Paletta

Adás időpontja: 
2014. január 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

VALAHOL EURÓPÁBAN
Dés László és Nemes István: Valahol Európában c. musical-jét a veszprémi Pannon Várszínház mutatta be a Karácsonyi családi színházi előadások sorában a BKK-ban. A világhírű film alapján készült színpadi játék hűen követi az eredeti mű cselekményét, a II. világháború után utcára került, árván maradt gyerekek kálváriáját. A kivetettekkel, a hátrányos helyzetűekkel, az etnikailag másokkal, a megváltozott világban önmagukat keresőkkel szolidaritást vállaló, a humánum alapértékeit felmutató, a művészet, a zene megváltó erejében hívő, az együttérző és befogadó szeretet erejét sugárzó alapmű messze túlmutat a konkrét alaphelyzeten, és a magyar módra vállalható európaiság nagy erejű megfogalmazását adja.
Megszólaló: Vándorfi László – a társulat vezetője, rendező

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 14. – Szőnyi István születésnapja (1894)
A 120 évvel ezelőtt született Szőnyi István festő, grafikus, a Közép-európai plain-air festészet, vagyis a szabadban való festés egyik képviselője. Budapesten és Nagybányán tanult, Ferenczy Károly és Réti István voltak a mesterei. Első kiállítására 1920-ban került sor, melynek elismeréseként a Szinyei Társaság tagjává választották. 1924-ben Zebegényben telepedett le és az itt élők életét, a csodálatos Duna-kanyar festői tájait örökítette meg képein. Az 1940-es években egyházi megrendeléseket is kapott, a győri új-nándorvárosi templom freskóit festette. 1938-től a Képzőművészeti Főiskola tanára volt. 1949-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Halála után zebegényi házában emlékmúzeumot rendeztek be.

DARÁZSOLÁS
A Folthalom Foltvarró Klub legutóbbi közös varrásán két különleges varrási technikával is megismerkedhettek az érdeklődők. A legutóbbi műsorunkban a szalaghímzés, most pedig a darázsolás rejtelmeibe avatjuk be nézőinket. Íme!
Megszólaló: Sándor Andrea – foltvarró

IRINGÓ TÁNCSTÚDIÓ
Südi Iringó azt mondja: „A tánc egyszerre tökéletes kikapcsolódás és hatékony testedzés is.” Sőt számos érvet is felsorakoztat amellett, miért érdemes ezt a mozgásformát választani – pl. ha táncolsz, máris sokkal jobb a közérzeted; a tánc nemcsak testi igénybevételt, hanem feszültség-levezetést, feltöltődést is jelent; a tánclépések edzik a testet és vidámmá teszik a lelket; egy-egy táncóra szárnyakat adhat az önbizalmunknak; a közösségben való mozgás pedig már önmagában is jobb kedvre derít. Az érvek után pedig jöjjön a „végeredmény” – a BKK-ban tartotta évzáró bemutató műsorát az Iringó TáncStúdió.
Megszólaló: Südi Iringó – az Iringó TáncStúdió vezetője, tánctanár, táncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 16. – Mikszáth Kálmán születésnapja (1847)
Mikszáth Kálmán író, újságíró, szerkesztő, országgyűlési képviselő a ma már Szlovákiához tartozó – akkor még – Szklabonyán született, e település méltán viseli a Mikszáthfalva nevet. Mikszáth Debrecenben folytatott jogi tanulmányai után Balassagyarmaton tisztviselő volt. Újságíróként dolgozott Szegeden a Szegedi Naplónál és a fővárosban a Pesti Hírlap munkatársaként. Az írói sikert és az anyagi elismerést két elbeszéléskötete hozta meg, A tót atyafiak és A jó palócok. Korai elbeszéléseit a népiesség jellemzi, a „palócság” világa elevenedik meg írásaiban, de a kötetek sikere ellenére a későbbiekben elvétve fordul a népi témákhoz. Ekkor már írásait a közélet ihlette, a hanyatló nemesi középosztályt kritikusan szemlélve ábrázolta. Jókai romantikus pátosza helyett az irónia és a köznapi beszéd jellemzi stílusát, amelyet gyakran egész a szatíráig fokozott. Történelmi tárgyú regényeit követően, a századfordulón írásainak hangvétele komorabbá vált. Életműve a 19. század végi magyar prózaírás legfontosabb folyamatait összegzi.

KÍNAI FESTÉSZET
László Bandy a „Matrica” Múzeumban tartott januári művészettörténeti előadásán Kínába kalauzolta el a hallgatóságát, ám a több évezredes kínai művészetből csak a festészet anyagai, technikái és változatos témái kerültek reflektorfénybe.
Megszólaló: László Bandy – előadó, képzőművész, tanár

6 ÉVES A METRONÓM DOBISKOLA
A metronóm a zenében használatos időmérő műszer, amelyet egy felül lengő inga segítségével a percenként előírt kattanásszámra lehet beállítani. Ha pedig a Metronóm szó után az is ott van, hogy Dobiskola – már valami egészen más jelentést hordoz ez így együtt… 2013-ban a Metronóm Dobiskola 6. születésnapját ünnepelte.
Megszólaló: Buzás György – a Metronóm Dobiskola vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 18. – Ferencsik János születésnapja (1907)
Ferencsik János karmester tanulmányait a Nemzeti Zenedében zeneszerzés és orgona szakon végezte. 1928-tól 1984-ig az Operaház karmestere, majd főzeneigazgatója volt. A II. világháborút követő években rendszeresen vendégszerepelt a bécsi Staatsoperben. 1953-tól haláláig az Állami Hangverseny-zenekar fő-zeneigazgatója volt. Az Állami Hangversenyzenekar fő-zeneigazgatójaként, koncertdirigensként többször vett részt hangversenykörúton az egész világon, és meghívottja volt a legrangosabb nemzetközi fesztiváloknak. Számos lemezfelvétele készült Magyarországon és külföldön, amelyek közül több nemzetközi elismerésben részesült. Ferencsik János korának legjelentősebb karmestere volt, számos elismerés mellett kétszeres Kossuth-díjas, valamint kiváló és érdemes művész kitüntetésben is részesült.

NIKOLA PAROV QUARTET ÉS HERCZKU ÁGNES KONCERTJE
Az Advent Százhalombatta rendezvénysorozat keretében a Nikola Parov Quartet és Herczku Ágnes koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők. Műsorukban magyar, bolgár és cigány dallamok csendültek fel, abban a sajátos stílusban és minőségben, ami Európa szerte a zenekar védjegyévé vált.
Megszólaló: Herczku Ágnes – eMeRTon díj-as énekesnő