Paletta

Adás időpontja: 
2013. december 16, hétfő, 19:15
Leírás: 

PÖTTÖM PANNA
Pöttöm Panna megszökik nevelőszüleitől, mivel az emberek világában nem talál társat. Így kezdődik Andersen meséje, amelyet az Új Színház társulatának előadásában láthatott a százhalombattai közönség. A zenés mesejáték során a színpad átalakult egy egérlyukká, földalatti járattá, ahol mindenféle furcsaságok, kukacok, bogarak, mezei állatok élnek. A gyerekek ebben a különös környezetben izgulhattak, hogy sikerül-e Pöttöm Pannának megtalálnia a hozzá illő párt.
Megszólaló: Koncz Andrea – színésznő; Timkó Eszter – színésznő

KLARINÉT TANSZAKI KONCERT
A nádnyelves hangszerek közül talán a klarinétnak van a legrégebbi múltja. Mégis – csupán az 1690-es években történt újítások tették lehetővé a hangszer hangterjedelmének kiszélesítését. Johann Christoph Denner újítása, az átfúvólyuk révén megszólaltatható lett egy magasabb hangfekvés, melynek hangzása vetekedett a 18. századi trombita magas, fényes clarino regiszterének hangjával. A hangszer innen kapta a nevét: clarinetto. A következő percekben a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola klarinét tanszakának koncertjére invitáljuk Nézőinket.
Megszólaló: Ávéd-Brezánszky Ágnes – klarinéttanár

FUVOLA TANSZAKI KONCERT
A fuvola ma ismert formájának kialakítása Theobald Böhm fuvolaművész és aranyműves nevéhez fűződik. 1832-ben készült hangszerén a hanglyukak helyét és átmérőjét nem az emberi kéz anatómiájához igazította, hanem akusztikai megfontolások alapján határozta meg. Újításaival sikerült kijavítania a hangszer régi hiányosságait, hamisságát, kiegyenlítetlen hangzását, a játéktechnikai nehézségeket. Azóta a fuvola konstrukciója, méretezése alig változott. És az is változatlan, hogy mindig újabb és újabb növendékek ismerkednek meg ezzel a hangszerrel – a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskolában is.
Megszólaló: Gergely Annamária – fuvolatanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 21. – Tamás napja
A Tamás férfinév arámi eredetű szó, a Teomo névből származik, jelentése: iker. A görögök vették át Thomasz formában, mivel a görögben volt egy ilyen alakú szó, csodálatos jelentéssel. E nap Jézus tanítványának, Tamás apostolnak, a galileai ácsmesternek az emlékünnepe. A legenda szerint ő volt az, aki nem hitt Mestere feltámadásában, ezért Krisztus megengedte neki, hogy megérintse sebeit. E bibliai történet nyomán született a „hitetlen Tamás” és a „tamáskodik” szólás az oktalan kételkedés kifejezésére. A hagyomány úgy tartja, Tamás Egyiptomban és Indiában térített és hirdette a keresztény tanokat és az ácsok, valamint az építészek védőszentje lett.

BARANGOLÁS A TERMÉSZETBEN
A 18–19. században az alpinizmus a tűrő- és állóképességük határait megismerni vágyó kevesek nemmindennapi erőpróbájának számított és leginkább tudományos kutatással kötötték össze a hegycsúcsok meghódítását. Napjainkra szélesebb tömegek sporttevékenysége lett, amely kiváló erőnlétet és speciális felszerelést kíván meg e szenvedély hódolóitól. Nagy József szabadidejében legszívesebben hegyet mászik és közben fotózik is. Az ő természetfotóiból nyílt kiállítás a BKK Galériájában.
Megszólaló: Nagy József – fotós

6 ÉVES A METRONÓM DOBISKOLA
A metronóm a zenében használatos időmérő műszer, amelyet egy felül lengő inga segítségével a percenként előírt kattanásszámra lehet beállítani. Ha pedig a Metronóm szó után az is ott van, hogy Dobiskola – már valami egészen más jelentést hordoz ez a szó…  A Metronóm Dobiskola 6. születésnapját ünnepelte.
Megszólaló: Buzás György – a Metronóm Dobiskola vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Téli napforduló
A napforduló csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. Valójában az év két pillanata, a Nap legmagasabb déli, illetve északi pozíciója a Baktérítőn, illetve a Ráktérítőn; az az időpont, amikor (látszólagos) éves égi útján a Nap észak-déli mozgása valamilyen irányba megváltozik. A nyári napforduló alkalmával a nappal, a téli napforduló alkalmával pedig az éjszaka a leghosszabb, azonban a téli, illetve nyári napforduló ellentétes a Föld déli és északi felén. Téli napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Az északi féltekén a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, utána pedig délről észak felé kezd mozogni, és az év legrövidebb nappalát (következésképpen a leghosszabb éjszakát) adja. A téli napforduló az északi féltekén december 21-én van (esetenként 22-én).

ADVENTI KONCERT
A szakemberek azt mondják: a zenehallgatási szokások változásával gyakorta elvesznek a muzsikába rejtett eredeti kódok: van, ami új értelmet nyer, van, ami értelmét veszti, de változni mindenképpen megváltozik. Többek közt ezért fontos, hogy minden zenét a neki megfelelő környezetben, módon és hangerővel igyekezzünk hallgatni. A zenehallgatás feltételeinek megteremtése nélkül elveszhet a befogadás élményének örök csodája… A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola a református templomot választotta Adventi koncertjének helyszínéül, itt léptek fel a művészeti iskola tanárai és növendékei.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola vezetője

FORRÁS A MŰPÁBAN
A Művészetek Palotájának keleti harmadát foglalja el a világ élvonalába tartozó, akusztikai kialakításának köszönhetően prózai és táncelőadások mellett komolyzenei koncertek, kamaraoperák, jazzműsorok, világzenei és könnyűzenei produkciók befogadására is alkalmas Fesztivál Színház. E teremben lépett a közönség elé a Forrás Néptáncegyüttes az elmúlt héten, 5 nappal a Karácsonyi gálaműsoruk előtt. A MŰPÁ-ban tartott előadás után beszélgettünk Sikentáncz Szilveszterrel, a Forrás Néptáncegyüttes egyik tánckarvezetőjével.
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – a Forrás Néptáncegyüttes tánckarvezetője, koreográfus