Paletta

Adás időpontja: 
2014. január 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

VERSMONDÓ-VERSENY
A Barátság Kulturális Központ tankerületi szavalóversenyt rendezett, amely során Kölcsey örökbecsű költeménye kötelező vers volt, a szabadon választott pedig egy 19. sz-i vers lehetett. Hagyományteremtő szándékkal, a legjobb versmondók lehetőséget kaptak arra, hogy az esti városi ünnepségen elszavalják a Himnuszt, ill. a szabadon választott verset.
Megszólaló: Szakall Judit – drámapedagógus, színjátszó-rendező

CSOKONAI-DÍJAS A FORRÁS
A Csokonai Vitéz Mihály–közösségi díj a hosszabb ideje kimagasló művészeti munkát végző amatőr együtteseknek, művészeti alkotó közösségeknek adományozható állami kitüntetés, amelyet hagyományok szerint a Magyar Kultúra Napján adnak át. A Nemzeti Színházban megrendezett ünnepségen az idén – a 30 éves munka elismeréséül – a Forrás Néptáncegyüttes képviselői is átvehették ezt a rangos kitüntetést.
Megszólaló: Szigetvári József – a Forrás Néptáncegyüttes alapítója, együttes- és művészeti vezetője

MKN-I KIÁLLÍTÁS
A SZAK Stúdió és a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület reprezentatív kiállításának megnyitója előzte meg a Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett díszelőadást. A tárlatot Németh Nóra művészettörténész nyitotta meg.
Megszólaló: Németh Nóra – művészettörténész

VIGYORGÓ BÚBÁNAT
A Pannon Várszínház Vigyorgó búbánat c. előadása Sütő András: Kalandozások Ihajcsuhajdiában című műve alapján készült. A mostani változatot a szerző jóváhagyásával és közreműködésével hozta létre Vándorfi László rendező, a társulat igazgatója, új címül az alapmű egyik szófordulatát választva, amely kifejezi a darab alapkonfliktusát. A Gonosz elragadja a fiatal legény, Csillagvitéz párját, Kancsócskát és az alvilág fejedelemnőjévé kívánja tenni. A népi anekdoták formájában megjelenő Isten és Szent Péter azonban felhatalmazza hősünket néhány csodaszerszámmal, mellyel megregulázhatja a pokol fejedelmét és szövetségeseit. A darabban felcsendülő autentikus erdélyi dallamok színesítik e páratlan nyelvi leleménnyel megírt játékot – ezt az előadást láthatta a közönség a BKK színháztermében a Magyar Kultúra Napján.
Megszólaló: Vándorfi László – a Pannon Várszínház igazgatója, rendező

DRÁMANAP
A magyar Kultúra Napját megelőző napon az Arany János Általános Iskola és Gimnázium 6. osztályos növendékeinek előadására került sor a BKK színháztermében.
Megszólaló: Leszák Zoltánné – drámapedagógus; Gere László – drámapedagógus

„MESÉL-LEK”
Természetesen a HBVK-ban a legkisebbeknek is szólt a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó foglalkozás. A „Mesél-lek” elnevezésű foglakozáson a magyar népmesék kerültek „reflektorfénybe”.
Megszólaló: Kovács Marianna – foglalkozásvezető, gyermekkönyvtáros, mesemondó

„ÍGY SZERETTEK ŐK”
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a HBVK munkatársai ünnepi estre invitálták az irodalomkedvelőket. A „főszereplő” Nyáry Krisztián író és az Így szerettek ők – magyar irodalmi szerelmeskönyv c. kétkötetes könyv volt, amelyben a kétszer 40 történet során sok illusztrációval Petőfitől Vas Istvánig, Benedek Elektől Szabó Magdáig, hitvesekről, múzsákról, megcsalt szeretőkről, örök hűségről és a szerelem sokféle arcáról olvashatunk. A szerző célja, hogy a tankönyvi életrajzok papírmasé figurái helyett a valós, izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati történetek felidézésével szerethető, hús-vér embereket mutasson be és ezzel kedvet csináljon a művek olvasásához.
Megszólaló: Nyáry Krisztián – író, irodalomtörténész

„A KULTÚRA PORCELÁNBOLTJÁBAN”
„Politika a kultúra porcelánboltjában” – ezt a címet kapta a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Helyi Csoportjának a Magyar Kultúra Napja tiszteletére szervezett rendezvénye. Dörömbözi János filozófussal az előadása előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Dörömbözi János – előadó, filozófus

ZAGYVA BANDA
Az elmúlt tíz évben a Zagyva Banda egyik meghatározó elemévé vált Magyarország népzenei életének. Elsősorban a Kárpát-medence magyar népzenéjét játszák, de repertoárjukban megtalálható más nemzetiségek népzenéje is. A zenekar tagjai huszonéves fiatalok, akik az idén bejutottak a Fölszállott a páva c. televíziós népzenei és néptánc tehetségkutató verseny döntőjébe. A Zagyva Banda a BKK közösségi terében húzta a talpalávalót a közönségnek.
Megszólaló: Boda Gellért – a Zagyva Banda vezetője, hegedűs