Paletta

Adás időpontja: 
2013. szeptember 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

BORS NÉNI
Annak idején, amikor megszületett a Bors néni c. előadás terve, Novák János közönséggel való interakción alapuló rendezői elgondolással kopogtatott be Dajka Margithoz, Kútvölgyi Erzsébethez, Verebes Istvánhoz és végül Nemes Nagy Ágneshez. Kis dobozokkal modellezte a díszletet, úgy mesélt az elképzeléseiről – emlékszik vissza Novák a költőnővel való találkozásra, aki kíváncsian hallgatott, amíg meg nem hallotta Dajka Margit nevét. Akkor, teljes szabadságot adva az alkotóknak, rábólintott az adaptációra. A darabon már a sokadik generáció nő föl, Dajka Margit után pedig egy szintén „legendás” színésznő következett, Molnár Piroska, aki közel 20 éve alakítja a főszerepet. A Kossuth-díjas művésznő azt mondja, ugyanolyan kihívásnak tartja Bors néni megformálását, mint a Nemzetiben vagy a Budapesti Operettszínházban nyújtott alakításait. A Kolibri Színház Bors néni c. darabját a BKK közönsége is láthatta az elmúlt hétvégén.
Megszólaló: Novák János – a Kolibri Színház igazgatója, zenész; Molnár Piroska – a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő

ÉVADNYITÓ KIÁLLÍTÁS
A Kszellmann Flóra Közösségi Házban az idei Dunafüredi évadnyitó ramazuri kiállításmegnyitóval kezdődött. Az érdeklődők egy Kárpátaljai kirándulást tehetnek Márton Béla festőművész képeinek segítségével.
Megszólaló: Takács Péter – festménybecsüs, műgyűjtő, a BKK nyugalmazott igazgatója

RÖGVEST
A kiállításmegnyitót követően a Dunafüredi évadnyitó ramazuri a Momentán Társulat előadásával, a RögvEst Interaktív impró-show- val folytatódott a Közösségi Ház emeletén. A társulat 2003 óta sikerrel játszott előadása 100% improvizáció. Nincs megírt szöveg, nincsenek előre kidolgozott poénok, nincsenek beépített nézők. Minden jelenet a közönség előtt, a nézők ötletei alapján születik.
Megszólaló: Bódy Gergő – a Momentán Társulat műsorvezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 29. – Szent Mihály arkangyal napja
Mihály napja, Szent Mihály arkangyal ünnepe. A hagyomány szerint ő a túlvilágra érkező halottak lelkének bírája és kísérője. A szeptemberi jeles napok közül kiemelkedik Szent Mihály napja, hiszen e napot a gazdasági év fordulójaként tartották számon az állattartók és a Szent György-napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották vissza. A kalendárium szerint a pásztorok elszámoltatásának
szegődtetésének időpontja is, pl. a Hortobágy környéki juhászokat Mihály-naptól Mihály-napig fogadták fel, így ez a nap volt számukra a legnagyobb ünnep és ilyenkor mulatságokat, bálokat rendeztek. A hagyományoknak megfelelően Szent Mihály-nap után kezdik a kukoricát törni és ezzel megkezdődik az ún. kisfarsang ideje, a lakodalmazások őszi időszaka, amely Katalin napjáig, november 25-éig tart.

DIVATJA-MÚLT
A „Matrica” Múzeum munkatársai szerint a múlt divatja cseppet sem divatjamúlt, ezért minden évben igazi viselettörténeti utazás várja mindazokat, akik ellátogatnak a Régészeti Park „Divatja Múlt” című rendezvényére. Az idén is felidézték a látogatóknak, hogy mi volt a korabeli, aktuális szokás, divat, trend, ám ezúttal az egyedülálló zenés bemutatón a kora bronzkortól már a középkori Bátéi Dorka új ruhájáig kísérhettük figyelemmel a „divatot”.
Megszólaló: Lakatosné Pammer Gabriella – resturátor

TÁVOL-KELET
P. Szabó Józsefet titulálták már „a legsokoldalúbb rádiós újságírónak”, nem véletlenül, hiszen saját bevallása szerint is, valóban sok mindennel próbálkozott. Fordított novellákat, írt rádiójátékokat, az újságírás ábécéjét viszont a Rádió hírszerkesztőjeként tanulta meg, ahol a „továbblépéshez”a meglehetősen széles körű nyelvismerete lett a biztos alap, hiszen hét nyelvet beszél, köztük olyan viszonylag ritka nyelveket, mint a kínai és a japán, ezekre támaszkodva került később a hírszerkesztőség élére, miközben a Magyar Rádió utazó tudósítójaként szinte az egész világot bejárta. Úti beszámolói az írott sajtóban is megjelentek, de képes riportokat készített, több mint egy tucat könyvet írt és szakértőként, külpolitikai kommentátorként, műsorvezetőként dolgozott éveken át a televízióban. P. Szabó József Távol-Kelet közelről címmel tartott előadást a HBVK-ban.
Megszólaló: P. Szabó József – a Magyar Rádió és a Magyar Televízió volt munkatársa, diplomata

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 29. – A pákozdi csata napja (1848)
Az 1848. szeptember 29-én a Velencei-tótól északra, a Pákozd-Sukoró-Pátka háromszögben vívott csatában Móga altábornagy emberei vereséget mértek a Jellasics horvát bán által vezetett seregre. A pákozdi csata az 1848-49-es forradalom és szabadságharc jelentős csatája volt, ám sem méreteit, sem a veszteségeket tekintve mégsem tartozik a szabadságharc nagy csatái közé, következményei azonban a magyar függetlenségi harc továbbélése szempontjából felbecsülhetetlenek. A győzelem jelentős katonai következményein túl – erkölcsi, politikai hatása miatt vált a magyar honvédelem jelképévé. A diadal nem csupán a magyar nép, a magyar hadsereg hangulatára hatott lelkesítően, hanem fontos tényezőnek bizonyult a Bécsben október 6-án kirobbant forradalom kiváltó okai között is. A győztes pákozdi csata 130. évfordulóján, 1978-ban nyílt meg az egykori csatatér közelében épült emlékmúzeum, ahol 1998 óta a látható egy kiállítás is, mely emléket állít a diadalnak.

HAPPY GANG
Mohaman, 1993-ban Coryval és Vitaminnal alapította meg a Happy Gang nevű együttest. A csapat 1999 végétől nem volt aktív, ám 2011-ben újra elkezdték a munkát, hiszen Cory és Vitamin bebizonyították, hogy dalaik két évtizedet is túléltek, azt mondják: nagyon jó volt megélni a kilencvenes éveket és jó újra a színpadon… A „legendás időket” idézte vissza a Happy Gang fellépése a Battai Napokon.
Megszólaló: Paréj Zoltán „Cory” – Happy Gang együttes; Móré András „Vitamin” – Happy Gang együttes

UFO
Szintén a „legendás” 90-es éveket idézte fel a Battai Napokon az 1996-ban alakult UFO együttes, amely 2010 márciusában egy évtized hallgatás után alakult újjá Dr. Love-val, Fehér Zsuzsival és Cynthiával. 2012-ben az együttes frontemberétől meg kellett válniuk, helyette Balogh Bálint énekel már a fellépéseken.
Megszólaló: Cynthia – UFO együttes; Bálint – UFO együttes; Zsuzsi – UFO együttes