Paletta

Adás időpontja: 
2014. február 10, hétfő, 19:15
Leírás: 

FARSANGI CSALÁDI MATINÉ
A BKK Farsangi családi matinéján fánkevő versennyel, álarckészítéssel, játékokkal és tánctanítással várták a családokat az elmúlt hétvégén.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – foglalkozásvezető, táncpedagógus

MANÓ MŰHELY
„Manó Műhely” néven havonta egy alkalommal kézműves foglalkozást tart a HBVK-ban Varró Ágnes textil-játékkészítő, kézműves – kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A műhelyvezető célja, hogy átadja az alkotás örömét, azt a sikerélményt, amit az elkészített tárgy kézbevétele és akár használata eredményez.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, textil-játékkészítő, kézműves

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 12. – Rideg Sándor író születésnapja (1903)
Rideg Sándor Kossuth- és József Attila-díjas író 111 évvel ezelőtt született uradalmi cseléd fiaként. Gyerekkorát a pusztán élte le, öt elemi elvégzése után csikósként dolgozott, majd 1919-ben beállt vöröskatonának. A Tanácsköztársaság bukása után Budapestre költözött, gyári munkásként dolgozott, 1925-ben a Szocialista Munkáspárt vezetőségi tagja volt. Első novellái 1931-től jelentek meg a Magyarország és a Híd c. lapokban. Első és egyben legismertebb regénye az Indul a bakterház 1939-ben készült el, de kiadására csak négy év múlva került sor. 1944-ben koncentrációs táborba hurcolták. A háború után az irodalmi élet központjába került, tagja lett a Magyar Néphadsereg írócsoportjának. Rideg Sándor regényeinek, elbeszéléseinek állandó témája az alacsony sorból származó hős, de sok önéletrajzi ihletésű elem is megjelenik írásaiban.

RUTTKAI–LATINOVITS KIÁLLÍTÁS
A „Matrica” Múzeum Tündérkirálynő és Színészkirály című emlékkiállítása a „Színház az egész világ” c. sorozat első állomása, amely e két nagyszerű színésznek a művészi és magánéletébe enged bepillantást. A tárlaton látható személyes tárgyak, kellékek, rajzok, díjak mellett a fotók megmutatják, milyen sokféle arca volt a mindennapi életben és a színpadon e két művésznek, akik nem is sejthették, hogy életük, legendájuk örökre össze fog tartozni.
Megszólaló: Gajdó Tamás Ph.D. – színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa

MAROSVÁSÁRHELY
A HBVK „Színek, versek, hangulatok” elnevezésű sorozata folytatódik, mégpedig oly módon, hogy Erdély egy-egy városának képzőművészete mellett, egy-egy alkotó munkásságát is megismerhetik a tárlatlátogatók. Ám ami változatlan, hogy az irodalmi szemelvények kapcsolódnak a kiállított festményekhez. Az idén elsőként Marosvásárhely, Bernády György városa került „reflektorfénybe”.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs

JAPÁN FAMETSZETEK
A fametszet a legrégebbi grafikai sokszorosító eljárások egyike. A rajzot a művész tollal vagy irónnal, esetleg mechanikai úton vagy fényképezés útján átviszi egy csiszolt fadúcra, amelyet a fekete vonalakat meghagyva úgy mélyít ki vésők segítségével, hogy a fadúcról azután azt festékkel behengerelve, nyomdai úton lenyomatot készíthessen. László Bandy a legutóbbi művészettörténeti előadásán az európai festészetet forradalmasító japán fametszetekről, az „ukiyo-e”-ről vagyis „a tovatűnő világ képeiről” beszélt a hallgatóságnak a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: László Bandy – előadó, képzőművész, tanár

VEISZER ALINDA
Veiszer Alindát 2004-ben ismerhették meg a Magyar Televízió nézői. A Riporter kerestetik című műsorban feltűnt televízióst 24 éves korában Az Este és a Kultúrház is beválogatta riporterei közé. Országos ismertségét a Záróra c. műsornak köszönheti – a köztévé portrésorozatát hat éven át vezette. 2011 decemberéig a Duna2 -n vezetett műsort, azóta nem látható a képernyőn, közönség előtt azonban készít beszélgetéseket. A BKK-ban vele készült beszélgetést hallhattak az érdeklődők, majd a közönség is feltehette kérdéseit Veiszer Alindának.
Megszólaló: Veiszer Alinda – televíziós riporter, újságíró

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 11. – Thomas Alva Edison születésnapja (1847)
Thomas Alva Edison amerikai elektrotechnikus, üzletember, feltaláló nevéhez ezerkilencvenhárom szabadalom kapcsolódik, az utolsót 83 éves korában jegyeztette be. Első találmánya egy elektromos szavazatszámláló készülék volt, majd ezt követte az első kereskedelmi forgalomba került stenciles sokszorosító, a diktafon, az akkumulátor és a generátor. Három legnagyobb találmánya: a fonográf, az izzólámpa, a kinetoszkóp. A kinetoszkópba egy lyukon keresztül kellett belekukucskálni és így tudta egyszerre egy ember nézni a mozgó fényképet. Edison híres mondása: „A lángelme 1 százalék merész ötlet és 99 százalék veríték. Eszerint egy zseni nem több olyan tehetségnél, aki megfogja a munka végét.”

EDITH PIAF
„Nehéz életem volt és ha újrakezdeném, ugyanígy csinálnék mindent, önpusztító erővel és szenvedőn, szeretve és elhagyatva és sokszor elölről kezdeném, mert én nem bánok semmit sem.” – így vallott életéről Edith Piaf francia sanzonénekesnő, sanzonszerző, színésznő, kinek életét végigolvasva az embernek elszorul a szíve, a dalait hallgatva pedig még tovább… Vári Éva estéről-estére a legendás női alak, Edith Piaf bőrébe bújik és a sanzonénekesnő hihetetlenül gazdag, sok tekintetben tragikus, mégis felemelő életútjának hiteles történetét eleveníti meg. Ezt az előadást láthatta a sz-i közönség a BKK Téli-tavaszi „Örkény” bérletének első előadásaként.
Megszólaló: Vári Éva – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő