Paletta

Adás időpontja: 
2020. szeptember 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

Paletta című magazinunkban megismerhetnek egy tárogatóművészt, aki civilben mérnök, és egy festőművészt, aki a hétköznapokban virágkötőként dolgozik

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 21-23. – a csillagászati ősz kezdete
Meteorológiai szempontól, a naptárt követve szeptember 1-jén kezdődik az ősz, csillagászati szempontból azonban később, az őszi nap-éj egyenlőség idejétől beszélhetünk őszről. 2020-ban szeptember 22-én magyar időszámítás szerint 15 óra 31 perckor köszönt be a csillagászati ősz. Ez az időpont egyben az őszi napéjegyenlőség napja. Azaz a Föld mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik: ekkor a Nap 90° magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka ezeken a napokon mindenhol ugyanannyi ideig tart. Csalóka lehet viszont, hogy a „világos”, azaz nappali órák hossza ezen a napon valójában 12 óra 11 perc, míg az éjszaka 11 óra 49 perc. Ez a légkör fénytörő hatásának köszönhető. A légkör hatására a Nap fényét már 5-6 perccel azelőtt is érzékeljük, mielőtt maga a Nap a horizont fölé emelkedne, és ugyanígy miután eltűnik a horizont mögött, a fénytörésnek köszönhetően még világos van kb. 5-6 percig. E napon ér véget az Északi-sarkon tartó állandó nappal és kezdődik a fél éves éjszaka, illetve a Déli-sarkon következik a fél éves nappal.

MIKOLA PÉTER
Mikola Péter gyerekműsorai és lemezei a 3-9 éves korosztálynak és családoknak szólnak. Dalainak nagy része „eljátszható”, a család összetartozásáról, valamint a gyermeki élet megélt örömeiről, történéseiről, vágyairól szólnak. „Zenés játszótársként” azt vallja, hogy hitelesen játszani gyerekeknek, ill. a gyerekekkel őszinte figyelem és sajátos „jelenlét” nélkül nem lehet. Mikola Péter volt a BKK Családi napján – a hosszú szünet után – az első fellépő…
Megszólaló: Mikola Péter – „zenés játszótárs”, dalszerző, énekes, mesekönyv író

BBS
A Családi nap mintegy folytatásaként „Úgy táncolnék veled” címmel a BKK tánccsoportjai gálaműsorának adott otthont az intézmény. A táncgálán a Batta Balett Stúdió apraja-nagyja is színpadra lépett.
Megszólaló: Házi Tamás – a táncstúdió vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 22. – Benedek Marcell születésnapja (1885.)
135 éve született Benedek Marcell író, egyetemi tanár, irodalomtörténész és műfordító, színházigazgató, Benedek Elek író fia, Benedek István orvos, író, művelődéstörténész apja. Benedek Marcell a budapesti egyetemen szerzett magyar-német szakos diplomát. Regényeiben együttérzéssel ábrázolta a modern társadalomban a humanizmus szellemiségét követő, magányosságra ítélt hősöket, tragikussá váló egyéni sorsokat. Irodalomtörténeti munkái népszerű stílusban foglalták össze a magyar és a világirodalom történetét. Műfordítóként mintegy kétszáz szépirodalmi művet ültetett át magyarra.

SOMOGYI ATTILA FOTÓI
Túlnőve több internetes közösségi oldalt – ezúttal kiállításon, a HBVK galériájában, október 2-ig láthatjuk Somogyi Attila fotóit. A megnyitót ugyan online láthatták csak az érdeklődők, mi személyesen beszélgettünk az alkotóval.
Megszólaló: Somogyi Attila – fotós

TÁROGATÓS
Ambrus Károly hídépítő mérnökként eljutott a világ számos pontjára. Európában több helyen, sőt Mauritiuson is dolgozott hónapokig. Mégis azt mondja, hogy csak itthon találhatjuk meg a boldogságot, sőt fontosnak tartja a hagyományaink őrzését is, hiszen „gyökerek” nélkül nem élhetünk. Az óvárosi Szent László Templom felszentelésének 110. évfordulójához kapcsolódó borkóstolón Ambrus Károly tárogatón való játékát és énekét is hallhatták az érdeklődők.
Megszólaló: Ambrus Károly – népzenész

HENRIK KATI
A farkas, a vérnyúl és a rabszolgacsirke főszereplésével különös hangulatú, festmény kiállítással egybefonódott, film ősbemutatón vehettek részt az érdeklődők városunk egyik sokak által kedvelt Duna-parti szórakozóhelyén, ahol a képek alkotójának segítségével megtapasztalhattuk, hogy „Az alkotás szabad, ahogy a gondolatok is”. Henrik Kati ezúttal nem virágokból, hanem filmvászonra, ill. festékkel készült alkotásokkal lepte meg a közönséget.
Megszólaló: Henrik Kati – képzőművész, virágkötő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 22. – Faludy György születésnapja (1910.)
110 éve született Faludy György költő, műfordító, akinek első versei a harmincas évek elején jelentek meg. 1937-ben adta közre Villon-fordításait, pontosabban átköltéseit, ezek zajos vitát okoztak, több kritikusa kétségbe vonta azt a jogát, hogy a francia költő szabad átköltése által a saját mondanivalóját és közérzetét szólaltassa meg. 1938-ban Párizsba utazott, majd Marokkóba, ezután pedig az Egyesült Államokba költözött. 1946-ban hazatért Magyarországra, a Népszava szerkesztőségében helyezkedett el. 1950. június 14-én koholt vádak alapján letartóztatták, három évet töltött a recski kényszermunkatáborban. A tábor felszámolását követően szabadult, ezután műfordításaiból élt. Az 1956-os forradalom után nyugatra menekült és a világ számos országában élt. 1989 márciusában hazatért, Budapesten telepedett le. 1990-ben a Magyar Köztársaság Zászlórendjével, 1994-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Faludy György 2006. szeptember 1-jén hunyt el.

SIPI ZENEKAR
A múlt heti adásunkban már beszámoltunk Önöknek arról, hogy a Hagyományok Háza pályázati felhívást hirdetett a hazai népművészet területén tevékenykedő néptánc, népzenei előadók, valamint cigányzenészek számára és a népies műzenét játszó cigányzenészek legalább 3 fellépésének megvalósításába helyszínként bekapcsolódott a BKK is. Ezúttal Kőhalmi Dezső zenekarának fellépésére kalauzoljuk el Önöket.
Megszólaló: Kőhalmi Dezső – zenekarvezető