Paletta

Adás időpontja: 
2021. november 29, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk az Aranyszív Gáláról, a Krisztus király ünnepének tiszteletére rendezett hangversenyről és a Pletykafészek című bohózat százhalombattai előadásáról is 

BAHORKA
A BaHorKa Társulat leány és legény tagjai fellépéseiken vidám muzsikával, mulatságos történetekkel szórakoztatják a kedves közönséget, akik mindebből ki nem maradhatnak, mert ők maguk is szereplők lesznek. Improvizációs-zenés folklórszínház is várta a Pesovár Néptáncsuli őszi családi napjára érkezett gyerekeket és felnőtteket.
Megszólaló: Balogh Melinda – a BaHorKa Társulat tagja, énekes, táncos

KRISZTUS KIRÁLY ÜNNEPE
Adventtel kezdődik az új egyházi év, a karácsonyra való csendes előkészület ideje. Az advent első vasárnapját megelőző vasárnapon köszönti a katolikus egyház Krisztus király ünnepét, amely a „legfiatalabb” a főünnepek közül a római katolikus egyház liturgikus naptárában és más keresztény egyházaknál is. Erről szól Zenei sorozatunk mai állomása.
Megszólaló: Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyeskar karnagya

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Advent időszaka, András napja
Az András körüli napokra esik Advent első vasárnapja, a karácsonyi négyhetes előkészület kezdőnapja. A népi kalendárium szerint ilyenkor tilos volt a zajos mulatság, a tánc, a lakodalom. Advent időszaka a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepére való testi és lelki felkészülés ideje. Régen ekkor készültek fel a betlehemesek, szerveződtek a csoportok, tanulták be a szerepeiket, ádventben jártak az ostyahordó gyerekek. A kántortanító az iskolás gyerekekkel küldött haza ostyát minden család számára, amelynek fejében azok babot, lencsét, lisztet, kolbászt küldtek neki. Ez volt a járandóságuk régen a „vékonypénzű” tanítóknak. November hónap utolsó napján Szent András ünnepe van. A hagyományos falusi gazdálkodás szerint a disznóvágások ideje is ekkor kezdődik, hiszen ekkor már általában elég hideg van ahhoz, hogy a „disznóságokat” a hagyományos eljárásokkal is el lehetett tartani. Sokfelé disznóölő Szent András néven emlegetik ezt a napot, november 30-át.

SZENT ANDRÁS
Szent Andrást – aki Jézus tanítványainak egyike és a Fekete-tengertől délre hirdette az evangéliumot – Krisztus után 60-ban, Petra városában feszítették keresztre. Mivel a kereszt szárait átlósan ácsolták össze, nem úgy, mint Jézusét, ezért az ilyen alakú keresztet Andráskereszt néven emlegetik. Ilyet láthatunk útjelzőként a vasúti átjárók előtt is. Történelmi sorozatunk legújabb epizódja ezúttal Szent Andrásról szól.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

FOLTHALOM
A Folthalom Foltvarró Csoport kiállítása a BKK előtéri vitrinjét, mini és lépcső galériáját és még a falait is díszítette – ha esetleg lemaradtak volna, most a „technika segítségével” megmutatjuk Önöknek a pandémia alatt készült és kiállított munkákat.
Megszólaló: Olaszi Józsefné Magdi – a Folthalom Csoport vezetője

PLETYKAFÉSZEK
A vígjátékok mestere, Neil Simon a Pletykafészek című bohózatával is kivételeset alkotott. Krimitörténettel fűszerezett bohózatában az első perctől az utolsóig fenntartja a feszültséget, miközben nagyszerű lehetőséget kínál a színészeknek az önfeledt, egész színpadot betöltő komédiázásra. A nézőnek nincs is más dolga, minthogy hátradőlve figyelje a pletykák útját és közben remekül szórakozzon a felső tízezer bajba keveredett tagjain. A BKK közönsége a Veres1 Színház társulatának előadásában láthatta ezt a darabot.
Megszólaló: Buch Tibor – színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 1. – Vörösmarty Mihály születésnapja
Vörösmarty Mihály költő, író, ügyvéd, táblabíró, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság rendes tagja, a magyar romantika egyik legnagyobb alakja volt. Mindenki által ismert lírai költeménye a Szózat, amelyet ma is himnuszként adnak elő. 1836-ban írt költeményét a Pesti Hírlap 1843-ban „a nemzet béke s hadi dalának” nevezte, zenéjét Egressy Béni szerezte. Vörösmarty a magyar irodalom egyik nagy mítoszteremtője. Felhasznált régieket is (például a Zalán futásában), de ő maga is alkotott ilyeneket (legfőképp a Csongor és Tündében): első költőnk, aki műveiben önálló szimbólumrendszert teremtett. A korabeli krónikák szerint temetése valódi nemzeti gyászünnep volt: 1855. november 21-én Pest emberemlékezet óta nem látott olyan népes temetést. A költőkirály a Kerepesi úti temetőben nyugszik. Sírját, sok más sírral együtt, a Rákosi-korszakban fel akarták számolni, ám ez szerencsére nem valósult meg.

ARANYSZÍV GÁLA
A BKK adott otthont a Folklórfesztiválok Nemzetközi Szövetsége 50. kongresszusának, melyet tavaly el kellett halasztani a járványhelyzet miatt.
A rendezvényen 57 ország 138 képviselője vett részt. A kongresszus záró programja az Aranyszív Gála volt, amelyen a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház és a kihívásokkal élő társulati tagok alkotta Felhőjárók Mozdulat Színház érintéseket, érzéseket, fájdalmakat megjelenítő közös produkcióját láthatta a közönség.
Megszólaló: Szélpál Stefi – drámapedagógus;
Rédli Éva – drámapedagógus

CHORUS MATRICANUS FELLÉPÉSE
Szintén a jubileumi világkongresszus eseményei közé tartozott az a koncert, mely során a Chorus Matricanus nőikar tagjai adtak koncertet a Szent István templomban.
Megszólaló: Fűri Anna – a Chorus Matricanus Nőikar karnagya