Paletta

Adás időpontja: 
2020. június 29, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban mélyebb betekintést nyújtunk a pénteki Szent László-napi megemlékezésbe, és a Magyar mise keletkezéstörténetét is megismerhetik nézőink

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 29. – Keno Don Hugo Rosa születésnapja (1951.)
Keno Don Hugo Rosa – a ma élő legnagyobb Donald kacsa-rajzoló – az észak-amerikai Kentucky állambeli Louisville-ben született. Építőmérnöki tanulmányai után képregényeket írt és rajzolt a helyi napilap számára egy saját magáról mintázott karakterről. 1986 óta kizárólag Walt Disney képregényeket ír és rajzol. Munkáit a kidolgozottság jellemzi és számos visszautalás a régebbi történetek részleteire. Don Rosa rajzolási stílusa élesen elkülönül a többi Disney rajzolóétól, a képkockái telítettek, a valós helyszínek szokatlanul autentikusak, a figurák részletesen kidolgozottak. A képregények mellett egyéb illusztrációkat is készít, például borítókat és plakátokat. Megromlott látása miatt Don Rosa 2006-ban felhagyott a rendszeres képregény-rajzolással, de mindig részt vesz a rajongóknak szervezett alkalmakon, ahol szívesen dedikál és gyakori vendége a nagy képregény-rendezvényeknek.

IRINGÓÉK TÁBORA
Az Iringó TáncStúdió százhalombattai növendékei is – más környékbeli gyerekekkel együtt – idén nyáron Martonvásáron hódolhattak szenvedélyüknek, a táncnak, ugyanis Südi Iringó irányításával itt tartották meg idei első, napközis táborukat.
Megszólaló: Südi Iringó – táborvezető, tánctanár

LŐRINCZ MELINDA
Lőrincz Melinda 2003 óta tanít a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskolában. Az évek során sok-sok gyermeknek volt lehetősége tőle hegedülni tanulni. A most következő beszélgetésnek az volt az apropója, hogy Lőrincz Melinda szeptembertől már nem tanít, nyugdíjba megy.
Megszólaló: Lőrincz Melinda – hegedűtanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 29. – Péter, Pál napja
A régiek úgy tartották, hogy Péter, Pál napján a búza töve megszakad, kezdődhet az aratás és számos szokással és hiedelemmel próbálták ezt a munkát sikeressé tenni. Fohászkodtak, imádkoztak, az eszközeiket a templom falához tették és a pap megszentelte. Hagyomány volt az aratókoszorú vitele is, amit az utolsó kalászokból készítettek és a gazda házához vitték. A koszorúvivőt nyakon öntötték, hogy ne hiányozzon a búzának az eső. A halászok is e napon ünneplik védőszentjüket, Szent Pétert. Régen e nap előestéjén rúdra kötözött ponttyal végigjárták a falut a halászok. Másnap pedig a vízparton halpaprikás és túrós csusza-evéssel folytatódott az ünneplés.

SZENT LÁSZLÓ NAPI ÜNNEPSÉG
Az óvárosi Szent László téren megemlékezést tartottak Szent László királyról, a templom patrónusáról. Ezen az ünnepségen – első alkalommal – adták át a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége helyi csoportja által alapított Szent László díjat.
Megszólaló: Tóth Ernő – a KÉSZ helyi csoportjának elnöke;
Mikulásik Gábor – az 1026-os számú Szent László Király Cserkészcsapat vezetője

MAGYAR MISE
A Szent László napi ünnepséget követően a templomban Tolcsvay Béla és Tolcsvay László „Magyar mise” című zeneművét hallgathatták, nézhették meg az érdeklődők.
Megszólaló: Németh István – a Százhalombattai Római Katolikus Egyházközség képviselő-testületének világi elnöke

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 2. – Melis György születésnapja (1923.)
Melis György Kossuth- és háromszoros Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja békés megyei szlovák paraszti családból származott. Apja fiát földművesnek szánta, csak tanítója rábeszélésére engedte, hogy hat osztályt járjon, majd a helyi gimnáziumot is elvégezte. Az Evangélikus Újtemplomban énekelt, a lelkész fedezte fel tehetségét és a gyülekezet patronálta. 1943-ban jött Budapestre, hogy a Műegyetem építészhallgatója legyen, de végül az énekesi pályát választotta. A Zeneakadémia elvégzése után Melis György a Magyar Állami Operaházhoz került. Wagner műveinek kivételével az operairodalom szinte minden jelentős baritonszerepét (közel hetvenet) elénekelte. Szlovák anyanyelve ellenére, egyetlen énekesként a Kazinczy-díjat is átvehette. 1988-ban alapította saját díját: a Melis György-emlékplakettet évente adják a legszebb, legtisztább magyar kiejtésű énekesnek. Szerte Európában és a tengerentúlon is nagy sikerrel vendégszerepelt, legnagyobb külföldi sikereit Mozart Don Giovannijával aratta.

RÉGÉSZETI PARK
Mielőtt felidéznénk Önöknek egy 2012-es, a „Matrica” Múzeumban rendezett kiállítás képeit… Örömmel számolunk be Palettánk nézőinek, hogy végre kinyitotta kapuit a Régészeti Park, a részletekről a múzeum igazgatóját kérdeztük.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park

A VILÁG ÉJSZAKAI ARCA
A „Matrica” Múzeumban 2012-ben nyílt egy ún. asztrotájkép-kiállítás, amely a csillagászati és földrajzi szemléletű fotózási stílust egyesíti, azaz nappalról ismerős tájakat, városokat, nevezetességeket mutat be csillagos égi háttérrel, égitestekkel együtt. A legjobbnak tartott asztrotájkép-fotósokat összefogó szervezet magyar tagja, Ladányi Tamás jóvoltából – e tárlat látogatói – a világ éjszakai arcát ismerhették meg a múzeumban.
Megszólaló: Ladányi Tamás – asztrofotós