Paletta

Adás időpontja: 
2021. június 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban riportot láthatnak a tanévzáró Pesovár Gáláról, megismerhetik az Olajláng-emlékmű történetét, és Baka Györgyi költővel is tartalmas beszélgetést készítettünk Önöknek

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 21. – nyári napforduló (2021.)
Ebben az évben június 21-étől rövidülnek a nappalok egészen december 21-éig, a téli napfordulóig. A nyári napforduló az egyik legrégebbi ünnepe az emberiségnek: ekkor áll a legmagasabb delelési pontján a Nap az égen, ekkor a leghosszabb a nappal és legrövidebb az éjszaka. A régiek úgy gondolták, hogy a fény a téli napfordulón születik meg és a nyári napfordulón ér uralkodásának csúcsára. Régen a Nap nyári diadaltora termékenység- és bőségünnep volt, melynek hagyományai a pogány időkre nyúlnak vissza.

CSALÁDI NAP
Az elmúlt hétvégén egy kellemes családi délelőttre invitálták a BKK munkatársai a gyerekeket és szüleiket. Az intézmény belső udvara nyárra igazi „KultúrKertté” alakul – itt került megrendezésre a Papírszínház László Anikóval, valamint a Bodza Meseműhely interaktív gyerekműsora Szélpál Stefivel és Rédli Évával. A mesékhez kapcsolódóan pedig kézműves foglalkozás is várta az érdeklődőket.
Megszólaló: Gebeiné Lepsényi Katalin – művelődésszervező, foglalkozásvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szent Iván napi szokások
A csillagászati nyár, a nyári napforduló egyben a Nap visszaútját is jelzi és a hónap végéig 3 perccel csökken a nappalok hossza. Előestéjén sokfelé ágat tűztek a tyúkólakra, a rontás és a boszorkányok ellen, ill. a Szent Iván éjjelén szedett gyógyfüveknek különleges hatást tulajdonítottak. Ezen a napon került sor a híres tűzgyújtásra is. A faluvégen, erdőszélen rakott tüzet háromszor kellett átugrani, hogy Szent Iván – vagy Szent János – közbenjárásával a Szentháromságnál kegyelmet nyerjenek. Ám leginkább a „párosítók”, a közös átugrás, az összeéneklés színhelye volt az Iván-napi tűz. A tűzgyújtás alkalmával a tűzbe vetett gyümölcsnek, főként a Szent Iván-i almának gyógyító erőt tulajdonítottak. Egyes helyeken, hogy a ház le ne égjen, a tűzgyújtáskor viselt koszorút feltűnő helyen a falra akasztották. Úgy tartották, hogy a Szent Iván-napi tűz megvéd a jégesőtől, a dögvésztől, a gonosztól és jó termést biztosít.

PESOVÁR GÁLA
A Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola 2003 szeptemberében kezdte meg munkáját a Forrás Néptáncegyüttest és a Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivált működtető Magyarok Öröksége Alapítvány fenntartásában. A Pesovár apraja-nagyja a májusi „nyitás” óta tudott csak készülni az idei tanévzáró gálára – ám az idő rövidsége sem gördíthetett akadályt a „színpadra termett” gyerekek számára.
Megszólaló: Szigetvári József – művészeti vezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 22. – Cserháti Zsuzsa születésnapja (1948.)
Cserháti Zsuzsa EMeRTon-díjas énekesnőt, mint a második popgeneráció egyéniségét tartják számon, egyes kritikusok szerint Kovács Kati mellett a magyar könnyűzene történetének legjobb női énekhangja. Az 1970-es évek egyik legtöbbet foglalkoztatott énekesnője volt, a ’80-as években háttérbe szorult, majd mintegy másfél évtizedes kihagyás után, 1996-tól Magyarország legnagyobb sikerű visszatérését mondhatta magáénak. A Hamu és gyémánt című albumával óriási sikert aratott: boldogan vállalt újra fellépéseket. 1996 szeptemberétől kezdődő egy esztendőben összesen 4 önálló albuma jelent meg, ami minden korábbi sikeres időszakának zenei termékenységét felülmúlta. 1999-ben orvosai segítségével lefogyott, majd később ismét depresszióssá vált, orvosai szerint azonban természetes halállal halt meg 2003-ban. Cserháti Zsuzsa diszkográfiája 17 lemezből áll, ebből 9 stúdióalbum került kiadásra. a MAHASZ hivatalos archívuma szerinte ezek közül a Hamu és Gyémánt című nagylemeze arany minősítést szerzett. A halála után kiadott Életem zenéje című válogatáslemeze pedig platina korong lett.

OLAJLÁNG EMLÉKMŰ
Az Olajláng emlékmű Százhalombatta város központjában lett felállítva 1975. április 4-én. A hazánk felszabadulásának harmincadik évfordulója tiszteletére emelt Szovjet-Magyar Barátságot szimbolizáló emlékművet Rózsa Péter szobrászművész készítette. A virágot stilizáló kör alakú lépcsős műkő szirom belsejéből nyolc bronz cső áll ki, amelyekben régen, nagyobb ünnepeken valódi láng égett. Az emlékművet 2000-ben lebontották és a vasútállomás mellett kis téren újra felállították.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

BAKA GYÖRGYI
Baka Györgyit, a százhalombattai könyvtár egykori munkatársaként és a Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem kezdeményezőjeként – több szál is köti városunkhoz. Baka Györgyit költőként is ismerhetik Nézőink, hiszen immár hét verseskötete jelent meg. A megváltozott világunknak köszönhetően viszont a legújabb, még 2019 végén megjelent vers-válogatását csak most tudjuk mi is megmutatni Önöknek.
Megszólaló: Baka Györgyi – költő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 21. – a Zene európai ünnepe
Maurice Fleuret francia zenetudós 1982-ben javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg. A zene európai ünnepének chartáját 1997-ben 12 európai ország 16 városa írta alá Budapesten. Mára a zene ünnepe európai, sőt nemzetközi méretűvé vált: több mint 100 országban rendezik meg ugyanazon a napon, június 21-én. Elsősorban szabadtéri esemény, amely utcákon, tereken, közparkokban, játszótereken zajlik. Zárt terek csak abban az esetben használhatók amennyiben tiszteletben tartják az ingyenesség szabályát. A zene európai ünnepe alkalmat kínál arra is, hogy a zene gyakorlására olyan terepek is megnyíljanak, amelyek nem hagyományos koncert helyszínek, pl. múzeumok, kórházak, középületek. 

DRÁGA HAZÁM
Nagy Szilárd és Ragány Misa duója tavaly tavasszal vált ismertté az Európa 2020 című átdolgozással, amellyel a koronavírus-járvány következtében kialakult helyzetre reflektáltak. Majd az előadópáros az augusztus 20-ai nemzeti ünnepünk alkalmából készített dalt Drága Hazám címmel. Az alkotók a szerzeményükkel az elmaradt ünnepi nagyrendezvényeket szerették volna valamelyest kompenzálni. A közös daluk a DAL 2021 mezőnyét is erősítette. A Nemzeti összetartozás napján, az új Trianon-emlékmű avatási ünnepségén ez a dal is felcsendült.
Megszólaló: Nagy Szilárd – énekes, színész;
Ragány Misa – énekes, színész