Műsorunkban betekinthetnek a Liliomfi című előadás kulisszái mögé, megismerhetik a Városi Könyvtárban működő manga klubot és a városi nőnapról is láthatnak riportot
TÉLŰZŐ CSALÁDI NAP
Világszerte, így a magyar nyelvterületen is főként a farsang ad alkalmat a különféle jelmezek, maszkok felöltésére és az ezekben való mókázásokra. Régen a magyar falvakban az alakoskodók beöltöztek ördögnek, kereskedőnek, cigányasszonynak, katonának, koldusnak, menyasszonynak, kéményseprőnek, boszorkánynak. Március első hétvégéjén a BKK-ba télűző családi napra invitálták az érdeklődőket.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – foglalkozásvezető, táncpedagógus
CSODAPADLÁS
A JP Company Egyesület szervezésében létrejött Csodapadlás című gyerekelőadás egy hétköznapi kisfiú nem hétköznapi csodavilágában játszódik. Egy napon történetünk hőse kíváncsiságának nem tud határt szabni és felbátorodva nekiindul a padlásnak, ahol megpillantja a csodát. Az ősbemutatónak az érdi Szepes Gyula Művelődési Központ adott otthont.
Megszólaló: Papp János „J.P.” – rendező, koreográfus, táncművész;
Rigler Márton – gyerekszínész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 13. – Kodolányi János születésnapja (1899.)
120 éve született Kodolányi János Kossuth-díjas író, újságíró, az úgynevezett népi írók kiemelkedő képviselője, a 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb regényírója, világirodalmi rangú epikus. Munkássága valamennyi irodalmi műnemre kiterjedt. Életének inkább késői szakaszában regényíróként nemcsak a magyar, hanem a világirodalom nagyjai sorába is beírta magát, műveit több nyelvre is lefordították. Elsősorban az ókori mitológiát, illetve a tatárjárást feldolgozó regényei fontosak. Könyvei évek óta több kiadásban és nagy példányszámban jelennek meg, szerepe ezzel együtt is vitatott. A mai irodalmi- és közéletben és közoktatásban jelentőségéhez képest – méltatlanul kevéssé (el)ismert; az irodalmi- és közélet más berkeiben és a szélesebb közönség körében ugyanakkor évtizedek óta töretlenül népszerű, sőt újabban Várkonyi Nándorral és Hamvas Bélával együtt a nagy triász” néven emlegetve, Kodolányi János is, mint „szellemi iránytű”, meghatározó jelentőséggel bír.
NŐNAP
A nőnap ötlete az 1900-as évek elején merült fel, amikor a nők már aktívan kampányoltak, harcoltak az egyenlő jogokért. Miközben még a 80-as években is kivonultak tüntetni a női szervezetek, a nőnap ma már inkább a virágokról és az ajándékokról szól, a mögötte rejlő üzenet elhalványult, még úgy is, hogy az egyenlőtlenségek nagy része továbbra is tetten érhető. Az idei Városi Nőnapi ünnepségen míg a színpadot a férfiak ’uralták’, a nézőtéren természetesen csupán hölgyek foglaltak helyet. Az ünnepi műsor kezdéseként Dobai Ádám mondott verset, majd a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium Férfi Kórusával együtt énekelt a közönségnek.
Megszólaló: Dobai Ádám
ARCHÍV ANYAG – 20 éves a Paletta
PALETTA A REGGELIBEN
Február óta – a Paletta 20. születésnapját ünnepeljük úgy, hogy – 20 héten át visszaforgatjuk az idő kerekét és megmutatunk valamit az archívumunkból. Most következzék egy régi-régi reggeli műsorban készült beszélgetés, mely azután készült, hogy alig másfél év után, 2000. augusztus 20-án Közművelődési díjat kapott műsorunk.
MANGA
Manga, Anime és a Japán kultúra különböző megközelítésben – erről szól az Ifjúsági Műhely és a HBVK közös programja, a Manga Klub. A legutóbbi foglalkozáson e különleges kultúra sokszínűségéről mesélt nekünk az egyik klubvezető, Lieszkofszki Fatime.
Megszólaló: Lieszkofszki Fatime – klubvezető
LILIOMFI
Szigligeti Ede Liliomfija, méltán a legismertebb és a legtöbbet játszott klasszikus magyar vígjáték. Hiszen, ki ne zárná rögtön szívébe az éhező, mégis mindig tréfára kész vándorkomédiásokat: Liliomfit és Szellemfit. Ki ne mosolyogná meg az „erkölcsös” vénkisasszonyt: Kamillát, vagy a nagyravágyó Kányai fogadóst és persze, hogy szívesen drukkolunk a fiatalok szerelmének beteljesüléséért...
A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház és a Nemzeti Színház közös előadása volt az idei második bérletes előadás a BKK-ban.
Megszólaló: Kacsur András – a beregszászi színház vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 17. – Kurt Russel születésnapja (1951.)
Kurt Russell már gyerekszínészként feltűnt a 50-es évek végén. Első szerepe egy televíziós sorozatban volt, mindössze 6 évesen. 1966-ban, amikor 15 éves volt a Disney stúdió 10 éves szerződést kötött vele. Ezek után több ifjúsági filmben is feltűnt, ilyen volt például az Utánam, fiúk! A színészet mellett baseball karrierjét is építgette, a 70-es évek elején a California Angels csapatában játszott. Nagyon ígéretes tehetség volt, de egy sérülés miatt le kellett mondania a profi karrierről. 1979-ben Emmy díjat kapott az Elvis életéről készült tévéfilm címszerepéért. A nyolcvanas évektől több akciófilmben is szerepelt, ilyen volt a Nagy zűr kis Kínában, vagy A félelem országútján. Érdekesség, hogy 2006-ban kiderült, ő volt a rendezője a Halott város című filmnek, amelyben egyébként főszerepet is játszott, és nem az, aki csak a nevét adta a filmhez.
ARANY B-COOL
A SZVISE B-Cool Dance Team csapata több szálon is kötődik az Arany János Általános Iskola és Gimnáziumhoz – így szinte várható is már tőlük, hogy az intézmény Alapítványi bálján részt vegyenek. Tették ezt az idén úgy, hogy egy fergeteges, lendületes – minden eddiginél jobb – összeállítással lepték meg a bálozó közönséget.
Megszólaló: Mészáros Gábor – vezetőedző, versenytáncos;
Lengyel Bonita – koreográfus, versenytáncos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni