Paletta

Adás időpontja: 
2021. január 18, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban riportot láthatnak a Csík Zenekar, illetve a Budapest Klezmer Band egy-egy tagjával, és ezúttal sem maradnak el a megszokott kultúrtörténeti érdekességek

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 22. – Szent Vince napja
Január 22-én ünnepeljük Szent Vince napját, ami az első szőlészethez-borászathoz kapcsolódó jeles nap az évben. Zaragozai Szent Vince a 3-4. században tevékenykedett. Vince életéről és haláláról igen keveset tudunk, viszont a korai keresztény idők olyan szentje, akinek igazolni lehet valós történeti létezését. Szent Valerius püspök tanította egyházi és világi tudományokra. Diakónussá szentelését követően az idősödő püspököt segítette munkájában. A püspök és diakónusa a Diocletianus császár uralkodása alatt elrendelt nagy keresztényüldözés során haltak vértanúhalált. A spanyol vértanú-diakónus kultusza a latin egyházban igen ősinek számít, már egy, az ötödik században keletkezett kalendáriumban is megtalálható. Szent Ágoston több prédikációt mondott Vince tiszteletére, Rómában több templom viseli a nevét. Kultusza térségünkben a 11. században terjedt el és a borkereskedők, szőlőművesek, vincellérek, ill. pincemesterek védőszentjévé vált.

MAGYAR KULTÚRA NAPJA
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Szatmárcsekén a Himnusz kéziratát. Kölcsey e művét is egy nagyobb kéziratcsomag részeként hagyta az utókorra, amelybe a költő folyamatosan másolta be verseit, nem a végleges változatokat, hanem tisztázatokat, amelyekben néhol javítások is vannak.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 22. – Cseh Tamás születésnapja (1943.)
Cseh Tamás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, énekes, színész, előadóművész 1943. január 22-én született Budapesten, a Bakáts téren. Második gyermek volt a családban, nővére alig volt idősebb nála. Gyermekkorában visszaköltöztek Tordasra, itt fejezte be az általános iskolát. Kiskorában is már sokat énekelt, főleg nagymamájával együtt. Elmondása szerint akkoriban az egész falu dalolt szabadidejében, a zene szeretete is részben itt gyökerezett. Cseh Tamás 1970-ben találkozott Bereményi Gézával, akivel már egy napi ismeretség után elkezdtek dalokat szerezni. Az első két dal megszületése után összeköltöztek Cseh lakásába, ahol aztán százával írták a közös dalokat. Mivel akkoriban minden zenész zenekarokban működött, ők is úgy látták a legjobbnak, ha zenésztársakat szereznek maguk mellé. Cseh Tamás csatlakozott az Ad Libitum nevű együtteshez énekesként és életre szóló barátságot kötött annak tagjaival, Kecskeméti Gáborral, Márta Istvánnal és Novák Jánossal. Velük adták az első estjüket-koncertjüket 1973. március 1-én. Majd sok-sok termékeny év következett, sajátos dalaival stílust teremtett. Cseh Tamás 2006 júniusában adta utolsó teljes önálló koncertjét az Országos Széchényi Könyvtár dísztermében. Majd 2006 nyara végén diagnosztizálták tüdőrákját...

CSÍK ZENEKAR
A Locomotiv GT előtt tiszteleg A dal a miénk című új lemezével a Csík Zenekar. A rockszámok népzenei ihletésű átdolgozásairól is ismert együttes legújabb albumán közreműködött Presser Gábor, Karácsony János és Kovács Kati is. Az új lemez kapcsán beszélgettünk a zenekar Százhalombattán élő brácsásával, Kunos Tamással.
Megszólaló: Kunos Tamás – Kossuth-díjas brácsás

SZENTGYÖRGYI HORVÁTH CSALÁD
Egy újabb család történetével folytatjuk Helytörténeti kalandozások sorozatunkat, ezúttal a Szentgyörgyi Horváth és Hugonnai családokról beszél nekünk Lehoczki Zsuzsanna történész.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 18. – Charles de Montesquieu születésnapja (1689.)
Charles de Montesquieu francia író, költő, gondolkodó, enciklopédista – a közvélemény szemében felszínes, szórakoztató társasági ember volt, miközben műveivel görbe tükröt mutatott minden társadalmi osztály elé. A francia filozófus mérhetetlenül intelligens és az élet minden terén tapasztalatban bővelkedő műveket írt, remek humorral volt megáldva, ezért írásai messze nem olyan szárazak és olvashatatlanok, mint azt az adott téma alapján gondolnánk. 1721-ben adta ki Perzsa leveleit, a párizsi társadalom szatíráját, műve egy csapásra megkedveltette az olvasókkal a levélregény műfaját. A könyvben kigúnyolta XIV. Lajos 1715-ig tartó uralmát, görbe tükröt mutatott minden társadalmi osztály elé, élcelődött a katolikus tanokon, összevetve azokat az iszlámmal. Az egész művet tiszteletlen, bátor és tekintélyromboló kritikus szellem hatja át. Bár a könyv név nélkül jelent meg, hamar fény derült a szerző kilétére, majd egyik pillanatról a másikra híressé vált.

NAGY ANNA
Nagy Anna százhalombattai harmonikaművészt – saját bevallása szerint – sokan akarták eltéríteni a harmonikától. Nem nőknek való – mondták. Mások szerint nem is hangszer. Ellenállt. Meg akarta mutatni, hogy igenis hangszer. Méghozzá gyönyörű és nőknek is való. Nagy Anna 1991-ben Jávori Ferenc meghívására lett a Budapest Klezmer Band tagja. Azóta a klezmer zene az ’élete’… , 1991. március 9-ei első közös koncertjük óta...
Megszólaló: Nagy Anna – harmonikaművész