Paletta

Adás időpontja: 
2021. december 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk Szulák Andrea százhalombattai koncertjéről, bemutatjuk a Hőgyészi Székely Kört, és érdekes információkat tudhatnak meg Luca napjáról is

KARÁCSONYOS BÜTYKÖLŐS
A BKK gyermek-közönsége szinte minden nekik szóló foglalkozás vagy előadás során találkozhatnak kézműves foglalkozással, vagyis Gebeiné Lepsényi Katalin ügyes kezek programjával – így volt ez a legutóbbi bábszínház napján is.
Megszólaló: Gebeiné Lepsényi Katalin – foglalkozásvezető, művelődésszervező

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 13. – Luca napja I.
A néphit kétféle Lucát ismert: a jóságosat és a boszorkányosat, amelyek közül az utóbbi terjedt el a néphagyományokban. Míg Szent Luca ünneplése Itáliában volt a legelterjedtebb, a démonikus Lucát a magyarokon kívül a horvátok, szlovének, osztrákok tartották tiszteletben. Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi szokás, hiedelem, jóslás, tiltás kapcsolódna, mint december 13-ához. Ez a nap éppúgy alkalmas volt a termékenység-varázslásra, mint házasság-, halál-, és időjárásjóslásra vagy bizonyos női munkák tiltására. A jósló, varázsló eljárások közé tartozott a Luca-pogácsa sütése, ill. egyes vidékeken a lányok gombócba rejtett fiúnevekből remélték megtudni, hogy a jövő évben ki lesz a kérőjük. Sokfelé szokás volt a Lucázás vagy kotyolás. Néhány főből álló csoportok a „Luca, Luca kity-koty” kezdetű köszöntővel járták a házakat és szalmára térdepelve tréfás és termékenységvarázsló köszöntőket mondtak.

BETTINA A FÉNYFELGYÚJTÁSON
A Szent István téren a városlakók közösen ünnepelhették az idén advent első vasárnapját, az első gyertya meggyújtását és a főtér ünnepi fényeinek felkapcsolását. A hagyományos rendezvényen fellépett Bánki Bettina is, akit a Forrás Néptáncegyüttes táncosaként és népdalénekeseként ismerhettünk meg.
Megszólaló: Bánki Bettina – jazz- és népdalénekes

BETTINA A ZÁRÓN
Bánki Bettinával, a Fényfelgyújtási ünnepségen való fellépése után készült beszélgetés során szó volt arról is, hogy a többféle műfajt képviselő fiatal énekesnő legutóbb a nyár folyamán a BKK belső udvarában lépett fel. Ez az alkalom remek lehetőség volt arra, hogy az akkor, még augusztusban készült beszélgetést és a jazz koncert felvételeit is megmutassuk Önöknek.
Megszólaló: Bánki Bettina – jazz- és népdalénekes

SZULÁK ANDREA
Szulák Andreát több alkalommal az év énekesőjévé választották, számos színházi és musical-szerepben is hallhattuk már, dalai gyakran hallhatóak a rádiók, televíziók műsorán. Lenyűgöző hangja és személyisége, utánozhatatlan színpadi megjelenése, könnyed humora, az általa képviselt stílus vonzza az igényes zene kedvelőit. Szulák Andrea is fellépett az idei battai Fényfelgyújtáson.
Megszólaló: Szulák Andrea – EMeRTon-díjas énekesnő, színésznő

SZULÁK ANDREA ÉS A STÚDIÓ 11
A Stúdió 11, vagyis a Magyar Rádió volt tánczenekara, a manapság önállóan működő együttes kísérte a Battai Napokon való fellépése során Szulák Andreát. Folytatva az „időutazást” – most szintén olyan felvételek, ill. beszélgetés következik, amit még nem láthattak, hallhattak Nézőink.
Megszólaló: Szulák Andrea – EMeRTon-díjas énekesnő, színésznő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 13. – Luca napja II.
Luca napját az egész magyar nyelvterületen gonoszjáró napnak tartották eleink, ezért minden eszközzel védekeztek a boszorkányok ellen. Fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, az ólak ajtaira keresztet rajzoltak, hamut szórtak a kapuk elé, lefekvés előtt fokhagymás kenyeret ettek, hogy a szagával elriasszák a gonosz szellemeket. Elzárták a seprűket is, nehogy éjszaka azon nyargalásszanak a boszorkányok. A nemkívánatos személyek felismerésére készítették a Luca-székét, amelynek alakját és formáját szigorú előírás szabályozta. December 13-a és Karácsony között kilencféle fából (kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser, rózsa) és 13 részből illesztették össze. Szöget nem használhattak, a csapokat pedig bükkfából kellett készíteni. Aki aztán a karácsonyi éjféli misén a székre állt, minden bizonnyal megláthatta a falu vagy a környék boszorkányait.

SZENT LÁZÁR
December 17-én van a névünnepe Lázárnak, aki a középkorban a sírásók és a bélpoklosok, vagyis a súlyos fertőző betegségben szenvedők védőszentje volt. A Szentföld bélpoklosainak ápolására kötelezték el magukat 1142-ben a Szent Lázár lovagrend tagjai. Európában is megtelepedtek, első magyarországi házuk Esztergomban épült. Az utóbbi években, hazánkban is újjáalakult a Szent Lázár lovagrend, elsősorban gyógyszerekkel és gyógyászati segédeszközökkel segítenek a rászorulókon.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

HŐGYÉSZI SZÉKELY KÖR
Az 1998-ban alakult Hőgyészi Székely Kör célja, hogy a településen élő székely családokat összetartsa és a lakosság egy meghatározó arányát kitevő székely nemzetiség kultúráját ápolja. A Bokréta néptánc-műhelyben folyó kiemelkedő szakmai munkát mi sem bizonyítja jobban, minthogy az együttes immáron négyszeresen kiválóra minősült. Az együttes több tájegység táncában is járatos, azonban a százhalombattai fellépésük során kizárólag a sajátjukkal, a bukovinai táncok bemutatásával léptek színpadra.
Megszólaló: Herczeg Gábor – együttesvezető