Magazinunkban beszámolunk az Országos Könyvtári Napok eseményeiről, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Csipkerózsika-előadásáról és egy cirkuszi bohóccal is beszélgetünk
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 26. – Dömötör napja
Szent Demeter katonatisztként Tesszáliában szenvedett vértanúhalált a 4. századi nagy keresztényüldözések idején. A keleti egyház legkedveltebb szentjei közé tartozik. A népi kalendárium szerint az Alföldön Dömötör volt a pásztorok patrónusa, névnapja jeles pásztorünnepnek számított. A nyájak behajtását és a gazdákkal való elszámolást követően juhászvásárt és -bált tartottak. A számadók birkapaprikással vendégelték meg társaikat és akár három napon át is tarthatott a mulatozás. Az október végi időjárásból jósolni szoktak a közelgő télre. Dél-Somogyban például úgy tartották, ha a falevelek sokáig hullanak, nagy tél lesz. Ellenben, ha az ágak korán megkopaszodnak, hamarosan hidegre fordul az idő, de a tél nem lesz hosszú, a jövő esztendő pedig bőséget hoz.
CSIPKERÓZSIKA
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Csipkerózsika című előadása a tradicionális folklórból építkezik, ugyanakkor a klasszikus történet elevenedik meg a zenés-táncos produkcióban. A BKK-ban, az előadás előtt készültek a most következő beszélgetések.
Megszólaló: Tapolczai–Zsuráfszky Lilla – táncművész;
Juhász Sándor – Junior Prima-díjas táncművész
KÖNYVTÁRI NAPOK
Az október 5-e és 11-e között megrendezésre került Országos Könyvtári Napok jelmondata ez volt: Könyvtárak az emberekért. A HBVK-ban idén egyirányú volt ez a programsorozat, hiszen nem tarthatnak rendezvényt, viszont voltak élő bejelentkezések, ill. korábban rögzített videók, melyek alatt a könyvtár munkatársai várták a visszajelzéseket, kérdéseket, hozzászólásokat.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros
HELLO BATTA
Százhalombatta várossá nyilvánításának 50. évfordulója alkalmából két helyi történész: Balpataki Katalin és Lehoczki Zsuzsanna #helloBATTA címmel emlékalbumot állított össze. A képeslapok segítségével jól nyomon követhető rajtuk a településkép, a szimbólummá tett látványelemek, köztéri alkotások változásai.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész;
Balpataki Katalin – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 31. – John Keats születésnapja (1795.)
225 éve született John Keats angol költő, aki Byron és Shelley mellett az angol romantikus költők második generációjának egyike, a „Szépség Költője” volt. A verseit csupán négy évvel halála előtt jelentették meg. Élete során a kritikusok nem mindig nézték jó szemmel a munkásságát, de a 19. század végére az egyik leghíresebb angol költővé vált. Keats költészetét leginkább a nagyon érzékeny és érzelmes képi világ jellemzi, amit az olvasó az ódái olvasása közben vehet észre legkönnyebben. Keats teljes lényével nyitott volt a szépség minden jellegű befogadására, valamint sokat foglalkozott a boldogság és azon belül is saját boldogságának nyughatatlan keresésével és annak leírásával. Az irodalom szépségei számára felfoghatatlan csodák, rajongással beszél és ír költőtársairól, és dicső elődeiről, Shakespeare-ről és Homéroszról. Keats igazi esztétaköltő volt, aki a szépséget újradefiniálta.
IRINGÓÉK
Südi Iringó elsős korában kezdett dzsesszbalettozni, majd később – kitartásának köszönhetően – versenytáncosként több profi táncversenyt is megnyert. Sokak számára az RTL Klub Szombat esti láz című műsorából ismerős. Iringó 2007. szeptember 24-én Százhalombattán nyitotta meg tánciskoláját, ami azóta is töretlenül működik. Az Iringó TáncStúdió növendékei is színpadra léptek a BKK táncgáláján.
Megszólaló: Südi Iringó – a táncstúdió vezetője
ÉPÜLETBEJÁRÁS
Az 1980-as években az akkori tanácselnök-helyettes, Ferenczi Illés kezdeményezte, hogy jöjjön létre helytörténeti gyűjtemény Százhalombattán. 1984-ben került a városba Poroszlai Ildikó régész, muzeológus, aki Ferenczivel megvalósította közös álmukat, a „Matrica” Múzeumot. A XIX. század végi kúriaépületben 1987 decemberében nyílt meg az első kiállítás, majd az épületet az önkormányzat 2005 és 2007 között felújította. A Kulturális Örökség Napjainak programjaként a „Matrica” Múzeum épülete újjászületésének történetét is megismerhették az érdeklődők – Buzay József építészmérnöktől.
Megszólaló: Buzay József – építészmérnök
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 27. – Szacsvay László születésnapja (1947.)
Szacsvay László – a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész – a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végzett. 1971-től a budapesti Nemzeti Színházban, 1982-től a budapesti Katona József Színházban játszott. 2004 óta a Turay Ida Színház társulatának is tagja. Gyakori vendég a tévében és a rádióban. Nagy sikert aratott a Budapesti Orfeum című zenés összeállításban előadott kupléival és sanzonjaival, amelyek lemezen is megjelentek. Kiváló karakterszínész. Szacsvay Lászlót 2015. május 12-én választották a nemzet színészévé.
CIRKUSZ
Pár napig városunkban vendégeskedett a Duna Cirkusz. Az ország egyetlen utazó vízi cirkusza állatok nélkül, műsorukban tele szórakoztató és látványos ügyességi produkciókkal várta a közönséget. Richter Dániel bohócként az elejétől végéig kíséri a műsort, kommunikál a nézőkkel, kijön hozzájuk, viccelődik velük. A „bohóccal” készült egy beszélgetés, melynek végén azt tanácsolta nekünk, hogy vízi cirkuszról lévén szó, érdemes fürdőruhában vagy esernyővel jönni – de persze csak viccelt…
Megszólaló: Richter Dániel – bohóc
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni