Paletta

Adás időpontja: 
2021. május 03, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban folytatjuk történelmi ismeretterjesztő sorozatunkat, legújabb daláról kérdezzük Csepregi Évát, és egy fiatal színészt is bemutatunk nézőinknek

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 4. – Flórián napja
Flórián, akit a régi naptár május 4-én ünnepelt, római katonatiszt volt Noricumban, a mai Ausztriában és Diocletianus uralkodása idején szenvedett keresztény hitéért vértanúságot. Flórián tisztelete elsősorban Ausztriában és a környező országokban virágzik a késő középkor óta. A legenda szerint már gyermekkorában megmentett egy égő házat az elhamvadástól. Úgy is szokták ábrázolni, amint római tiszti egyenruhában egy vödör vízzel egy hozzá képest pirinyó házacska vagy városka tüzét kioltja. Amint ez várható, a tűzzel dolgozók (tűzoltók, serfőzők, fazekasok, pékek, kéményseprők) védőszentje lett, de a gyakori tűzesetek miatt a barokk kortól kezdve már minden tehetősebb polgár házának homlokzatán fülkébe állították szobrocskáját. Neve napján népszokásai is a tűzzel kapcsolatosak. Egyes falvakban ekkor nem raktak tüzet, kenyeret nem sütöttek, a kovácsok sem dolgoztak, másutt viszont épp ezen a napon gyújtottak új tüzet, ősi módon: például két fadarab összedörzsölésével.

HALÁSZCSÁRDA
Százhalombatta a XX. század elejére már katolikus templommal, iskolával, kiépített vasúthálózattal, iparral – Téglagyárral – büszkélkedő, a „boldog békeidőszak” hangulatát árasztó kis településsé vált. Helytörténeti kalandozások sorozatunk mai állomásán Dunafüred, ill. a Halászcsárda történetébe nyerhetnek betekintést.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 7. – Johannes Brahms születésnapja (1833.)
Johannes Brahms, a 19. századbeli német zene kimagasló alkotója zenészcsaládba született Hamburgban, de élete legnagyobb részét Bécsben élte le. Kortársai kiváló pianistának ismerték el és sokáig nem méltányolták eléggé alkotói munkásságát. Brahms tudatosan fordult szembe a romantikus zenei irányzattal, a főleg Liszt és Wagner által képviselt „új német iskolával”, amit formabontónak tartott; ő az eszményeit a nagy klasszikusokban kereste. Brahms dallamvilága gyökereiben a német népművészetre támaszkodik, költészete végső értelemben saját érzelmeit visszhangozza, műveinek súlypontján szinte gyermeki egyszerűséggel és áhítattal népi hangot üt meg. Brahmsot közeli kapcsolatok fűzték az akkori magyar zenei élethez. Több ízben hangversenyezett Pesten, Reményi Edével közösen tett koncertkörutakat, sok magyar barátja volt. Magyaros dallamokat jegyzett fel és ezeket közismert és népszerű Magyar táncain kívül számos más művében is feldolgozta.

KOVÁCS DANI ÉS A FELHŐJÁRÓK
A Felhőjárók Mozdulatszínház különleges költészetnapi estjein egy helyi közösség jellegzetes arcai, meghatározó személyiségei lépnek színpadra fizikai, szellemi hátránnyal, betegséggel élő, „sérült” embertársaikkal együtt. A produkció, ami létrejön, évről évre szívbe markol, mert jellemzően őszinte, eredeti, művészi, magas színvonalú, de sokat változott is az évek során. Kovács Dániel 2017 óta vesz részt a Felhőjárók „életében”.
Megszólaló: Kovács Dániel – színész, szociális gondozó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 8. – Sir David Attenborough születésnapja (1926.)
Sir David Frederick Attenborough angol természettudós, dokumentumfilmes, az ismeretterjesztő televízióműsorok egyik úttörője 1957 óta készít természetfilmeket és sorozatokat a brit BBC televíziócsatorna számára. A természettudományok széles körű ismertetésében végzett nagy formátumú munkásságának elismeréseképpen egy 1998-ban felfedezett új hangyászsün fajt róla neveztek el.
Attenborough a magyar nézők szívébe híres-hírhedt trilógiájával lopta be magát annak idején, amelynek darabjai az Élet a Földön, Az élő bolygó és Az élet megpróbáltatásai voltak. A hátizsákos világjáró hihetetlen kalandjainak és közvetlen, sztorizós modorának köszönhetően, egy csapásra Cousteau kapitány és Gerald Durrell egyenrangú társává emelkedett. Munkájának jelentőségét maga a királynő is elismerte azzal, hogy 1985-ben lovaggá ütötte.

GYŐZELEM NAPJA
1945. május 8-án a német haderő feltétel nélkül letette a fegyvert és 9-én a szovjet hadsereg elérte Prágát, ezzel az európai hadszíntéren a II. világháború véget ért, amely milliókat tett földönfutóvá, országokat és városokat rombolt le és közel 60 millió embert pusztított el. Május 9-én így a fasizmus felett aratott győzelemről emlékeznek meg világszerte, mely Európában egyben a Béke napja is.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 10. – Fred Astaire születésnapja (1899.)
Fred Astaire amerikai filmsztár, táncos, énekes és színész volt. 76 éves karrierje alatt 31 musicalben szerepelt és sokszor dolgozott együtt Ginger Rogersszel, akivel tíz filmben szerepeltek együtt. Gene Kelly egyszer azt mondta: „a tánc története a filmvásznon Astaire-rel kezdődik”. Fred Astaire magáról mindig azt nyilatkozta, hogy nem tud énekelni, mégis rengeteg korabeli sláger főződik nevéhez. Életét sokszor meg szerették volna filmesíteni, de ezeket az ajánlatokat mindig elutasította. Végrendelete tartalmazott egy záradékot, melyben azt kérte, soha ne készüljön filmváltozat életéből, mert nem szerette volna, hogy félreértelmezzék életét. Tüdőgyulladásban halt meg 1987. június 22-én. Utolsó kívánsága az volt, hogy hadd köszönje meg rajongói támogatását.

CSEPREGI ÉVA
Csepregi Éva Titok című száma igazi csapatmunka volt, a zenét fia, Heatlie Dávid, valamint Sarkadi-Szabó Emese szerezte, a szöveget Éva írta. A hangzás modern és divatos és egyben tökéletesen passzol a neotonos világba is. A szövegben az énekesnő egy konkrét üzenetet is megfogalmazott: „Ebbe a dalba beleírtam azt, hogy min is múlik a boldogságunk. Higgyünk önmagunkban, tegyük azt, ami a mi dolgunk, és sikeres, boldog életünk lesz.” Miközben ezt a dalt hallhatják/látják Nézőink – Csepregi Éva az elmúlt több mint egy évéről mesél nekünk.
Megszólaló: Csepregi Éva – énekesnő