2020-ban ünnepli a Budapest Klezmer Band a 30. születésnapját, ezért úgy döntöttek, január elsején online hallgatható és nézhető koncerten muzsikálnak
BAHORKA LEMEZBEMUTATÓ
A Bahorka Társulat saját stílust alakított ki, úgynevezett improvizációs folklórszínházat. A több, mint 10 éves fennállásuknak köszönhetően a Pletykázó Asszonyok című lemezük zenei anyagát sok év alatt szőtték olyan szép cifrára, amit az általuk megzenésített Weöres Sándor versek, magyar és balkáni népzenei elemek alkotnak, de fellelhető benne a jazzben használt harmóniák és improvizáció is. Játék a múlt és jelen, falu és város, gyermek és felnőtt között – a technika segítségével kalauzoljuk el most Önöket a Társulat novemberben tartott lemezbemutató koncertjére.
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szerencsehozók – a patkó és a lóhere
A patkó és a lóhere kultusza régi időkre nyúlik vissza. Régen az emberek úgy gondolták, ha patkót tesznek az állatok vályújába, megóvják őket a betegségektől. Más népek a hajókra és az ajtófélfájukra szögezték a szerencsehozó tárgyat. A cél minden esetben ugyanaz volt: védekezés a rossz szellemek és a balszerencse ellen.
A patkó a holdsarlót szimbolizálja és a népszokás szerint termékenységet biztosít.
A patkó szerencsehozó mivolta abban rejlik, hogy régebben a lovat sokáig szent állatnak tartották. A hiedelmek szerint azonban csak az az igazán hatásos patkó, amelyet nem vásárolnak, hanem az út mentén találnak. A lóhere elűzi a boszorkányokat és a rossz szellemeket. A négylevelű lóhere védelmező funkciója abból adódik, hogy formája a keresztre emlékeztet, amely már a kereszténység megjelenése előtt is védelmet, a bajok elhárítását szimbolizálta. Valószínűleg a négylevelű lóhere ritkasága is hozzájárult ahhoz, hogy különleges növénynek tekintsék, ám a babonák szerint ereje akkor teljesedik ki igazán, ha véletlenül bukkanunk rá.
SZILVESZTER ÉS ÚJÉV
A szilveszter a Gergely-naptár szerinti naptári év utolsó napja, Újév előestéje, a karácsonyi időszak hetedik napja. Elnevezését onnan kapta, hogy ezen a napon van Szent Szilveszter pápa ünnepe a katolikus egyházban. Kovács Edina történész ezúttal az óév utolsó és az újév első napjáról beszél nekünk.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
KLEZMER KONCERT
2020-ban ünnepli a Budapest Klezmer Band a 30. születésnapját. A koronavírus járvány miatt az ünnepi koncertek sorban elmaradtak, de a zenekar úgy érzi, nem kezdődhet az újév, klezmer koncert nélkül – ezért úgy döntöttek, január elsején online hallgatható és nézhető koncerten muzsikálnak. Így most a rajongók a világ minden tájáról élőben élvezhetik a klezmer muzsikát.
Megszólaló: Nagy Anna – harmonikás
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 30. – Rudyard Kipling születésnapja (1865.)
155 éve született Joseph Rudyard Kipling irodalmi Nobel-díjas angol író és költő, aki napjainkban leginkább gyermekeknek szóló műveiről ismert, melyek között leghíresebb a Dzsungel könyve. Kipling 6 éves koráig szüleivel Indiában élt, tanulmányait Angliában folytatta. Bejárta szinte az egész világot. Amerikában 4 évet élt, Európában politikai szerepet is vállalt: lelkes híve volt az angol gyarmatbirodalomnak. A novella művészetének egyik legnagyobb újítójaként tartják számon; gyermekeknek szóló művei a gyermekirodalom örökzöld klasszikusai; legjobb írásai kifinomult, sokoldalú és ragyogó elbeszélő tehetségét mutatják. A 19. század végén és a 20. század elején Kipling az egyik legnépszerűbb angol próza- és versíró volt. 1907-ben irodalmi Nobel-díjat kapott, az angol nyelven alkotó írók közül elsőként és máig a legfiatalabbként. Többször felajánlották neki a lovagi címet, amit azonban ő mindig visszautasított.
KÁRPÁTI BARBARA
Tréfák, bulik, szerelem és barátság kísérik a Hair című musical hőseinek útját a megdöbbentő végkifejletig, miközben emblematikussá nemesült, világhírű dalok szólalnak meg. A Pannon Várszínház élőzenei kísérettel készült előadását még októberben láthatta a battai közönség. Ezúttal az egyik főszerepet, Jeanie-t alakító Kárpáti Barbarával készült beszélgetést láthatják/hallhatják Nézőink.
Megszólaló: Kárpáti Barbara – színésznő
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szilveszter más országokban
Főleg az angolszász országokban népszerű ünnepi díszítés a fagyöngy, melynek téli ünnepekkel való társítása még a pogány korból származik. Egy újabb keletű hagyomány szerint a szerelmesek fagyöngy alatt kell csókot váltsanak. Spanyolországban és latin-amerikai országokban minden egyes éjféli harangszókor bekapnak egy-egy szőlőszemet, hogy szerencsés új évük legyen. Olaszországban az emberek kidobálják a régi, felesleges dolgokat az ablakon, így számolva le az óévvel. Egyes helyeken cserépedényeket törnek össze, így ijesztve el a sötét lelkeket. Oroszországban szilveszterkor állítanak „újévi fát” és Fagy apó ezen az éjjelen ajándékozza meg a gyermekeket. Az Egyesült Államok legnagyobb szilveszteri buliját a Times Square-en tartják; az év utolsó percében egy kristálygömböt engednek le az egyik épület tetejéről.
ÜNNEP
Amikor az emberek ünnepeket ülnek, az öreg sasok megfiatalodnak… Amikor az emberek ünnepeket ülnek, az öreg sasok megfiatalodnak… László Anikó, a HBVK munkatársának eladásában, a dal, a tánc, a zene erejéről, az ünneplésről szóló mesés történettel búcsúztatjuk ezt az évet…
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni