Paletta

Adás időpontja: 
2020. április 20, hétfő, 19:15
Leírás: 

Magazinunkban a színházkedvelőket szólítjuk meg. Felidézzük az elmúlt évek legemlékezetesebb előadásait, ismét átélhetjük többek között a Vuk, A bolond lány, a Hello, Dolly! legjobb pillanatait

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Színházművészet
A színházművészet az előadó-művészetek azon ága, amelynek keretében közönség előtt színjáték útján, beszéddel, mozdulatokkal, hanghatásokkal és látványelemekkel történeteket mutatnak be, gyakran más művészetek – zene- és táncművészet, illetve a vizuális művészetek – eszközeit is felhasználva. És ahogy a bevezetőben is elhangzott – a színház lényegesen több mint ami a színpadon látható. Magában foglal egy egész világot a színfalak mögött, a jelmezek és a díszletek készítőitől a kellékeseken át a technikusokig. A színház világának legismertebb szereplői a drámaírók és a színművészek, de a színház valójában magas szintű csapatmunka. A darabokat általában egy társulat adja elő, amelynek rendszerint tagjai a színigazgatók, a rendezők, a díszlettervezők, a jelmeztervezők, a maszkmesterek, a koreográfusok, a díszítők, a világosítók, a hangosítók, az öltöztetők és a dramaturgok is. Az eltérő ízléseknek megfelelően az írók, rendezők és producerek számos egyedi műfajt dolgoztak ki, és a színházi világ gazdagságát az is mutatja, hogy az egyes műfajokból vett elemekkel számtalan egyedi stílusú előadás jöhet létre.

ÁGACSKA
Ki vagyok én? Erre keresi a választ egy viharban letört kis faág Csukás István Ágacska című meséjében. Biztos, hogy nem virág, nem lepke, nem gomba, nem kacsa és nem is béka. Ágacska nem nyugszik, egészen addig, míg, meg nem tudja, kicsoda is ő. A BKK-ban 2012-ben láthatta a közönség az Ágacska című zenés mesejátékot a Szép Ernő Színház társulatának előadásában.
Megszólaló: Szinovál Gyula – rendező, színész

VUK
Fekete István közkedvelt hősének, Vuknak a története még sosem kelt életre táncszínpadon, egészen addig, amíg Fodor Zoltán az Inversedance nevű társulatával játékosan és a tánc nyelvén meg nem elevenítette a történet szereplőit, köztük Vukot, aki csalafinta csínytevésein és kalandozásain keresztül, a gondoskodó szeretet segítségével fedezi fel az életet. A Fodor Zoltán Társulat előadását 2015-ben láthatták a battai ovisok és kisiskolások.
Megszólaló: Fodor Zoltán – Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, társulatvezető

A BOLOND LÁNY
Domján Edit – sokak szerint – legendás alakítást nyújtott „A bolond lány” című krimi-vígjátékban – amit Pikali Gerda főszereplésével, Galambos Zoltán rendezésében és a Körúti Színház előadásában láthattak az Örkény bérletesek a BKK színpadán 2011-ben.
Megszólaló: Galambos Zoltán – rendező, igazgató, Körúti Színház;
Pikali Gerda – színművésznő

VÉRTESTVÉREK
Willy Russell: Vértestvérek című művének főszereplője egy többgyerekes szegény anya, aki ikreinek egyikét gyermektelen gazdag családnak adja. És innentől kezdve mindenki belép egy ördögi körbe, amelyből – ahogy azt az író sugallja – lehetetlen kitörni. Társadalmi konfliktusok, szegény-gazdag ellentét. Sorsszerű, hogy a fiúk hétéves korukban minden szülői tiltás ellenére találkoznak, vér-(és véd-) szövetségre lépnek. Ezt a megrendítő, szívbemarkoló – cseppet sem „klasszikus” musical-t – 2012-ben Papadimitriu Athina főszereplésével láthatta a BKK
közönsége.
Megszólaló: Papadimitriu Athina – színművésznő

SÍRPIKNIK
Az Orlai Produkciós Iroda és a Thália Színház együttműködésével létrejött Sírpiknik című előadásban az egyik özvegyet, Bánsági Ildikó alakította óriási vehemenciával és életszeretettel. Forgószélként közlekedik, bunda- és kalapmániás, gyakran összekeveri a dolgokat, a többiek csak Lady Cavintonnak hívják. Lételeme a pasizás. No persze, nem házassági célból, hanem, ahogy ő mondja: nassolni szeretne. A 2013-ban a Sírpiknik-ben négy rivális nő és csábítójuk (tragi)komikus történetét ismerhette meg a battai közönség.
Megszólaló: Bánsági Ildikó – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő                                  

A SZÍV HÍDJAI
A Madison megye hídjai Robert James Waller nagy sikerű regényének filmváltozata Meryl Streep és Clint Eastwood főszereplésével meghódította az egész világot. Egy véletlen találkozásról szól, amelyből megrendítő szerelem lesz.
Magyarországon először Udvaros Dorottya és László Zsolt keltette életre a felkavaró történetet – ezt az előadást láthatta 2014-ben a sz-i közönség a BKK színháztermében.
Megszólaló: Udvaros Dorottya – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész

BÁNYAVIRÁG
Székely Csaba egy fiatal erdélyi írógeneráció üstököse, aki születésénél, neveltetésénél fogva magában hordozza Erdély szellemiségét, mégis kritikus szemmel tudja szemlélni környezetét. A Bányavirág című műve egy erdélyi bányászfaluban játszódik, ahol a bányák kényszerű bezárása miatt megnőtt a munkanélküliség. A mélyszegénység és kilátástalanság sok férfit kerget az öngyilkosságba vagy az alkoholizmusba. De mégis, az élet makacsul felüti a fejét… A Budapesti Játékszín 2014-ben a BKK-ban is előadott vendégjátéka előtt a darab „csehovi orvosfigurájával”, Csillag Mihállyal, vagyis Stohl András színművésszel beszélgettünk.
Megszólaló: Stohl András – Jászai Mari-díjas színművész

HELLO, DOLLY!
Barbra Streisand „nyomdokaiba lépve” a Turay Ida Színház előadásában Détár Enikő alakította Dolly-t, akinek férjszerzési praktikái állnak a zenés vígjáték középpontjában. 2017-ben, bérleten kívüli előadásként láthatta a Hello, Dolly! című előadást a BKK közönsége.
Megszólaló: Boros Zoltán – színművész;
Détár Enikő – Artisjus-díjas színművésznő