Műsorunkban többek között beszámolunk a Régészeti Park legutóbbi családi napjáról
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 5. – Szabó Magda születésnapja (1917.)
Szabó Magda írónő fogalommá vált még életében, igen termékeny szerző és az egyik legsokoldalúbb írók egyike volt; írt regényt, verset, hangjátékot, ifjúsági regényt, gyerekkönyvet, színdarabot, elbeszélést, drámát. 1947-ben, 30 évesen jelent meg első kötete, az utolsó pedig 2006-ban. 11 művét filmesítették meg és 22 hazai, ill. nemzetközi díjat kapott. Az egyik legtöbbet fordított magyar író, regényei számos országban és nyelven megjelentek. Szabó Magda életművének jelentős részét képezik gyermek- és ifjúsági kötetei és életének fontos állomása, hogy fiatalkorában évekig, többek között a debreceni református leányiskolában és Hódmezővásárhelyen tanított. Szabó Magda így fogalmazott: „Nekem tulajdonképpen van egy tisztességes foglalkozásom, tanár vagyok. Tanárnak készültem, és hittem abban, ha én a gyerekek közé kerülök, akkor az az osztály más lesz. A gyerekek (…) olyanok, akikre nyugodt szívvel rá lehet hagyni ezt a szép világot.”
FEKETE DÁVID
Fekete Dávid kisgyerek korától néptáncolt, de nem készült előadói hivatásra. Erre sodorta az élet – ahogy ő fogalmaz – volt táncosok közt színész, színészek közt bábos, bábosok közt zenész, zsonglőr, mesemondó, gólyalábas... Egy kicsit minden, de semmi sem igazán. Aztán a vásári bábjáték, a mesemondás lett egy hosszú útkeresés eredménye. Fekete Dávid, Vitéz László méltó éltetőjeként a BKK Családi napján szórakoztatta a közönséget.
Megszólaló: Fekete Dávid – bábos-mesemondó
B-COOL
2009 óta működik városunkban a B-Cool Dance Team. Az akkori kezdő csapat még csak egy battai iskola tanulóiból állt. Most már mind a négy intézményből, sőt más településeken is járnak hozzájuk diákok és azóta már jelentősen megsokszorozódott a csapat. Munkájukkal a tömegsport jelleget, illetve a gyermekek szabadidejének hasznos eltöltését vették célba és továbbra is ezen az úton menetelnek előre. A BKK tánccsoportjainak évadnyitó táncgáláját a B-Coolosok zárták.
Megszólaló: Czakó Nicolette – a tánccsoport managere
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 5. – Louis Lumière születésnapja (1864.)
Louis Lumière – testvérével együtt – a filmművészet és a filmgyártás úttörője volt. Auguste Lumière és Louis Lumière francia mérnökök, akik feltalálókként és filmkészítőkként korszakalkotó szerepet játszottak a fotográfia és film történetben. Nevüket többnyire együtt emlegetik, Lumière testvérek, illetve fivérekként. Számos, fényképészeti szabadalmuk mellett a legfontosabb a mozgókép rögzítésére és vászonra történő kivetítésére, valamint másolásra egyaránt alkalmas kinematográf elkészítése volt, mellyel 1895. december 28-án Párizsban végrehajthatták a világ első kereskedelmi célú vetítését, ezt az eseményt tekintik a mozi megteremtésének. Nevüket viseli a Lumière-díj, melyet a nemzetközi sajtó Párizsban tevékenykedő filmes szakírói ítélnek oda évente, több kategóriában, kiemelkedő francia vagy frankofón filmeknek, illetve alkotóiknak. Érdekesség,
hogy mindkét fivér csillaga megtalálható a hollywoodi hírességek sétányán.
SZÍNISULI
A sikeres nyári színi-táboros hetek mintegy ’folytatásaként’ újra indult a Thália Batta Tanoda színészképző oktatása az óvárosi Közösségi Házban, ahol színészmesterséget, beszédtechnikát, ének-hangképzést, színpadi mozgást tanulhatnak a gyerekek, valamint az önbizalom fejlesztésen és a színpadi gyakorlaton van a hangsúly.
Megszólaló: Seszták Szidónia – a Thália Tanoda alapítója és vezetője, színésznő
ILKA GÁBOR
Ilka Gábor eredeti szakmája fogtechnikus. 1994 óta speciális technikával készíti apró szobrait, melyek humorosan, néhol filozofikusan mesélnek örömről, bánatról, az életről. Ilka Gábor Apró titkok című kiállítása, gondolatébresztő, kedves és lelket simogató szobrai a martonvásári Óvodamúzeum előterében lévő vitrinekben kaptak helyet.
Megszólaló: Ilka Gábor – szobrászművész
MÚZEUMI SÉTA
A Kulturális Örökség Napjai az Európai Örökség Napok magyarországi eseménysorozata, amelyet immár ötven országban rendeznek meg évről évre. A Kulturális Örökség Napjai több mint 30 éve mind a vendéglátók, mind pedig a látogatók számára az épített örökség, a régészeti és természeti kincsek ünnepe.
„Kúria – Tanácsház – Múzeum” elnevezéssel a „Matrica” Múzeum épületének történetét és a látogatók előtt elzárt tereit is megismerhették az érdeklődők.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – régész-múzeumigazgató
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 5. – Bob Geldof születésnapja (1951.)
Sir Bob Geldof ír énekes, zeneszerző, színész, politikai aktivista az édesanyját hétévesen elveszítette, az utazó ügynök édesapja pedig mindig úton volt. Nővérei akkor még diákok voltak, nem tudtak a testvérükről gondoskodni. A hányatott sorsú Geldof miután befejezte tanulmányait Kanadába ment, ahol mindenféle kisebb munkát vállalt, végül egy zenei lapnál lett újságíró. Hazatérése után Dublinban megalapította első együttesét. Közismertségét leginkább annak köszönheti, hogy saját zenekara és a rock élvonalának együttesei részvételével megszervezte az 1985. július 13-án tartott Live Aid szuperkoncertet, amelynek célja az etióp éhezők megsegítése volt. A koncert után Geldofot Nobel-békedíjra javasolták, amit ugyan nem kapott meg; azonban II. Erzsébet lovaggá ütötte.
GÁTŐRHÁZ
Az ÉTA, vagyis az Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetsége égisze alá kb. 4-5000 fő értelmileg akadályozott és halmozottan sérült ember, az ő családtagjaik és a velük foglalkozó segítők és szakemberek tartoznak. Az ÉTA szervezésében a Sérültekért Alapítvány drámapedagógiai foglalkozásairól készült egy kisfilm, melyből Önök is láthatnak most részleteket.
Megszólaló: Szélpál Stefi – drámapedagógus
MARTINA
A Sérültekért Alapítvány szervezésében és a Gátőrház színpadán valósult meg Mülhauser Martina „mARTina minimal” elnevezésű koncertje, melyen saját szerzeményeket és Cseh Tamás dalokat hallhatott a közönség.
Megszólaló: Mülhauser Martina – gitáros-énekes
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni