Paletta

Adás időpontja: 
2020. április 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt évek emlékezetes riportjaiból válogatunk. Újra átélhetik Halász Judit koncertjét, az ExperiDance Társulat előadását és a 2015-ös Nagy Táncolást is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Táncművészet
A tánc egy művészeti ág, amely a test – jellemzően ritmikus, zenére történő – mozgásával fejez ki érzelmeket, épít társadalmi kapcsolatokat, de spirituális tartalommal is bírhat. A sportok közül a torna, műkorcsolya, a jégtánc, illetve a szinkronúszás is tartalmaz táncelemeket, míg a harcművészetek formagyakorlatait gyakran hasonlítják táncokhoz. Majdnem minden táncstílus alapja a balett – több szempontból is. A balett megjelenése előtt a táncok esetlenebbek voltak és ez az újfajta mozgásstílus segítette az egyensúlyérzéket, valamint a mozgás koordináció fejlődését. A tánc célja lehet minél több ember részvétele, vannak társasági táncok és közönség számára előadott táncok is. A tánc lehet ünnepélyes, versenyszerű vagy akár erotikus. A táncmozdulatok lehetnek közvetlen tartalom nélküliek, de bírhatnak jelnyelvi vagy szimbolikus jelentéssel, mint számos ázsiai táncban. A tánc kifejezhet gondolatokat, érzelmeket vagy elmondhat akár egy történetet is.

PIROSKA ÉS A FARKAS
2011-ben a BKK-ban a gyerekeknek szóló Micimackó bérlet 3. előadásán a Piroska és a farkas című táncmesét – Csajkovszkij, Mozart és Sztravinszkij zenéjével – a VSG Kamarabalett előadásában láthatta a közönség. A közismert mesemű, a Grimm testvérek örökérvényű története rendhagyó módon, a modern tánc és a zene ősi nyelvén, táncmozdulatokkal elevenedett meg a színpadon.
Megszólaló: Vass Sándor Gergely – táncos, vezető, VSG Kamarabalett                                  

SZERENCSKRAJCÁR
A Háromszék Táncegyüttes Benedek Elek meséje nyomán íródott Szerencsekrajcár című mesejátéka emberi hangon mesél arról a nehéz, de szükséges emberi állapotról, amely a társadalomba való beilleszkedést, a minden körülmények között való helytállást jelenti. Az előadásba beépülő mondókák, rigmusok, névcsúfolók, gyerekjátékok, szokások pedig egy olyan mesevilágot varázsolnak, amelyben a gyerekek saját magukra ismerhetnek, otthonukra lelnek. A Sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes Szerencsekrajcár című mesejátékát 2017-ben a magyarországi turné zárásaként láthatta a százhalombattai közönség.
Megszólaló: Ivácson László – művészeti vezető, rendező-koreográfus                                 

KÖTÉLTÁNC
És most következzék egy kis ’csavar’… 2016-ban a Nemzetközi Gyermekkönyvnap alkalmából Németh Eszter volt a HBVK vendége, a szerzővel a „Kötéltánc” című ifjúsági regényéről Kovács Marianna beszélgetett a diákok bevonásával. Egy olvasói vélemény a kötetről így hangzik: „Borzongtam, szomorkodtam, néhol nevettem…, szívesen olvastam Németh Eszter debütáló könyvét. A Kötéltánc fontos könyv, érzékeny témákat érint és a lehető legjobb módon boncolja őket. Abszolút nem bánnám, ha idővel a Kötéltánc kötelező olvasmány lenne a középiskolákban.”
Megszólaló: Németh Eszter – író                                 

HALÁSZ JUDIT
Halász Judit színész-előadóművész – azt mondja – amikor elkészült az első lemeze, nem gondolta volna, hogy egy teljesen új fejezet kezdődik az életében, azt meg pláne nem, hogy az kifejezetten gyerekeknek szólna. Halász Judit 2016-ban a BKK-ban adott „Kezdődhet a mulatság!” című koncertjén az új dalok mellett – természetesen – nem maradtak el a régi kedvenc slágerek sem és a gyerekek is táncra perdültek.
Megszólaló: Halász Judit – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, énekesnő                               

NAGY TÁNCOLÁS
2015-ben – mielőtt elkezdődtek volna a megmérettetések – a Tóth Ferenc Gyermektánc Koreográfiai Verseny döntőjének valamennyi résztvevője birtokba vette a Szent István teret, hogy mindannyian egyszerre, együtt táncoljanak és megvalósuljon a „Nagy táncolás”.
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – koreográfus, tánckarvezető

FRICSKA
Moussa Ahmed, Papp Gergely Bálint és Papp Máté Bence közel 25 éve táncol a Gödöllő Táncegyüttesben és ők hárman alkotják a Fricska Táncegyüttest. A Fricska név játék: azt fejezi ki, hogy autentikus magyar néptáncot adnak elő modern köntösben, ezzel pedig a magyar hagyományokat szeretnék divatossá és minél szélesebb körben népszerűvé tenni. 2016-ban a BKK-ban diákokkal zsúfolásig telt nézőtér előtt lépett a három fiú színpadra.
Megszólaló: Moussa Ahmed – táncos;
Papp Máté Bence – táncos;
Papp Gergely Bálint – táncos        
                          

EZEREGYÉV
Az ExperiDance társulatának tagjai Táncművészeti Főiskolát végzett hivatásos táncosok, a művészi munkájukhoz nélkülözhetetlen háttér apparátussal. Darabjaik Európa szerte, e műfaji kategórián belül, a legkeresettebb színpadi produkciók közé tartoznak. Az ExperiDance „Ezeregyév” című előadása 21 táncképben mutatja meg a történelmi Kelet és Nyugat határán egyensúlyozó Magyarország páratlanul gazdag múltját, a fenséges és a megrázó pillanatokat, egyedi történelem-értelmezésben. Teremtőként, Patonai Norbert főszereplésével 2016-ban a BKK közönsége is láthatta ezt a különleges történelmi tánc show-t.
Megszólaló: Patonai Norbert – táncművész, az ExperiDance Tánctársulat táncosa és tánckari asszisztense                                 

LEGJOBB PILLANATOK
Mai műsorunkban a tánc kapta a főszerepet. Zárásként következzék a Tánc világnapjának számos emlékezetes pillanata, 2013-ban így ünnepeltek a százhalombattai táncosok.