öröklődés folytán végül László Magdához került. Azt nem tudjuk, hogyan került aztán az irat László Magdától Szenes Magdához, még az sem lehetetlen, hogy a két
hölgy azonos személy. Tény azonban, hogy a kéziratcsomagot 1946 decemberében az Országos Széchényi Könyvtár Szenes Magdától megvásárolta. Kölcsey két lapra írta a Himnuszt. A sérülés, amely mindkét papíron látszik, nem lángégés, hanem úgynevezett tintamarás. Nem Kölcsey tintája okozhatta, az Országos Széchényi Könyvtár restaurátor szakembereinek véleménye szerint savas tinta ömlött a papír szélére.

URBAN VERBUNK
Az Urban Verbunk művészeti igazgatói, a Harangozó Gyula-és Junior Prima-díjas Moussa Ahmed és Tóth Judit Örökös Aranygyöngyös táncművészek a világ számos pontján és rangos rendezvényén képviselték már a magyar kultúrát, többek között a New York-i Lincoln Center színpadán, a riói olimpián vagy Károly walesi herceg 70. születésnapi ünnepségén. A 2019-ben általuk alapított Urban Verbunk az Elemek tánca című produkcióját a százhalombattai közönség is láthatta még 2021-ben. A különleges műsorban egyszerre van jelen tűz és víz, föld és levegő.
Megszólaló: Moussa Ahmed – az Urban Verbunk művészeti vezetője

FOTÓKIÁLLÍTÁS
A BKK Mini galériájában az idei első tárlat Bicskei Bence, az intézmény fiatalon elhunyt fotósa emlékére készült. Az emlékkiállítás a „Százhalombatta a Mezőföld csücskében” címet kapta és az alkotóknak az emléklapokat Bence édesanyjával együtt adták át.
Megszólaló: Gebeiné Lepsényi Katalin – művelődésszervező

KALAP JAKAB
Jakab Zsolt – művésznevén Kalap Jakab – a bábkoncert műfaj egyik hazai úttörője. Bábszínháza nagy sikernek örvend a gyerekek és a felnőttek körében is. Ahogy ő fogalmaz: „csak egy apuka, aki énekel a gyerekeknek”. Mai műsorunkban még a 2021-es Battai Napok emlékezetes eseményeit, eddig még nem látott/hallott beszámolóinkat mutatjuk meg Palettánk nézőinek.
Megszólaló: „Kalap” Jakab Zsolt – zeneszerző, szövegíró, előadó

PAPÍRSZÍNHÁZAS
A Gyereksziget eseményei között megtalálhatták a mesekedvelők a papírszínházat is és ha papírszínház, akkor a HBVK-ba járó gyerekek és szüleik tudják, hogy a mesélő László Anikó.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros, mesemondó

IFJÚSÁGI MŰHELY
A SZIKE Ifjúsági Műhely tagjai is a Gyereksziget rendezvényeként – összművészettel, a képzőművészet, a zene és az irodalom iránt érdeklődő fiatalokat várták, élükön az „örökifjú” elnökkel, László Bandyval.
Megszólaló: László Bandy – a SZIKE Ifjúsági Műhely elnöke, képzőművész-tanár

MÚZEUMOS
A „Matrica” Múzeum munkatársai is kitelepültek a rendezvényre és kézműves foglalkozásokkal, ill. egy kis időutazásra várták a 2021-es Battai Napok közönségét.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – a „Matrica” Múzeum igazgatója

POLYÁK RITA
Az Éjjel-nappal Budapest egykori főszereplője, Regi, azaz Polyák Rita élete hatalmas fordulatot vett. Távozott a sorozatból, hogy más területeken is fejlődhessen. Beindult énekesi és színészi karrierje, sőt rendezőként is dolgozik már. Elmondása szerint, neki az éneklés az örök szerelem és semmitől nem riad vissza, amiben szerepet kap a ritmus.
Megszólaló: Polyák Rita – énekes-előadóművész

SZABÓ ÁDÁM
Szabó Ádám 5 évesen kezdett el harmonikázni és ezzel a hangszerrel a kezében ismerhette meg a nagyközönség, majd ő lett a 2011-es Csillag születik második helyezettje, a 2014-es X-Faktor ötödik helyezettje, A Dal 2015 második helyezettje, a 2020-as Sztárban Sztár nyertese. Szabó Ádám legutóbbi százhalombattai fellépésén a 2022-es terveiről is beszélt.
Megszólaló: Szabó Ádám – zenész, énekes, harmonikás

EDDA TRIBUTE
Az EDDA Tribute zenekar alapító tagjait az EDDA Művek zenekar iránti közös érdeklődés késztetett arra, hogy megalapítsák a formációt. Céljuk, hogy a lehető leghitelesebben adják elő a legendás dalokat, mindez egyszerre élvezet és komoly kihívás bármely zenész számára, hiszen egy olyan zenekarról beszélünk, amely a magyar rock történelem egyik legmeghatározóbb ikonja.
Megszólaló: Ármos Zoltán – énekes;
Havellant Szabolcs – billentyűs