Paletta

Adás időpontja: 
2020. május 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

A kijárási korlátozás országszerte megszűnt, kulturális programok rendezésére azonban továbbra sincs lehetőség, ezért műsorunkban ismét archívumunkból válogatunk 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május utolsó vasárnapja – Gyermeknap
A Gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A Nemzetközi Gyermeknap megünneplése Törökországból ered és különösen a volt kommunista országokban vált népszerűvé. Magyarországon 1906-ban tartotta meg első Gyereknapját az Országos Gyermekvédő Liga, és ezzel a II. világháborúig tartó évtizedes hagyományt teremtett. 1931 májusában elsősorban jótékonysági céllal került megrendezésre az első gyermekhét, viszont 1950 óta már csak egy napig tart és május utolsó vasárnapján tartják. A cél – eredetileg – az elmaradott, háború sújtotta országok gyerekeinek megsegítését szolgáló akciók szervezése volt, ma már inkább az, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek jogaira, sajátos világukra, ill. ezen a napon játékos programokat, versenyeket, báb- és színielőadásokat rendeznek számukra.

TÓTH ZSUZSI
A gyerekek a „Matrica” Múzeum célközönségébe is tartoznak, főként a múzeumpedagógiában. Most arról számol be nekünk Tóth Zsuzsanna, a múzeum munkatársa, hogy milyen interaktivitás volt az elmúlt hetekben, hónapokban az érdeklődők számára.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – múzeumpedagógus

REGŐS ÁGI
2017-ben a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola képzőművészeti szakos diákjainak alkotásaiból nyílt kiállítás a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpont aulájában. Mielőtt visszaidéznénk ezt a tárlatot, Regős Ágnes az online térben történő ’rajztanítás’ tapasztalatairól is mesél nekünk.
Megszólaló: Regős Ágnes – képzőművész, tanár

TAKÁCS PÉTER
2015- ben a HBVK Színek, versek, hangulatok sorozatának egyik állomásán Pleidell Jánosnak, a „napfény szerelmesének” képeiből nyílt kiállítás. Ez a tárlat adta az apropóját annak, hogy Takács Péter műgyűjtővel ezúttal aktualitásokról beszélgessünk.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs

ERŐSS ZSOLT
Erőss Zsolt erdélyi születésű székely hegymászó első magyarként mászta meg a Föld legmagasabb hegyét, a Csomolungmát, ő Magyarország legeredményesebb magashegyi hegymászója; tíz 8000 m fölötti csúcsot hódított meg (ebből kettőt műlábbal), és a nemzetközi élmezőnybe is bekerült. Erőss Zsolt 2012-ben még expedíciós útjairól, élményeiről mesélt az érdeklődőknek a BKK Kamaratermében tartott előadásán, majd kb. egy évvel később, 2013. május 21-én, a Föld harmadik legmagasabb hegye, a Kancsendzönga megmászása után, a visszaúton eltűnt. A kopjafán, melyet tiszteletére egy székely fafaragó készített ez áll:„Ott nyugszom, ahová mindig vágytam”.
Megszólaló: Erőss Zsolt – hegymászó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május utolsó vasárnapja – Hősök Napja
A Magyar Köztársaság Országgyűlése a magyar nemzet soha el nem múló hálája jeléül, a ma élő és a jövő nemzedékek okulására, a hősök dicsőségére egy 2001. évi törvény alapján minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapját a Magyar Hősök Emlékünnepévé nyilvánította. E napon a háborúkban elesett katonákra, civilekre emlékezünk, akik életüket áldozták hazánkért. A Hősök Emlékünnepe egy 1917-ben keletkezett törvényre vezethető vissza. Akkor mondták ki először: „nemzetünk hősi halottainak kegyelet teljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni és az utókor számára megörökíteni”. 1924-ben pedig már egy újabb törvény a nemzeti ünnepek közé sorolta.

SZOLNOKI PÉTER
A Bon Bon együttes 1995 májusában alakult, tagjai, Szolnoki Péter és Török Tamás ekkor alapították meg az egyik legigényesebb rockzenét játszó formációt és azóta is töretlenül zenélnek és alkotnak. 2010-ben a battai majálison adott koncertet a 15 éves zenekar – ezt idézzük fel Önöknek mai műsorunkban... Néhány nappal ezelőtt pedig Szolnoki Pétert aktualitásokról, ill. a 25 éves jubileumról kérdeztük.
Megszólaló: Szolnoki Péter – énekes, zenész;
Török Tamás – basszusgitáros