Paletta

Adás időpontja: 
2019. június 03, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban értesülhetnek a Süsü-kiállításról, az Arany János iskola drámaelőadásáról, és betekintünk Mr. Gerald cirkuszának kulisszái mögé is

MESE-MESE
Bölöni Réka a nagyváradi Kortárs Színpad-on kezdett színészettel foglalkozni, majd 19 éves korában áttelepült Magyarországra. A Hangár Színiakadémián végzett és 1997-ben alapító tagja volt a Napszínháznak, ahol három évig játszott. 1998-tól 2005-ig pedig a Holló Színház tagja volt. A napjainkban szabadfoglalkozású színművésznő legutóbb az óvárosi Zenálkó Etel Közösségi Házban mesélt a százhalombattai gyerekeknek.
Megszólaló: Bölöni Réka – mesemondó, bábszínész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 8. – Medárd napja
A legismertebb időjósló szent, Medárd névnapjához, Európa-szerte ismert időjárási regula fűződik. Mint „tudjuk”, ha Medárd napján esik az eső, negyven napig nem hagyja abba; ha nem esik, negyvennapos szárazság várható. Szent Medárd püspöknek személy szerint nincs sok köze a regulához, de egy kései legendai magyarázat hozzákapcsolta. Eszerint egy társaságot, mely a táncolást a püspök intése ellenére sem hagyta abba, úgy kergetett szét, hogy negyven napos esőt imádkozott a nyakukba. Közte és az időjósló babona között nevenapjának dátuma az igazi kapocs. A tapasztalat szerint ugyanis Medárd táján szokott megkezdődni Közép-Európában a tengeri eredetű légtömegek behatolásával a zivataros, esős időszak. Medárd ennek köszönhetően lett a gazdák, kertészek patrónusa – csendes esőt várnak tőle, vihar, villám és jégeső ellen hívják segítségül. A negyvenes szám a Medárd-napi regulában nemcsak az „esős évszak” tapasztalt átlagos időtartamát jelzi, hanem a hiedelem naptári kapcsolatát is. Medárdnaptól Oroszlán haváig, 44-45 nap, másfél holdhónap telik el és ebbe az időbe beleesik az egész Rák hava. A Rák a csillaghit szerint is „nedves” hónap, állatövi jegyének a víz az eleme, védnöke, a Hold pedig az esőzések, áradások planétaura.

RIGÓCSŐR
Kérők hada verseng Izabella királykisasszony kezéért. Ő azonban mindegyikőjükben csak kivetnivalót talál. Egyiküket, a szomszédos királyság ifjú uralkodóját, még gúnynévvel is felékesíti, Rigócsőrnek nevezi el. Az ifjú király beleszeret a fennhéjázó királykisasszonyba és elhatározza, hogy másnap álruhában – koldusként – újra szerencsét próbál… Így kezdődik Rigócsőr királyfi története, melynek mesemusical-változatát a Magyar Zenés Színház előadásában, Bozsó József rendezésében láthatta az idei Városi gyermeknap közönsége a BKK-ban.
Megszólaló: Bozsó József – társulatvezető, rendező, színművész

SÜSÜ ÉS BARÁTAI
Csukás István halhatatlan mesefigurái a mesebirodalom örök darabjai, akiken nem fog az idő vasfoga. Süsü a sárkány és a Kis királyfi; Pom-pom, Picúr és Gombóc Artúr; Mirr Murr; Oriznya Triznyák és a Kiscsacsi; Sebaj Tóbiás kutyussal és cicával; a Nagy Ho-Ho-Ho Horgász – e mesebeli főszereplők egy kiállítás keretében „emberi nagyságban” most a valóságban is megjelentek a gyermeknap alkalmából, a BKK aulájában.
Megszólaló: Megyeri János – szobrászművész

HANGSZERES
A Hamvas Béla Városi Könyvtár is kapcsolódott a Városi gyermeknap sokszínű program-kínálathoz – társasjátékokkal és Családi Mesedélutánnal, népmesével, zenével és kézműves foglalkozással várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Kovács Marianna – a HBVK igazgatója; Csiki Lóránt – foglalkozásvezető, kézműves-mesemondó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 5. – Federico García Lorca születésnapja (1898.)
Federico García Lorca spanyol költő, festő, zeneszerző, a legnagyobb 20. századi drámaírók egyike. 1898-ban született Andalúziában, egy kis faluban, ahonnan a család 1909-ben Granadába költözött. 1919-től filozófiát, jogot és irodalmat tanult Madridban, ahol megismerte többek között a madridi színház igazgatóját, akinek meghívására megírta és megrendezte első darabját. Ez egy verses dráma volt, ami a pillangó és a csótány közötti lehetetlen szerelmet ábrázolta. Az érzéketlen közönség kinevette a darabot – emiatt később García Lorca nem ezt tartotta első rendezésének, azt mondta, hogy az 1927-es Mariana Pineda volt az első színdarabja, mely – Salvador Dalí díszleteivel – óriási sikert aratott. A következő néhány évben egyre jobban részt vett a spanyol avantgárd-mozgalomban és három új verseskötetet adott ki. Az 1920-as évek végén depresszió lett úrrá rajta, amelyet tovább rontott, hogy egyre kevésbé tudta titkolni homoszexualitását barátai és családja előtt, ezért külföldre menekült, New Yorkba költözött. A forradalom kitörése előtt hazatért. Amikor kitört a háború, Madridból Granadába költözött. Ott azonban egy kivégzőosztag agyonlőtte és holttestét jelöletlen sírba helyezték.

ARCHÍV ANYAG – 20 éves a Paletta
MŰVÉSZETIS TANÉVZÁRÓ

Közeledik a tanév vége… Így most múltidéző perceinkben az akkor még Városi Művészeti Iskola 1999-es tanévzáró ünnepségét mutatjuk meg ismét Palettánk nézőinek.

ARANY DRÁMA
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban az idegen nyelvek tanításának kiemelt szerepe van, mind az általános iskolai, mind a gimnáziumi tagozaton és minden évben fontos program az angol nyelvű dráma előadás is a BKK színháztermében. Így volt ez az idén is…
Megszólaló: Szakács Gizella – angol szakos általános iskolai tanár; Alföldi Angéla – angol-francia szakos középiskolai tanár

CIRKUSZ
Baricz Dezső, a Baptista Szeretetszolgálat munkatársa, az Aranykapu Alapítvány és a B-Cool Dance Team Sportegyesület jóvoltából számos százhalombattai gyermek, családjával, összesen 220-an kaptak lehetőséget arra, hogy megnézzék a városunkban pár napot ’állomásozó’ Mr. Gerald Cirkuszának egyik előadását.
Míg Czakó Nicolette a helyszínen örömmel adta át a családoknak a jegyeket, addig mi pedig a porond egyik leggyakoribb szereplőjével – akiről a cirkusz a nevét is kapta és aki változatos produkcióval köti össze a jeleneteket, amibe természetesen a közönséget is bevonja – Mr. Gerarddal, a bohóccal beszélgettünk.
Megszólaló: Mr. Gerald – társulatvezető, bohóc