Műsorunkban beszámolunk a Művészeti Iskola hangszerkóstolójáról, a Batta Balett Stúdió nyári táboráról és újabb összeállításokat láthatnak a Summerfest gyerekprogramjairól
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 8. – Kisboldogasszony vagy Kisasszony napja
Kisboldogasszony vagy Kisasszony napja régtől fogva jeles dátuma mind az egyházi naptárnak, mind pedig a népi kalendáriumnak. A katolikus hívek Szűz Mária születésének emléknapját ünneplik, faluhelyen pedig ez volt a „két asszony közi” időszak záró-, és az ősz kezdőnapja. Minthogy ilyenkor már útjukra készülődnek a vándormadarak, a névadót sokfelé Fecskehajtó Kisasszonyként emlegették. Tulajdonképpen az augusztusi Nagyboldogasszony és a szeptemberi Kisasszony közötti periódus is a zordabb évadra való felkészülésre serkentette a gazdaasszonyokat, de már a férfinépet is. Szeptember legnagyobb ünnepe mindenképpen a Kisasszony nap, Szűz Mária születésének az ünnepe. A legenda szerint Mária születésének az éjszakáján keletkezett a taligavirág (más néven a hunyor) és gyökerének gyógyereje van. Amikor Jézust szülte, akkor keletkezett a mocsárd (ismertebb nevén a gólyahír), amelyet szintén gyógyerejűnek tartanak. Máriának a menekülésekor hullott könnyeiből fakadt a gyöngyvirág, hajából az árvalányhaj, a gyermek Jézus mosdóvizéből pedig a nefelejcs.
BÖLÖNI RÉKA
Bölöni Réka három alkalommal, havi rendszerességgel ismét gyerekeknek szóló interaktív műsorral örvendezteti meg kicsiket és nagyokat egyaránt Százhalombatta közkedvelt óvárosi jógastúdiójában. Első alkalommal a Három kismalac története elevenedett meg – cseppet sem ’szokványos’ módon.
Megszólaló: Bölöni Réka – mesemondó-bábművész-énekes
INTENZÍV TÁNCTÁBOR
A Batta Balett Stúdió szervezésében az idei nyáron nemcsak a gyerekek napközis tábora valósult meg, hanem Intenzív tánc workshop-ra is várták az érdeklődőket. A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban tartott három napos programon azok vehettek részt, akik a 14 életévet betöltötték és rendelkeznek táncos jártassággal – na és persze igazán kitartóak.
Megszólaló: Házi Tamás – tánctanár, táncművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 8. – Esterházy Pál születésnapja (1635.)
Galántai herceg Esterházy Pál a magyar arisztokrata Esterházy családból származó magyar gróf és birodalmi herceg, előbb Moson vármegye ispánja, majd a Magyar Királyság nádora volt 1681-től 1713-as haláláig. Tevékenyen részt vett a török elleni harcokban, különösen az 1663–64-es török háborúban, majd a török kiűzésénél. A politika mellett szakított időt olyan alkotóbb dolgokra, mint a költészet és a zene. A magyarországi barokk költészet egyik kiemelkedő alakja és történeti szempontból latin nyelvű emlékiratai is jelentősek. Buzgó katolikus volt és ennek jegyében szerzett kantátákat, melyek 1711-ben Harmonia caelestis címmel gyűjteményes formában meg is jelentek és a korai magyar zenetörténet értékes emlékei, emellett írt teológiai tárgyú írásokat és imádságokat is. Esterházy Pál neves műpártoló és műgyűjtő is volt.
HANGSZERKÓSTOLGATÓS
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskolában – rendhagyó módon – ezúttal augusztus utolsó hétvégéjén rendezték meg a Hangszerkóstolgató/Festékpróbálgató programot, hogy ezzel is segítsenek a döntésben a zenei vagy a képzőművészeti tagozatra felvételiző gyerekeknek és szüleiknek.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – intézményvezető;
Kun Katalin – intézményvezető-helyettes, zongoratanár;
Ávéd-Brezánszky Ágnes – munkaközösség-vezető, furulya, klarinét, szaxofon;
Bolla Gábor – mélyréz-tanár;
Járvás Vivien – gordonkatanár;
Nagy Zsolt – ütőtanár;
Székács Noémi – fuvolatanár;
Farkas József – hegedűtanár;
Regős Ágnes – képzőművész-tanár
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 11. – Varró Dániel születésnapja (1977.)
Varró Dániel József Attila-díjas költő, műfordító a fiatal költőgeneráció kiemelkedő alakja, akiért szerteágazó alkotótevékenysége és egyedi humora miatt a kritika és a közönség egyszerre rajong. A formának és a paródiának egyaránt mestere; számos műfajban megmutatta már a tehetségét a hazai közönség előtt: versek, gyermekversek, színdarabok, valamint műfordítások fűződnek a nevéhez. Munkássága utánozhatatlan stílust, frissességet és modernitást hozott a XXI. század magyar irodalmába. Önálló kötetei mellett több (főleg gyerekeknek szóló) kötet társszerzője is. A színházbajárók is gyakran találkozhatnak a nevével, hiszen számos budapesti és vidéki színház műsorában szerepel, mint drámaíró, műfordító.
HAJÓS ERIKA
Hajós Erikát lányai születése óta, 2009-től kezdődően foglalkoztatják a mesék, nekik kezdett olvasni, írni meséket, sőt, saját mesejátékokat is tervezni, dramatizálni. Erika immár a Meseszó Egyesület oszlopos tagjaként is – hisz a hagyományos, élő szavas mesemondás erejében és célja, hogy segítse a népmeséket életre kelteni, bejuttatni újra a közösségekbe, otthonokba. Így volt ez az idei Summerfesten is.
Megszólaló: Hajós Erika – mesemondó, meseíró, művelődésszervező
ÖRDÖGLAKAT
Fuchs Péter is tagja a Meseszó Egyesületnek, ám ezúttal a Summerfestre az Iharos Népművészeti Egyesület képviseletében érkezett és a második családi délutánon ördöglakatot készített a gyerekekkel és szüleikkel, nagyszüleikkel.
Megszólaló: Fuchs Péter – játszóházvezető, mesemondó
POKLADE
A Poklade zenekar elnyerte a magyarországi nemzetiségek kultúrájáért folytatott tevékenységek szakmai elismerését, a Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjat, a déli-szláv, köztük kiemelten a szerb népzene népszerűsítésében betöltött szerepéért. A Mohácsi Tamburaiskola hagyományaiból táplálkozó és fiatal zenészekből álló együttes tagjai, a balkáni tamburazenei kultúra legnagyobb hazai mestereitől szerzett tudásukkal és megzabolázhatatlan előadásmódjukkal, a hazai és külföldi színpadok ünnepelt fellépői. Az idei Summerfesten való koncertjük előtt arról is kérdeztük a zenekar frontemberét, mit jelent a poklade.
Megszólaló: Pávkovics István – basszprím, harmonika, ének
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni