Paletta

Adás időpontja: 
2021. január 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunk nézőinek zenét, képzőművészetet, történelmi érdekességeket, a gyerekeknek pedig mesét kínálunk az év első adásában

BANDY
A járványhelyzet miatt 2020-ban elmaradt az október 23-ai városi ünnepség, az önkormányzati díjátadások hagyományos alkalma, így László Bandy sajnálatos módon nem a ’nagyközönség’ előtt vehette át az elismerést. A Pro Urbe Százhalombatta díjazottjával a BKK-ban készült a beszélgetés, amikor még lehetőség volt a Látás Iskolája foglalkozásokat megtartani.
Megszólaló: László Bandy – Pro Urbe Százhalombatta díjas képzőművész, tanár

LAKATOS MÓNIKA
Lakatos Mónika az első roma származású énekes a világon, aki 2020-ban elnyerte a világzene legnagyobb kitüntetését, a WOMEX Artist Awardot. Az énekesnő valódi hírnöke a magyar és cigány zenei örökségnek, énekhangja és színpadi jelenléte mély nyomot hagy mindenkiben, aki élőben hallja énekelni. Lakatos Mónikával az Életműdíj kapcsán beszélgettünk, miközben képekben felidézzük a 2018-ban a Summerfesten való fellépésüket.

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január hónap névadója Ianus, a kezdet és a vég istene
Ianuarius, vagyis január hónap névadója Ianus, a kezdet és a vég istene volt. Ianus a római mitológiában az átjárások és kapuk, így a be- és kijárás, a kezdet és vég védőszelleme. Hozzá imádkoztak a rómaiak minden fontos tettük előtt. Az ősidőkben az istenek apjának is őt tartották. Sokan eredetére nézve napistent láttak benne, ahogy a Nap járása jelzi a munka kezdetét és végét, de több vonás alig található benne a napistenség igazolására. Alakja látható több római pénzen, amelyeken kettős fejjel ábrázolták; mégpedig szakállas vagy szakálltalan mind a két fej, a császárkori pénzeken pedig az egyik fej szakálltalan ifjút, a másik pedig szakállas férfiút mutat. Hadrianus pénzein már négyfejűként ábrázolták. A Janus-arcú megnevezést gyakran használják a kettősségre, a kétszínűségre.

ILLÉSHÁZYAK
A török uralom Százhalom falu életére is végzetesen hatott: a korabeli feljegyzések szerint 1546-ban 10, 1580-ban 23 lakosa volt, 1588-ban már portaszám nélkül szerepel. Százhalom XVII. századi történetét alig ismerjük. Az 1685 és 1689-ben tartott összeírások már a terület elnéptelenedéséről számolnak be. 1675-től ez a vidék az Illésházy családé volt – ezzel Százhalom történetében egy új fejezet kezdődött. Az idei első műsorunktól egy történelmi sorozatot indítunk útjára, Százhalombatta régmúltjáról Lehoczki Zsuzsanna történész beszél nekünk.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 10. – a Hortobágyi Nemzeti Park megalapítása (1973.)
A Hortobágyi Nemzeti Park hazánk első és legnagyobb kiterjedésű nemzeti parkja.
A védetté nyilvánító határozattal 1973-ban alakulhatott nemzeti parkká. Az egykor ligetes sztyeppe ’átformálásában’ az embernek meghatározó szerepe volt: a folyók szabályozása, a mocsarak lecsapolása, a legeltető állattartás, az erdők kivágása és felégetése eredményezte a mai képének kialakulását. A Hortobágyi Nemzeti Park címermadara: a daru. A daru a magyarság egyik megbecsült ősi vadmadara. Magyarország területét az ősi időktől kb. 1900-ig a földön lakó 14 darufaj közül két daru: a szürke daru és a pártás daru lakta. A pártás daru már a múlt században is nagyon ritka volt a Kárpát-medencében. 1999-ben felvették a Hortobágyi Nemzeti Park egész területét a Világ Kulturális és Természeti Örökségének listájára.

MIKULÁSVIRÁG
Mexikóban „karácsonyvirágnak” hívják, nálunk „mikulásvirág” a neve. Egy mexikói legenda szerint Manuel virága égig szálló imákból és könnyekből nőtt, azóta az egész világon az ünnep dísze. Ezt a történetet Kovács Marianna mesemondó, a HBVK igazgatója tolmácsolásában hallhatják.
Megszólaló: Kovács Marianna – mesemondó, a HBVK igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A Hortobágy
A Hortobágy a végeláthatatlan pusztáról ismert. A mai napig fennmaradtak az állattartás ősi hagyományai és azok az ősi háziállatok (a szürke marha és a racka), amelyek évszázadokon keresztül formálták a tájat. A magyar szürke marha Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállatok egyike. Szépségével, szilajságával, megjelenésével az Alföld jellegzetességeihez tartozik. Ma elsősorban turistalátványosságként tartják. A hortobágyi racka juh, régi magyar juhfajta, amely a honfoglalás óta a magyarok társa és sokáig az alföldi juhpásztorok meghatározó állata volt. Egyedülálló különlegessége a V-alakban elálló, egyenes, sokszorosan csavart szarv. Napjainkban főleg genetikai tisztaságának megőrzése miatt tenyésztik, egyre több helyen látható, szintén, mint turistalátványosság.

FANCSALI ZOLTÁN
Az 1930-as évek autóinak formavilágát idéző PT Cruiser tulajdonosok találkozójának adott otthont városunk. A 2020 novemberében rendezett esemény ’kedvezményezettje’ Fancsali Zoltán volt, akit az élet ’megtanított’ másként szemlélni a világot, méltó módon került most a 2021-as évet nyitó műsorunkba…
Megszólaló: Fancsali Zoltán; Balassa Linda – tulajdonos