Műsorunkban folytatjuk történelmi kalandozásunkat, riportot láthatnak Gudovics Vera képzőművésszel és a Trio á la Kodály tagjaival is
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 10. – a Madarak és Fák Napja
A világ első Madarak és fák napját, a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján, Chernel István rendezte meg Kőszegen 1902-ben. Hivatalossá 1906-ban vált, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és fák napjának megszervezését minden iskola számára. Chernel István kőszegi ornitológus már fiatal korától érdeklődött a madarak iránt. 1890-től részt vett a Herman Ottó által szervezett madárvonulási megfigyelésekben. Fő műve az 1899-ben megjelent Magyarország madarai, különös tekintettel gazdasági jelentőségükre című munkája. A hosszú évek során, a madarak mellett, egyre nagyobb szerepet kaptak a fák is e jeles nap alkalmával. A fák ugyanis lassítják az
éghajlatváltozást: egy 50 éves lombos fa 50 kg oxigénnel dúsítja a légkört és közel 70 kg szén-dioxidot dolgoz fel egy vegetációs időszakban, valamint 400 kg egyéb szennyeződést szűr ki a levegőből és évente kb. 4000 liter vízpárát juttat a levegőbe. A madaraknak, rovaroknak, mókusoknak és sokféle vadonélőnek otthont adó fák minket is védenek, sőt néhány óra a természetben csodát tesz.
FAGYOSSZENTEK
Szervác, Pongrác és Bonifác legendája és az időjárással kapcsolatos megfigyelések ugyan nem függnek össze, a magyar néphagyomány viszont megteremtette a kapcsolatot. A szenteket összeköti, hogy az egyházi kalendáriumban rögzített névnapjaikon a tapasztalat szerint a melegedő időjárás rendszerint lehűl, akár fagy is lehet, innen ered közös nevük is: a fagyosszentek.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 15. – Hell Miksa születésnapja (1720.)
Hell Miksa Felvidéken született magyar csillagász, matematikus, fizikus fedezte fel a földrajzi szélességmérés új módszerét, nevéhez fűződik az egyik első csillagászati évkönyv kiadása és jelentős szerepe volt három magyarországi – az egri, a budai és a gyulafehérvári – csillagvizsgáló megalapításában is. Hell korának csillagászai között nagy tekintélyt vívott ki, sőt a tudományok terén szerzett érdemeiért több tudós társaság választotta tagjai sorába, így a párizsi, a bolognai, a koppenhágai, a stockholmi, a göttingeni és a trondheimi akadémiák. Csillagászati munkásságának elismeréseként nevét ma egy kráter is őrzi a Holdon, továbbá róla nevezték el a 3727-es számú Maxhell kisbolygót.
GUDOVICS VERA
Gudovics Vera a Tatár Köztársaság fővárosában, Kazanyban született és a Moszkvai Művészeti Akadémián szerzett diplomát. Lánya születése után 1994-ben költözött Magyarországra – és évtizedek óta már városunkban él és alkot. A
festés mellett szobrászattal is foglalkozó művésznőt műtermében látogattuk meg.
Megszólaló: Gudovics Vera – képzőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 15. – a Család Nemzetközi Napja
Május 15-e a Család Nemzetközi Napja. Az ENSZ határozata szerint 1994-től ezen a napon világszerte megemlékeznek a család összetartó erejéről. Ez a nap kiváló alkalom arra, hogy a figyelmet a családra, a társadalom alapvető kis közösségére irányítsa. A nap történetében azt látjuk, hogy ilyenkor számtalan társadalmi megmozdulást szerveznek. Bár korunk több riasztó adattal jellemzi és szétesőben levő modellként írja le a 21. század családját, ebbe nem szabad belenyugodnunk. Ezért is kell hangsúlyozni minden lehetséges alkalommal a hűségen alapuló családi kapcsolatot, mely a gyermek pozitív fejlődése szempontjából is elengedhetetlen.
RÓMAI FÜRDŐ
Mai műsorunkban a százhalombattai Római fürdőt, a Matrica nevű római katonai tábortól északra, Dunafüreden a Fogoly utca végében a gát mögött található feltárt és látogatható kőépület történetét ismerhetik meg Nézőink.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 15. – az Egri Road Beatles Múzeum megnyitása (2015.)
Az Egri Road Beatles Múzeum a kelet-közép-európai régió egyetlen Beatles-gyűjteménye 2015. május 15-én nyitotta meg kapuit a Hotel Korona Eger szálloda épületében. A pincétől az emeletig majd 2000 tárgyi emléket felvonultató múzeumot két barát a The Beatles zenekar iránti szenvedélye hívta életre. Peterdi Gábor és Molnár Gábor évtizedek óta gyűjtik a Beatleshez kapcsolódó hangzóanyagokat és relikviákat. A múzeum a kornak megfelelő technikai színvonalon vezeti be a látogatót a zenekar világába. A pincehelyiségben található rövid, filmes bevezető után kronológiai sorrendben, multimédiás falak alkalmazásával mutatja be a Beatles történetét. Filmrészletek, korabeli híradók, interjúk, koncertfelvételek tekinthetők meg gombnyomásra, illetve fejhallgatón keresztül hallgathat bele a látogató a zenekar műveibe. A vitrinekben korabeli sajtótermékek, ruhadarabok, makettek, limitált kiadások, ritkaságok tekinthetők meg. Bábuk, poszterek, zászlók, fali grafikák, a zenekar hangszereinek pontos mása, a Sárga tengeralattjáróba való bepillantás, a Bors Őrmester lemez monumentális megjelenítése, játékok és élményfotózás varázsolja vissza a látogatót a legendás hatvanas évekbe.
TRIO Á LA KODÁLY
A Trio á la Kodály zenekar elsődleges célja a hagyományok ápolása mellett új reflexiókat bemutatni Kodály műveire, melyek XXI. századi nézőpontból újra felhívják a figyelmet a magyar zenére, azon belül is a népzenére. A kodályi témákra íródó szerzemények egyben tisztelgést is kifejeznek Kodály munkássága és zenei szelleme előtt. A formáció tagjai egy televíziós forgatás miatt jöttek Százhalombattára és ez az alkalom lehetőséget adott arra, hogy mi is beszélgessünk velük.
Megszólaló: Tar Gergely – ütőhangszerek;
Erdő Zoltán – klarinét, tárogató;
Oláh Dezső – zongora
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni