Paletta

Adás időpontja: 
2020. december 14, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk László Bandy online kiállításáról, bemutatunk egy karácsonyfadíszeket készítő manufaktúrát, és megismerhetik az Urbun Verbunk nevű táncegyüttest is

KÖZÖS KIÁLLÍTÁS
A BKK égisze alatt működő „Mozaik” kézműves szakkörbe olyan rajzolni és barkácsolni szerető, nagycsoportos óvodások és alsó tagozatos gyermekek járnak, akik igénylik az ez irányú fejlesztő foglalkozásokat. A felső tagozatos diákoknak szóló „Paletta” gyermek képzőművészeti szakkörben pedig a rajzi feladatok elsősorban a színek, a formák világának megismerésére, a vizuális érzékenység fejlesztésére és az alkotás szeretetére irányulnak. A Nagy Rozália által vezetett két csoport közös kiállítása még pár nappal a bezárások előtt nyílt meg, de mivel keveseknek volt lehetőségük gyönyörködni az alkotásokban – most megmutatjuk őket.
Megszólaló: Nagy Rozália – szakkörvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 15–23. – Szentcsaládjárás
A szentcsaládjárás újabb keletű, 20. századi szokás. Valószínűleg a tréfálkozó, játékos betlehemezést kívánták felváltani ezzel a magán-liturgikus ájtatossággal, melynek középpontjában a betlehemi történet szálláskeresés motívuma áll. A szentcsaládjárás érzelmileg, hangulatilag előkészíti a karácsony misztériumát, ezért a szokás terjedését az egyház is támogatta. Karácsony előtt kilenc nappal kezdik el és általában kilenc, egymáshoz közel lakó vallásos család viszi egymáshoz a Szent Család képét vagy szobrát és minden háznál díszes terítővel fedett asztalon házi oltárt készítenek a szentkép fogadására. A szokás gyakorlásában résztvevő asszonyok esténként gyertyával és a szentképpel kezükben, énekszóval indulnak útnak.

A HŰSÉG VÁROSA
A kormány 2001. december 14-én, az 1921-es népszavazás évfordulóján döntött arról, hogy december 14-ét a hűség napjává nyilvánítja annak emlékére, hogy Sopron és környékének lakói kinyilvánították: Magyarország polgárai akarnak maradni. Ez volt az egyetlen alkalom, amikor a trianoni békeszerződést módosították – mai műsorunkban erről beszél nekünk Kovács Edina történész.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 17. – Czuczor Gergely születésnapja (1800.)
220 éve született Czuczor Gergely bencés szerzetes, költő, nyelvtudós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Czuczor írói álneve Ete, eredeti neve Czuczor István, rendi neve pedig a Gergely volt. Költőként a népdal formakészletének egyik legfontosabb elterjesztőjeként, hazafias versek szerzőjeként ismert. Magas színvonalra fejlesztette a nemzeti eposz és a ballada műfajokat. Nyelvészként fő műve „A magyar nyelv szótára” című hatkötetes mű, , amelyet „a Czuczor–Fogarasi” néven emlegetnek, mert halála után Fogarasi János fejezte be. Életében négy kötet jelent meg és százhetvenezer szócikkével majd száz évig nem volt párja a szótárnak. Czuczor Gergely sok verse népdallá vált, Móser Zoltán művelődéstörténész kutatása alapján számszerint 84, háromszor annyi, mint ahány Petőfi-vers. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharcban való részvételéért,
illetve a forradalomra felhívó Riadó című verséért két évet kellett várfogságban töltenie. Kolerajárvány áldozata lett, mint három és fél évtizeddel korábban Kazinczy Ferenc.

KARÁCSONYFADÍSZES
A Szabó Üveg Kft-t Szabó Lajos és felesége Szabóné Galántai Marianna alapította 1963-ban. Karácsonyfadíszeket, kézzel festett üveggömböket és különböző formákat is (pl. szív, harang, toboz) készítenek. A kézzel festett egyedi mintákat, magasan képzett dekorációs csapat végzi. Kameránkkal a tárnoki telephelyen jártunk, ahol Szabó Lajos bácsi a kezdetekről is mesélt nekünk…
Megszólaló: Szabó Lajos – cégvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 16. – Jane Austen születésnapja (1775.)
245 éve született Jane Austen angol regényírónő, aki a korában általános romantika túlzásaival szembe fordulva a kritikai realizmus egyik úttörője volt. Írásaira jellemző a feszes kompozíció és az ironikus látásmód. Főszereplői intelligens, erkölcsileg erős hősnők, akik éles kontrasztban állnak környezetük balgaságával. Az irodalomtörténészek szerint Jane élénk és szeretetteljes családi háttere ösztönzően hatott az írásra, sőt kiterjedt rokoni és baráti kapcsolatai révén élményei jóval messzebbre jutottak a szülői háznál. Ebből a világból merítette regényeinek helyszíneit, szereplőit és témáját. Jane Austen sohasem ment férjhez, bár fiatalon eljegyezte magát, de az eljegyzést később felbontották. Visszavonultan élt, mert az orvosok előtt akkor még ismeretlen és gyógyíthatatlan Addison-kórban szenvedett.
A betegség elhatalmasodása után már nem járt emberek közé, nővérével folytatott levelezéséből tudhatunk meg sokat az írónő életének ezen szakaszából.

URBAN VERBUNK
A Junior Prima, ill. Harangozó Gyula-díjas Moussa Ahmed és Tóth Judit, Pest megye népművészetéért díjas táncművészek által vezetett Urban Verbunk egy új magyar táncstílust alkotott meg. A hivatásos táncosokból álló csapat célja, hogy minél szélesebb spektrumon mutassák meg a saját nemzeti értékeinket és mindeközben meglepő elemekkel keverjék a néptáncot. A hagyománytisztelő és egyben hagyományteremtő formáció tagja Heiger József is, akit Nézőink a Forrás Néptáncegyüttes táncosaként és a Pesovár Iskola tanáraként ismerhetnek.
Megszólaló: Heiger József – hivatásos táncos