Műsorunkban bemutatunk egy új táncstúdiót, újabb riportokat láthatnak a Summerfest szigetszentmiklósi nyitóceremóniájáról és portrét készítettünk Kakuk Pálról is
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember – Szent Mihály hava – Őszelő – Földanya hava
Szeptember az év kilencedik hónapja a Gergely-naptárban. A hónap elnevezése a latin septem szóból ered melynek jelentése hét, mivel a márciussal kezdődő régi római naptár szerint az év hetedik hónapja volt. A 18. századi nyelvújítók szerint a szeptember: gyümölcsönös. A népi kalendárium Szent Mihály havának nevezi, az Arvisurák szerint Földanya hava. Érdekesség, hogy szeptember 13. napja szerencsétlen napnak számított a régi Rómában, ami ellen úgy védekeztek, hogy szöget vertek a falba. A magyar emberek a hónap utolsó napjától tartottak, ezen a napon nem vetettek, féltek attól, hogy a vetés zöld marad és nem érik be. A szeptember átmenet a nyár és az ősz között, a mezőgazdaságban ekkor történik a teljes betakarítás, a szüret, majd elkezdődik az őszi szántás-vetés is.
ANNA DANCE COMPANY
Szeptember az újrakezdések, újdonságok hónapja is… A ’szárnyait bontogató’ Anna Dance Company egy olyan táncstúdió, ahol a show és girly dance, az amerikai táncórák világával ismerkedhetnek meg kicsik és nagyok egyaránt. Nyírő Anna azt ígéri az érdeklődőknek, ha csatlakoznak a csapathoz, fejlődik majd a ritmusérzékük, hallásuk, előadásmódjuk és állóképességük, sőt, sokat fognak majd erősíteni és nyújtani.
Megszólaló: Nyírő Anna – a táncstúdió vezetője, táncos
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 7. – I. Erzsébet királynő születésnapja (1533.)
I. Erzsébet 1558. november 17-étől Anglia és Írország királynője, az újkori Anglia egyik legnagyobb uralkodója, a Tudor-ház utolsó tagja a trónon. Uralma alatt országa tengeri és kereskedelmi nagyhatalommá vált. Erzsébetről nagy számú portré maradt fenn. Az uralkodása idején róla készített állami arcképeken gyakran ábrázolták a háttérben a spanyol armada pusztulását, Erzsébet alakját pedig a ruha olyan szimbólumaival, mint az igazgyöngy. Szűz Máriához hasonlították, ezzel is sugallva, hogy a Szent Szűz kultusza helyébe a szűz királynő kultusza lépett. Az 1590-es években leltározták Erzsébet királynő ruháit, több mint 3000 ruhadarabot. A királynő meghatározó szereppel bírt a reneszánsz kori Anglia divatjában, amit a spanyol divat határozott meg. Erzsébet köztudottan magas és karcsú volt. Jellegzetes fűzőt viselt, amely leszorította derekát, és az alján lévő elefántcsont függelékek kihangsúlyozták csípőjét. Arcát hófehérre festette, hogy egykori himlőjének nyomait az arcán elfedhesse. A költőket, muzsikusokat megihlette személyisége és a színházakban mintáztak róla szerepeket is.
TÁNC A FARAGÁSBAN
Kakuk Pál egész élete a néptáncról szól – az aktív táncos évek után
tánckarvezetőként, koreográfusként a világ szinte minden tájára eljutott és terjesztette a magyar népi kultúrát. 1992-ben szakmai nyugdíjba ment, de azóta is aktívan vezet és épít néptánccal foglalkozó közösségeket. Az évek során a néptánc mellett kedvet kapott a fafaragáshoz. Számos önálló kiállításon mutatta már meg a táncos faliképeit, népi használati tárgyait, szaru- és csontfaragásait, szobrait. Szigetszentmiklóson az idei Summerfest nyitóeseményeként Kakuk Pál fafaragó alkotásaiból nyílt kiállítás a Városi Könyvtár és Közösségi Ház előtéri galériájában.
Megszólaló: Kakuk Pál – fafaragó, táncművész, koreográfus
NÉPMŰVÉSZETI VÁSÁR
Évtizedek óta Uti Lajosné fogja össze a Summerfest Népművészeti Vásárát Százhalombattán, de mivel az idén városunkban nem tudott megvalósulni a rendezvény – a Bözsik viselet stúdió standját Szigetszentmiklóson, a szabadtéri színpad közelében találhatták meg az érdeklődők.
Megszólaló: Uti Lajosné – egyéni vállalkozó
TÁBLAVIVŐ GYEREKEK
A szigetszentmiklósi Napraforgók Néptáncegyüttes tavaly ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját, tagjai 8-18 éves korú gyermekek, fiatalok. Az idei Summerfest nyitóceremóniája ezúttal – rendhagyó módon – Szigetszentmiklóson valósult meg, többek között a Napraforgó Néptáncsoport tagjainak közreműködésével.
Megszólaló: Hidvégi Éva – néptáncpedagógus, a szigetszentmiklósi Napraforgó Néptánccsoport vezetője
MÁRIÓ
Jánoki Márió koraszülöttként jött a világra, melynek következményeként elveszítette a látását. Ez azonban nem akadályozhatta meg abban, hogy zenei tehetségét kibontakoztassa. Tizenhárom nyelven énekel, vágya, hogy lemeze jelenhessen meg és hogy egyszer külföldön is megmérettethesse magát.
Márió a Summerfest Aranyszív gálája helyett az idén a nyitóceremónián lépett a közönség elé.
Megszólaló: Jánoki Márió – előadó- és zongoraművész
ÖNKÉNTES ÖRDÖGÖK
Önkéntes Ördögök – ők azok a piros pólós fiatalok, akik Summerfest idején mindig és mindenhol ott vannak. Takarítanak, festenek, sorfalat állnak, de ha kell, csoportot kísérnek, sőt tolmácsolnak. Sok évvel ezelőtt Szigetvári József fesztiváligazgató megszólította azt a nyolc-tíz fiatalt, akik amúgy is a fesztivál környékén lógtak egész nap, nem akarnak-e segíteni. A kölcsönös elégedettségre tekintettel, hagyománnyá vált a kapcsolat, majd 2001-ben hivatalosan is megalakult az Önkéntes Ördögök szervezete. Vannak köztük, akik elejétől fogva, tizenéves koruk óta aktív segítői a Summerfestnek. Az Önkéntes Ördögök Szigetszentmiklósra is elkísérték a fesztivált.
Megszólaló: Kiss Brigitta – veterán önkéntes;
Tóth Fruzsina – veterán önkéntes
TEMEGÉN
Balog Janó 2001-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, a diplomaszerzése után játszott a Madách Színház több előadása mellett vidéken is. Később hat évig énekelt egy hajón, majd 2018-ban szerepelt X faktor című tehetségkutató műsorban is. Balog Janó a Summerfest nyitóceremónián két kolléganőjével lépett színpadra.
Megszólaló: Balog Janó – színművész, énekes;
Gulyás Zsuzsi – énekesnő;
Varga Kamilla Anna – énekesnő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni