Paletta

Adás időpontja: 
2020. augusztus 31, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban riportot láthatnak az augusztus 20-i városi ünnepség előadóival és beszámolunk a Szent László templom jubileumi ünnepségéről is

ISKOLAKEZDÉS
Szeptember 1-je az első tanítási nap – hosszú szünet után ismét megnyílnak az iskolák kapui a gyerekek előtt. Hogyan készüljünk az „újrakezdésre” – erről kérdeztük legutóbb Simó Ildikót.
Megszólaló: Simó Ildikó – pedagógus, kineziológus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Tanévkezdés – Iskolák a nagyvilágban
Ausztráliában februárban kezdődik a suli, hiszen ott minden évszak fordítva van, a karácsony a legforróbb nyár kellős közepére esik, januárban adják ki a nyári szünetet és február első hétfőjén kezdődik a tanév. Kanadában komoly hangsúlyt fektetnek a digitális íráskészség fejlesztésére. A diákok iPadet használnak a mindennapi munkában, online kapják a házi feladatot és online munkában kell részt venniük. Az új-zélandi iskolák egyik nagy előnye a rugalmasságukban rejlik. A tanárokat arra ösztönzik, hogy a saját osztályuk tantervét, tananyagát úgy alakítsák ki, hogy az találkozzon a diákjaik igényeivel. Ezért aztán az osztály összetételétől függően az egyik tanár metodikája teljesen eltérhet a másikétól, illetve a módszertant is az osztályhoz igazítják. A japán gyerekek 7 évesen kezdik az elemi tanulmányaikat. Az osztályok nagy létszámúak ugyan, de a diákok kisebb csoportokra vannak osztva, ez főként fegyelmi és tanulmányi okokból van így. Japánban a fegyelem tökéletes, és már az iskolákban elkezdődik a felelősségérzet fejlesztése és az odaadásra való nevelés.

MEGEMLÉKEZÉS
Nagyboldogasszony vagy Mária mennybevétele a katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe, mely egyúttal Magyarország védőszentjének napja is. A Nagyboldogasszony elnevezés magyar sajátosság, a Szűz Mária Boldogasszony elnevezéséből ered. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Százhalombattai Csoportja Nagyboldogasszony Napján megemlékezést, közös imádságot tartott Dunafüreden, a volt Báté falu templom emlékkeresztjénél.
Megszólaló: Németh István – a Százhalombattai Római Katolikus Egyházközség képviselő-testületének világi elnöke

BÁNKI BETTINA
Az államalapítás alkalmából ünnepi megemlékezést tartottak Százhalombatta főterén. Az augusztus 20-ai Városi ünnepségen Bánki Bettina énekelt a közönségnek a Szent István téren felállított kis színpadon.
Megszólaló: Bánki Bettina – népdalénekes

SMÁL-SZILAJ GÁBOR
Az Intelmek, azaz Szent István király intelmei Imre herceghez – Szent István 1027-ben született első törvénykönyvének első törvénye – a korszak legjelentősebb magyar irodalmi alkotása, Istvánnak fiához, a trónörökös Imre herceghez intézett latin nyelvű műve. Az alkotást századokon át a magyar történelmi alkotmány első alapvetéseként tisztelték. E műből hangoztak el részletek a százhalombattai augusztus 20-ai Városi ünnepségen Smál-Szilaj Gábor előadásában.
Megszólaló: Smál-Szilaj Gábor – színművész

BARA ZENEKAR
A Bara Zenekar közel 20 éves múltra tekint vissza és ritkaságnak számít, hogy a tagok gyerekkoruk óta töretlenül hisznek egymásban, a zenében és évtizedek óta ugyanabban a felállásban tudnak és akarnak együtt muzsikálni. A százhalombattai Augusztus 20-ai Városi ünnepségen a Bara Zenekar muzsikált az érdeklődőknek.
Megszólaló: Varga Dóra – hegedű, klarinét

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Tanévkezdés – Hol élnek a legboldogabb gyerekek?
Az OECD, vagyis a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet felmérése során a diákok „boldogságát” a szerint értékelték, hogy mennyire értettek egyet azzal az állítással, hogy „Boldog vagyok az iskolában”. Eszerint a legboldogabb diákok és a legjobb teszteredmények Szingapúrban és Tajvanon vannak. A legjobban szereplő európai ország: Svájc. Nagyon boldogtalanok a diákok, de legalább jók a teszteredmények Dél-Koreában. A legrosszabb eredmények és a legboldogtalanabb gyerekek Katarban és Argentínában vannak. A legrosszabb eredmények mellett is boldog gyerekek pedig Peruban és Indonéziában. Az OECD Magyarországról készült teszteredményei – sajnálatos módon – átlag alattiak lettek és a diákok is inkább mondták magukat boldogtalannak, mint boldognak.

SUMMERFEST SZIGETSZENTMIKLÓS
A 2017-es év végén a szigetszentmiklósi Városi Könyvtár és Közösségi Ház művelődésszervező csapatához új munkatársként csatlakozott Budai Gábor, aki a kezdetektől a Summerfest egyik fesztiváligazgatója és így ezt „hozta is magával”. Lázár Gergő, az intézmény igazgatója, ill. a város vezetése is szívesen fogadta a nagy múltú rendezvényt és így nem volt kérdéses számukra, hogy az idén is legyen Szigetszentmiklóson Summerfest.
Megszólaló: Lázár Gergő – a szigetszentmiklósi Városi Könyvtár és Közösségi Ház igazgatója

100 TAGÚ
A Magyar Örökség-díjas 100 Tagú Cigányzenekar nevét és történetét méltán őrzi az Aranykönyv és a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeuma. A 30 esztendeje született világhírű társulat klasszikus szimfonikus zenekarként működő együttes, a világon egyedülálló zenei formáció. A Summerfest Szigetszentmiklós programsorozata a 100 Tagú Cigányzenekar szólistáinak ünnepi koncertjével zárult.
Megszólaló: Fehér István – személyi titkár, nagybőgős