Műsorunkban beszámolunk a Művészeti Iskola képzőművészeti tanszékének kiállításáról, interjút készítettünk Benkő Péter színművésszel és megismerhetik a II. világháborús emlékmű történetét is
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 15. – Szent Vitus napja
Szent Vitus vértanú, a gyógyszerészek, vendéglősök, sörfőzők, vincellérek, rézművesek, táncosok és színészek, fiatalok, háziállatok, a csehek, Prága, Fiume, Szászország és Szicília védőszentje. Vitus – másként Vid, Vida – ifjú ókeresztény vértanú, a középkor végének kedvelt pártfogója, a tizennégy segítőszent egyike volt. A népi kalendárium jeles napként tartja számon június 15-én Szent Vitus ókeresztény vértanú babonás hiedelmekkel átszőtt ünnepét. Nyárkezdő napnak tartották sokfelé, merthogy a pásztorok tapasztalása alapján általában ilyenkor fordul meg az időjárás. A göcseji nép szerint Vid napján jönnek ki a rákok a folyó partjára, jelezve a várva-várt időváltozást. A megfigyelések szerint a napfényt árasztó Vitus jó és bő termést, esője, hidege hetekig tartó hűvös borongást és silányabb gabonahozamot mutat.
RAJZOSOK KIÁLLÍTÁSA
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola Képzőművészet tagozatának diákjai a második félévben is sok szép alkotást készítettek – ezek a képek ezúttal az intézmény tereit, falait díszítik.
Megszólaló: Regős Ágnes – tanár, képzőművész;
Kálmán Flóra
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 19. – Than Mór festőművész születésnapja (1828.)
Than Mór festőművész, a 19. századi magyar festészet kiemelkedő alakja az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt Görgey mellett volt hadifestő. Than Mór német mesterektől tanulta a szakmát, művészi pályájának kiteljesedésével történeti témákat vitt közönsége elé akadémista alapossággal, vérbő drámaisággal, sötét tónusú visszafogott kolorittal, a vörös és a testszín avatott alkalmazásával. Szinte korának valamennyi technikájában otthon érezte magát, de leginkább a freskófestésben alkotott jelentőset. Művészetében elsősorban magyar történelmi és mitikus eseményeket dolgozott fel, de vásznain megörökítette a szerb és más európai nemzet kortárs és történelmi személyiségeit is. Budapest rangos középületei: a Nemzeti Múzeum, az Operaház, a Vigadó, a Keleti pályaudvar; a főváros és a vidék, elsősorban Bácska templomai őrzik freskóit, vitrázsait, vásznait, oltárképeit. Számos honi és külföldi díjban részesült, sőt, az akkori világ legértékesebb elismerését, a Párizsi Szalon díját is megkapta.
BENKŐ PÉTER
Wass Albert erdélyi író és költő a magyar irodalom egyik legellentmondásosabb alakja; a hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást se venne róla, miközben mások a legnagyobbak között emlegetik. Masszív, politikai felhangoktól sem mentes kultusz alakult ki körülötte mind Erdélyben, mind Magyarországon. Műveit itthon csak a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban szinte ismeretlen volt. Százhalombatta új Trianon-emlékművének avatásán Benkő Péter színművész előadásában Wass Albert: Üzenet haza című versét is hallhatta a közönség.
Megszólaló: Benkő Péter – kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
II. VILÁGHÁBORÚS EMLÉKMŰ
Domonkos Béla szobrászművész a II. világháború áldozatainak emlékére készült alkotása Százhalombattán a Szent László-templom előtt található – ennek az emlékműnek a történetét ismerhetik meg ezúttal Lehoczki Zsuzsanna történésztől.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 14. – Karl Landsteiner orvos születésnapja (1868.)
Karl Landsteiner osztrák orvos, fiziológus és immunológus 1901-ben fedezte fel az ún. vércsoport rendszert, amiért 1930-ban orvosi Nobel-díjat kapott. Landsteiner szerológusként tudta, hogy a különböző állatfajok vére inkompatibilis egymással: egyik vérszérum hatására a másik vörösvérsejtjei kicsapódnak. Hasonló jelenség az emberi vérátömlesztések során is előfordult, de az orvosok ezt „beteg vérnek” tulajdonították. Landsteiner kíváncsi lett, hogy az egészséges embereknél előfordul-e a vörösvértest-kicsapódás, a rendelkezésére álló vérmintákat összekeverte és mikroszkóp alatt megvizsgálta. Kísérletei eredményét 1901-ben adta közre, eszerint három vércsoportot sikerült azonosítania, az A-t, a B-t és a C-t (a C-t idővel átnevezték 0-sra), majd munkatársai, Decastello és Sturli később felfedezték az AB vércsoportot is. Landsteiner felfedezése lehetővé tette a biztonságos vérátömlesztést, bár eltelt néhány év, míg a gyakorlatban alkalmazni kezdték.
JERUSALEMA MÉG
A „Táncolj Százhalombatta! Batta-challenge Jerusalema” kihíváshoz több, mint 500-an csatlakoztak és egy hétvégén, két napon keresztül városunk számos pontján újabb és újabb közösségek, érdeklődők mutatták meg azt az életörömöt, az együttlét örömét, amit ez a zene és a koreográfia kifejez. A nagy közös táncolás Házi Tamás irányításával valósult meg.
Megszólaló: Házi Tamás – koreográfus, táncművész
TRIÁSZ KONCERT
A triász szóról eszünkbe juthat a mezozoikum földtörténeti idő legkorábbi időszaka; a zenekedvelők számára viszont ez a szó jelentheti azt a formációt, amelyet Sipos Péter és Kálmán György énekesek, valamint Jankai Béla billentyűs alkot. A zenekar mindhárom tagja sikeres és ismert volt a TRIÁSZ megalakulása előtt is, mégis szükségét érezték egy meglehetősen rendhagyó trió megalakításának. A 2012 tavaszán alakult formáció ismét nagy érdeklődés mellett lépett fel a közkedvelt százhalombattai vendéglátóhelyen.
Megszólaló: Sipos Péter – énekes, zenész;
Kálmán György – énekes
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni