Műsorunkban megemlékezünk a trianoni békeszerződés aláírásának 101. évfordulójáról, felköszöntjük a 90 éves Fazekas Major Gizellát és találkozhatnak Zana Zoltánnal is
ÚJ TRIANON-EMLÉKMŰ AVATÁSA
A Trianon 100 Emlékév záró eseményeként ünnepélyes keretek között avatták fel városunkban a Szent István templom mellett található új Trianon-emlékművet.
Megszólaló: Lukács Bernadett – önkormányzati képviselő;
Szigetvári József – a BKK igazgatója
NAGY PÉTER JÁNOS
Az avató ünnepségen Juhász Gyula: Trianon című versét Nagy Péter János színművész előadásában hallhatták az eseményen résztvevők.
Megszólaló: Nagy Péter János – színművész
RÉGI TRIANON-EMLÉKMŰ
Városunk ékessége ezentúl az új Trianon-emlékmű – ám az avató ünnepség és az évforduló remek alkalom arra is, hogy a százhalombattai vasútállomás közelében található régi emlékmű viszontagságos történetét is megismerjük Lehoczki Zsuzsanna történésztől.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 10. – Kaffka Margit születésnapja (1880.)
Ady Endre „nagyon-nagy író-asszony”-nak nevezte a magyar irodalom egyik legjelentősebb női íróját, a Nyugat nemzedékének fontos tagját, Kaffka Margitot, aki Miskolcon, a szatmári irgalmas nővérek tanítóképző zárdájába járt, ezután Budapesten tanult tovább és 1902-ben az Erzsébet Leányiskolában szerzett polgári iskolai tanári oklevelet. Miután visszatért Miskolcra a polgári leányiskolában tanított irodalmat és gazdaságtant; tanítványai imádták. Itt jelentek meg első írásai is, versek, novellák és ekkoriban vált a Nyugat állandó munkatársává is. Tanított Budapesten is, majd az első világháború kezdetekor elhagyta a tanári pályát és csak a szépirodalomnak élt. 1912-ben jelent meg első (és talán legfontosabb) nagyregénye, a Színek és évek, amely az értékeit vesztett dzsentritársadalommal és a századfordulón élő nők sorsával foglalkozik. Másik nagy sikert aratott regényét, a Hangyabolyt – amelyben a zárdában töltött éveket idézi fel – 1917-ben adták ki.
MŰVÉSZETI ISKOLA
Közeledik a tanév vége. Kameránkkal a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskolában jártunk.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – intézményvezető
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 7. – Paul Gauguin születésnapja (1848.)
Paul Gauguin francia festőművész van Gogh és Cézanne mellett a posztimpresszionizmus legnagyobb képviselője. Kalandos élete során volt tengerész, jómódú üzletember és nyomorgó festő, élt Peruban, Párizsban, majd 1891- től Tahitiban és a Csendes- óceán déli részének más tájain élt és dolgozott.
Amikor Gauguin szakított impresszionista múltjával, felhagyott azzal is, hogy a vonalakat és a színeket a szem megtévesztésére használja, elfogadtatva a nézővel, hogy a festett sík kép egy valóságos jelenet újrateremtése. Formái stilizáltakká, színei elhitető erejű absztrakciókká váltak. Egyszerű színharmóniái erősítették a művet és mivel azt akarta, hogy művei kellemesek legyenek a szemnek, vonzó összhatásra törekedett. A festői stílus nagy megújítója volt, visszautasította azt a felfogást, hogy a festmény egy adott jelenet tükörképszerű ábrázolása legyen. Gauguin 1899-től súlyosbodó betegségtől, állandó fájdalmaktól szenvedett; gyakran keveredett összetűzésbe a hatóságokkal is, mert velük szemben védte az őslakókat. Búskomorsága ellenére utolsó képei is derűsek és bizakodók.
KIRÁLYI PÁR
A Budavári Palotába 1867 júniusában addig soha nem látott mozgalmas élet költözött. A kiegyezési tárgyalások során Ferenc József és hitvese többször tartózkodott a magyar fővárosban. Az ún. koronázási hitlevél átadásával az uralkodópár megkoronázásának minden akadálya elhárult. 1867. június 8-án a Lánchidat lezárták, hogy a menet szabadon közlekedhessen. A tömeg már hajnalban ellepte az utcákat, hogy a hosszú szertartás valamelyik eseményének nézője lehessen. A koronázásra a Mátyás-templomban került sor. Ferenc József lovon, Erzsébet pedig Mária Terézia hintóján érkezett.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 7. – Prince amerikai énekes születésnapja (1958.)
Prince (magyarul „herceg”) Prince Rogers Nelson néven született. Az Oscar-, Golden Globe- és hétszeres Grammy-díjas amerikai zenész, énekes és dalszövegíró több mint három évtizedig volt meghatározó alakja a popzenének. Zenéje innovatív volt, több stílust kevert, a funk, az R&B, a latin, a country, a rock, a new wave, a klasszikus zene, a soul, a szintipop, a pop, a jazz és a hiphop egyaránt megtalálható a zenéjében. Minden idők egyik legtermékenyebb előadója volt, 39 stúdióalbumot
adott ki karrierje során, amely mellett több tucatnyi kiadatlan albuma és ötvennél is
több megjelenésre kész videóklipje is megtalálható az otthonában lévő páncéltermében. Több száz dalt adott ki saját neve és álnevek alatt, amely mellett más előadóknak is írt dalokat. Becslések szerint az általa megírt dalok elérhetik az ezret. Több, mint 150 millió albumot adott el világszerte, amellyel minden idők legsikeresebb zenészei közé tartozik. Prince gyakran szenvedett sérüléseket a dinamikus fellépéseinek köszönhetően, amely miatt sokszor fájdalmakban szenvedett és sétabotot használt. 2016 áprilisában 57 évesen hunyt el az otthonában, véletlen gyógyszer-túladagolásban.
DOS DIABOLOS
Ganxsta Zolit talán senkinek nem kell bemutatni, ahogy Takács Vilkót sem, akit ismerhetünk többek között a Kartelből is. Kettejük formációjának nincs köze az ’anyazenekarukhoz’, ez nem egy Ganxsta Zoli és a Kartel akusztikus ’buli’, ezt teljesen különállóként kezelik. Olyan zenéket játszanak, amiket szeretnek hallgatni, de elhangzanak saját dalok is, amiket ők írtak. A Dos Diabolos fellépett városunk egyik kedvelt szórakozóhelyén.
Megszólaló: Zana Zoltán „Ganxsta Zolee” – rapper, zenész, előadóművész;
Takács Vilmos „Vilkó” – gitáros
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni