Műsorunkból megtudhatják, milyen gyógynövények teremnek a Régészeti Parkban, bemutatjuk egy battai műgyűjtő festményeit, és interjút készítettünk a Urbán Orsival is
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 20. – a Hold napja
A Hold a Naprendszer egyik óriásholdja, a Föld egyetlen holdja. Sok szempontból a Hold egy fontos és meghatározó égitest. Sőt, aki már sétált egy szép félholdas éjszakán, tudja, hogy rengeteg új dolgot tapasztalhat az ember, hiszen holdfényben „más színben látjuk a világot”. Azonban a korlátozott vizuális ingereket a hangok kompenzálják, ezáltal egy teljesen más, új élményt élünk át, mint a nappali időszakban. A Hold napja azonban teljesen más okból kötődik ehhez a naphoz: 1969. július 20-án lépett először ember a holdra. Ezzel a két amerikai űrhajós, Neil Armstrong és Edwin Aldrin beírta magát a történelemkönyvekbe. Az Apollo-program keretein belül a Sas nevű holdkomppal szálltak le a Hold felszínére. Innen híresült el a mondat, hogy „a Sas leszállt”. Ezen esemény tiszteletére tartjuk ezen a napon a Hold napját.
FIRKA-TÁBOR
Az értelmező szótár szerint a firka elsietett, odavetett vagy kezdetleges, olvashatatlan írást, macskakaparást vagy rajzot jelent. László Bandy idei 5 napos napközis táborában a firka került az alkotás ’középpontjába’.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 12./13. – Caius Iulius Caesar születésnapja (Kr. e. 100.)
Iulius Caesar római hadvezér és politikus fontos szerepet játszott a köztársaság felszámolásában és a császárság intézményének létrehozásában. Minden idők egyik legnagyobb hadvezére (stratégája) volt és nagyszerű politikus is, a történetírók szerint kitűnően tudott bánni az emberekkel. Jelentősége az ókor történetében Nagy Sándoréval vetekedik. Kiépülő egyeduralma a királyságot átoknak tekintő Rómában hamar komoly ellenérzésekkel találkozott. Polgárháború bontakozott ki ellene, amit megnyert és az így létrejött birodalom vitathatatlan urává lett. Mélyreható reformokba kezdett. Élethossziglani diktátorrá nyilvánította magát és erőteljesen központosította a köztársaság kései éveiben szétzilálódott közigazgatási rendszert. Mondhatni, mindent sikerült megnyernie, csak polgártársait nem: Róma nem tolerálta őt. Az egyre hangosabb zúgolódást és a diktatúrát látva Marcus Brutus és több szenátor összeesküdött és meggyilkolták Caesart, abban a reményben, hogy sikerül megmenteniük a köztársaságot.
RÉGÉSZETI ELŐADÁSOK
Az idei a 19. alkalom, hogy Szent Iván éjéhez legközelebb eső szombaton szélesre tárták kapuikat a múzeumok. Különleges alkalom volt az idei rendezvény, hiszen idén a Múzeumok Éjszakája volt az újranyitást követő első országos jelentőségű kulturális esemény. A százhalombattai Régészeti Parkban ezen a napon régészeti előadásokkal is várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Takács Miklós – régész
GYÓGYNÖVÉNYES
Baki Szilvia kertészmérnök, gyógynövény-felismerő és -felhasználó szakmérnök portékáival várta a látogatókat a Régészeti Parkban, a Múzeumok éjszakájához kapcsolódó programok során.
Megszólaló: Baki Szilvia – egyéni vállalkozó
ÁSVÁNYOS
Tátrai Katalin ásvány, drágakő, féldrágakő ékszereket készít – gyógyhatás, horoszkóp, ill. csakrák szerint – vagy, ahogy ő fogalmaz – csak azért mert szeretik és szívesen hordják az általa készített termékeket. Ékszerműhelyét a Régészeti Parkba látogatók is megcsodálhatták a Múzeumok éjszakáján.
Megszólaló: Tátrai Katalin – ásványékszer-készítő
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 12. – Sass Sylvia születésnapja (1951.)
Sass Sylvia Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Zenei tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezte, a Magyar Állami Operaház színpadán 1971-ben debütált Frasquita szerepében, Bizet: Carmen című művében, majd 1972 és 1979 között az Operaház magánénekese volt. 1975-től egyre többet vendégszerepelt külföldön, fellépett többek között a londoni Covent Gardenben, a Milánói Scalában, a bécsi Staatsoperben, a New York-i Metropolitanben, a Párizsi Operában, a moszkvai Bolsojban, de énekelt a New York-i Carnegie Hallban, valamint a londoni Royal Albert Hallban is. Huszonnégy év színpadi karrierje alatt negyvenhét főszerepet énekelt. Több mint harminc lemeze jelent meg, melyek között teljes operafelvételek és szólóalbumok egyaránt megtalálhatók.
EGY KIÁLLÍTÁS EMLÉKÉRE
„Egy kiállítás emlékére” – ezt a címet kapta a Magyar Mesterek Műhelye udvarán, az Óvárosi Szent László Napok egyik programjaként nyílt tárlat. A Pozsgai család pajtájában nyílt kiállítást a házigazda, Pozsgai Imre mutatta be nekünk.
Megszólaló: Dr. Pozsgai Imre – műgyűjtő
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 17. – Emoji világnap
Július 17-én a szövegbe ágyazott hangulatjeleket ünnepeljük. Manapság már teljesen az internetes „közbeszéd” részei az emojik – a név a japán e (vagyis kép) és moji (jelentése: karakter) szórészletek összevonásával terjedt el. Scott Fahlman számítástechnikai tudós nevéhez kötődik a két klasszikus „orros” mosolygó :-) és szomorú :-( hangulatjel. Később aztán az orrok lemaradtak (többek között a karakterspórolás miatt az SMS-ekben és a különféle bejegyzésekben), majd jött még számtalan változat. Manapság már platformokon átjárható a módszer, tehát ha egy bizonyos rendszerben küldünk egy vigyorgó fejet a szövegben, a másik fél ugyanúgy egy vigyori fejet kap.
URBÁN ORSI
Urbán Orsi egyedi, mély és erőteljes hangszínével varázslatos hangulatot teremt. Előadóművészetének jellemzője, hogy sokféle zenei stílusban énekel, a swingtől a big band zenén keresztül a latin örökzöldekig. A BKK belső udvarában az Urbán Orsi Quintett koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők.
Megszólaló: Urbán Orsi – énekesnő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni