Paletta

Adás időpontja: 
2014. február 03, hétfő, 19:15
Leírás: 

„KÖSZÖNJÜNK EL BÁTÉ DORKÁTÓL”
A januári „Matrica” Műhely volt az utolsó, amely kapcsolódott a „Báté 695” elnevezésű időszaki kiállításhoz, így a gyerekek elbúcsúztak Báté Dorkától, mesét hallgattak, játszottak, kézműveskedtek és finomságokat kóstoltak.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – foglalkozásvezető, múzeumpedagógus

HÓNAPOK KIÁLLÍTÁS
A Százhalombattai Faluvédő Egylet „Kalendárium 2014” című kiadványának bemutatójához kapcsolódóan nyílt meg a SZAK Stúdió „Hónapok” című kiállítása a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 5. – Kisfaludy Károly születésnapja (1788)
Kisfaludy Károly – a magyar romantika jeles képviselője, költő, drámaíró, festő –  jómódú középnemesi családból származott, katonai nevelőintézetben tanult, hadapródként szolgált, de hamarosan otthagyta a katonai pályát és bátyja Kisfaludy Sándor hatására kezdett verset és drámát írni. Bécsben képzőművészetet tanult, arckép-, és szelencefestészetből élt. Festői munkájával egyik elindítója a magyar nemzeti festészetnek is. Pesten 1819-ben A tatárok Magyarországon c. művének bemutatásával kezdődtek írói sikerei. Költeményei közül hazafias verse a Mohács és a Szülőföldem szép határa c. népies verse a legismertebb. 1828-ban ismerkedett meg Széchenyi Istvánnal, akivel egy új politikai lap elindítását tervezték. Már nagy betegen szervezte a folyóirat szerkesztőségét és írta Csák Máté c. drámáját. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjainak sorába választásának hírét azonban már nem érte meg, 42 éves korában meghalt. Halála után barátai – köztük Vörösmarty Mihály – létrehoztak egy egyesületet Kisfaludy-Társaság néven, mely feladatának tekintette egy Kisfaludy emlékmű felállítását és az író munkáinak kiadását.

KÁLMÁN IMRE
Kálmán Imre operettjeiről híres magyar zeneszerző, karmester, aki 15 évesen zongoristaként mutatkozott be a fővárosi közönségnek. Csodagyerekként ünnepelték, de a zongorista karrierről betegség miatt le kellett mondania, ekkor fordult a zeneszerzés felé. A Csárdáskirálynő, A cigányprímás, A bajadér, a Marica grófnő és a Cirkuszhercegnő – csak néhány a legismertebb operettjei közül, melyekkel beírta magát e műfaj „nagy generációjának” halhatatlanjai közé. Kálmán Imre életének és munkásságának bemutatásával zárta tavaly a HBVK zenei estjeinek sorát Csehák Izolda.
Megszólaló: Csehák Izolda – előadó, karnagy

CSONTKETREC
A színházi nevelés egy egyedülálló művészetpedagógiai módszer, amely az 1960-as évekbeli Anglia társadalmi megújulásának terméke. Ez a színházművészet és a reformpedagógia legjavát ötvöző műfaj olyan életre szóló élményben részesíti a fiatalokat, amely az őket körülvevő világ megértésére és az ahhoz való viszonyuk kialakítására sarkallja őket. A színházi nevelési társulatok folyamatosan kísérletező, formabontó színházat kínálnak nézőiknek, hiszen az erőteljes színházi élmény jelenti az alapját a közös gondolkodásnak. A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ Csontketrec c. programjára elsősorban pedagógusokat vártak, a BKK színpada néző- és játéktérré változott, hogy a közönség soraiban ülők saját tapasztalataikat, tudásukat felhasználva keressék a választ, miként hat a társadalom az egyénre és viszont.

TÁRSMŰVÉSZETI LÁTOGATÁS
A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó programok sorát az ún. Társművészeti látogatások elnevezésű program zárta, melynek keretében a BKK-ban a Lépcső Galéria „alkalmi színpadán” az irodalom, a zene és a képzőművészet találkozott performance formában – László Bandy képzőművész és Tar Gergő zenész közvetítésével.
Megszólaló: László Bandy – előadó, képzőművész; Tar Gergő – zenész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 3. – Kitaibel Pál születésnapja (1757)
Kitaibel Pál természettudós, botanikus és kémikus gyűjtötte össze és írta le elsőként Magyarország növényeit, kőzeteit és ásványvizeit. Erdély kivételével beutazta Magyarországot, a hazai flóra feltárása és növénygyűjtés mellett zoológiai, geológiai, meteorológiai megfigyeléseket is végzett, mezőgazdasági, néprajzi tanulmányokat is írt. Az általa megismert és leírt növényfajok száma kétszáz növény. A balneológia, vagyis a gyógyforrásoknak, gyógyvizeknek alkalmazásával és hatásaival foglalkozó tudomány egyik úttörője volt, utazásai során kb. 150 ásványvizet elemzett. Halála után növénygyűjteményét és kéziratait József nádor vásárolta meg és ajándékozta a Magyar Nemzeti Múzeumnak Az európai hírű tudós nevét egy botanikai-természetvédelmi folyóirat és egy középiskolásoknak szóló Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny őrzi.

A VÉGSŐ VALÓSÁG
A „Matrica” Múzeum „Tudomány és technika” elnevezésű programsorozatának januári állomásán Balogh Béla fizikus, hídépítő mérnök, író tartott előadást „A végső valóság” címmel. Balogh Béla hídépítő mérnökként, két lábbal a földön, de nyitottan és rugalmasan olyan világképet vázol fel, amelytől – beállítottságtól függően – vagy elakad az ember lélegzete és úrrá lesz rajta a döbbenet, vagy megtelik a szíve örömmel. Ahogy mondani szokta: mindabból, amit elénk tár, semmit sem kell elhinni. Bőven elég, ha megértjük!
Megszólaló: Balogh Béla – előadó, fizikus, hídépítő mérnök, író

FREEDOM KONCERT
A Freedom zenekar 2005-ben alakult Százhalombattán fiatal középiskolásokból és egyetemistákból, akik közül többen a Zeneakadémián tanultak. A csapat mottója – „Zene határok nélkül” – pontosan kifejezi azt a sokszínűséget, amelyet képvisel, hiszen bátran vegyítik a jazz, a rock, a funky vagy akár a blues stílusjegyeit a klasszikus művek dallamvilágával. Az eredmény igazi örömzenélés – így volt ez az újévi koncertjükön is, ahol ismét két vendég csatlakozott a zenekarhoz.
Megszólaló: Szula Miklós – gitáros