Paletta

Adás időpontja: 
2020. október 12, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban zenével, tánccal, színházi előadással és mesemondással várjuk Önöket

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 17. – Arthur Miller születésnapja (1915.)
105 éve született Arthur Miller amerikai író, drámaíró, aki szinte végigélte a huszadik századot, megfigyelhette és megfogalmazhatta mindazt, ami miatt az emberiség történetének legszörnyűbb és legkaotikusabb századának tekintjük.
Megtapasztalta az első világháború Amerikára vonatkozó társadalomrongáló, -átalakító hatását. A második világháború idején a brooklyni hajójavító telepen dolgozott, anyagot gyűjtve egyik riportregényéhez. A második világháború befejezését váró Amerika feszült légkörében tapasztalt nihil, a lét céltalansága pedig Miller műveiben jelenik meg először az amerikai írók közül. Sokan azt mondják, nem írói munkássága miatt vált a világ minden táján ismertté, hanem, mert feleségül vette Amerika szex-szimbólumát, Marilyn Monroe-t. A botrányos életű színésznő és a drámaíró házassága rövid életű volt ugyan, de mindkettejük számára meghatározó.

ZENEKUCKÓ
Viszlainé Kovács Erika és Viszlai Sándor fontosnak tartják a gyerekek zenei nevelését mind az óvodában, mind a családban. Zenés foglakozásaikon játékos, sok mozgással kísért ún. ’zenekuckós’ élményt nyújtanak a gyermekek számára. A Zenekuckó fejlesztő hatását a BKK Családi napján a százhalombattai gyerekek is megtapasztalhatták.
Megszólaló: Viszlainé Kovács Erika – énekes;
Viszlai Sándor – zenész, énekes

CSALÁDI NAP A PARKBAN
A Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódóan városunk négyezer éves történelmének részesei lehettek a látogatók a Régészeti Park legutóbbi családi napján, melynek „fő attrakciója” volt, hogy a kiégetett agyagedényeket kiszedték a kemencéből.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus

SZTC
Az SZTC Táncszakosztályának fő profilja az akrobatikus rock and roll, de emellett show táncokat is tanulnak az ide járó növendékek. Nagyné Török Anikó szakosztályvezető fontosnak tartja, hogy más stílusokkal is megismerkedjenek és minél több tudás birtokába kerüljenek, hiszen a testtudat megfelelő fejlesztéséhez mindez elengedhetetlen. Az SZTC-s lányok is örömmel vették újra birtokba a színpadot a BKK évadnyitó táncgáláján.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – a táncszakosztály vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 12. – a Magyar Nemzeti Galéria megnyitása (1975.)
A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészetet dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény. Önálló múzeumként 1957 óta működik. Jelenlegi helyére, a Budavári Palota épületébe 1975-ben költözött.  A galéria gyűjteménye ekkor bővült a Szépművészeti Múzeum Régi Magyar Osztályának anyagával, így lehetővé vált a magyarországi művészet teljes történetének bemutatása a 11. századtól napjainkig. A tervek szerint a Szépművészeti Múzeummal együtt, a modern és kortárs gyűjtemények egyesítésével, Új Nemzeti Galériaként az épülő, átalakuló Városligetben kap majd helyet.

DÍSZELŐADÁS
Déryné Széppataki Róza vándorszínészként a legkisebb falvakba is elvitte a kultúrát az 1800-as évek első felében. A legendás színésznő nevét viseli az a program, melynek keretében alapított 14 fős Déryné Társulat a tervek szerint évadonként 4-5 előadás létrehozását és utaztatását valósítja meg. A társulat első bemutatójának, Herczeg Ferenc: Déryné Ifjasszony című díszelőadásának a BKK színházterme adott otthont.
Megszólaló: Vidnyánszky Attila – a Nemzeti Színház igazgatója

BERECZ ANDRÁS
Berecz András munkásságát számtalan elismeréssel jutalmazták már – többek között – büszkélkedhet a Népművészet Ifjú Mestere, Magyar Művészetért és Magyar Örökség díjakkal, valamint rendelkezik Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetéssel, Wass Albert és Kossuth-díjjal is. Ám számára mégis a legnagyobb büszkeség, hogy fiai is nyomdokaiba léptek… A Szigetszentmiklóson megrendezésre került Summerfest egyik programjaként az „Apja-fia” műsorban Berecz András fiával, Berecz Istvánnal, valamint zenésztársaikkal együtt léptek színpadra.
Megszólaló: Berecz András – Kossuth-díjas népdalénekes, mesemondó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 12. – Kolumbusz Kristóf „felfedezi Amerikát” (1492.)
Cristoforo Colombo – vagy magyarosított nevén Kolumbusz Kristóf – itáliai származású, a portugál, majd a spanyol korona szolgálatában állt utazó, tengerésztiszt, az amerikai kontinens felfedezője volt1492-ben. Bár az első, Amerika földjére lépő európaiak a 10. századi viking hajósok voltak, de művelődéstörténeti szempontból Kolumbusz felfedezése vezetett a korabeli világkép dinamikus kitágulásához, annak nyomán indult meg az amerikai kontinens feltérképezése és kolonizálása. Kolumbusz Kristóf 1492. október 12-én kötött ki a Bahama-szigeteken, a mai San Salvadoron, ekkor „felfedezte fel Amerikát”.

TRIÁSZ
A háromtagú Triász együttes tagjai nem ismeretlenek a nagyközönség számára. A csapatot a régi barátság, a rockzene szeretete és az együtt muzsikálás öröme hozta össze. Két rock torok és egy zongora – vagyis Sipos Péter, Kálmán György és Jankai Béla városunk egyik közkedvelt dunafüredi szórakozóhelyén léptek fel.
Megszólaló: Sipos Péter – énekes;
Kálmán György – énekes