Paletta

Adás időpontja: 
2013. december 09, hétfő, 19:15
Leírás: 

VERS-MŰVES FOGLALKOZÁS
Ősztől verses-kézműves foglalkozások indultak a HBVK gyermekkönyvtár részlegében kisgyerekeknek és szüleiknek, azzal a céllal, hogy az irodalom és az alkotás is fontos szerepet kaphasson.
Megszólaló: Solymosi Éva – gyermekkönyvtáros

MÁSKÉPP
A retikül szót a francia nyelvből vettük át, ez a nyelv pedig az újlatin nyelvcsaládba tartozik, tehát a szó minden bizonnyal a latin „reticulum” szóból származik, ami azt jelenti: „kis háló”. Ez a kifejezés arra utal, hogy az antik Róma hölgyeinek kézitáskája, reticulumja hálószemekből szőtt kis zsákocska volt. Szintén ebből következik, hogy a ridikül helyes magyar kiejtése retikül, hiszen a latin reticulum húzódik meg a szó mélyén. De persze mindkét alak elfogadott… Az idei Születéstől felnőttkorig konferencia ráhangoló napján Jakupcsek Gabriella vezetésével közéleti talkshow-ra, amolyan százhalombattai „fordított” Ridikül-re invitálták az érdeklődőket.
Megszólaló: Jakupcsek Gabriella – műsorvezető, újságíró

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 14. – Nostradamus születésnapja (1503)
Nostradamus francia orvos, asztrológus, a francia reneszánsz 510 éve született neves alakja, aki látnoki képességei és próféciái által vált igazán híressé. Filozófiát és orvostudományt tanult, majd orvosként is dolgozott. Az Európában dúló pestisjárványok idején hosszú éveken keresztül vállalta a cseppet sem veszélytelen pestisdoktor feladatát. Az 1540-es évekre a pestisjárványok alábbhagyásával, két orvosi könyvet is írt, az egyik a pestisjárványok elleni küzdelem tapasztalatait és a gyógymódok hiábavalóságát gyűjtötte össze. E könyvét több nyelvre is lefordították. Ebben az időben kezdett el a jóslásokkal foglalkozni, csillagászati számításokat végezni, gyakorta voltak látomásai, történetek elevenedtek meg előtte emberekről, eseményekről. Ezeknek a látomásoknak az összegyűjtéséből készült el 1555-ben a Próféciák c. verses műve. A művelt, az orvostudományok és a kozmetika területén is jártas Nostradamus próféciáiban a misztikus és asztrológiai elemek keverednek egymással, jövendölései a legkülönbözőbb értelmezéseket teszik lehetővé, de sokszor a világban megtörtént negatív jelenségekkel hozzák összefüggésbe.

SZAKRÁLIS-E MÉG?
Czakó Gábor Kossuth-díjas író, publicista, képzőművész, a magyar katolikus újságíróképzés megszervezője tartotta a HBVK Szakrális művészet elnevezésű Szellemi Szabadegyetemének idei záró programját. Szakrális-e még az élet és az irodalom? – ez volt az előadás címe.
Megszólaló: Czakó Gábor – előadó, író

SZÍN-JÁTÉK
A három alapszín elmélete az 1720-as években született, de a művészek többsége csak a 19. században fogadta el. Keleti Anikó fátyoltechnikával készült alkotásai is ezen az elméleten alapulnak. A Kszelmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házban nyílt kiállítást László Bandy képzőművész „adta át” a művészetkedvelő közönségnek.
Megszólaló: Keleti Anikó – képzőművész

PÁL FERI ATYA
Idén külsőségeiben és tartalmában is megújult a Prima Primissima Díj.  A magas társadalmi rangot kivívott elismerést nagyszabású gálaest keretében adták át az elmúlt hétvégén a Művészetek Palotájában, a tudományos, művészeti, kulturális és sportélet legkiválóbb szereplőinek. Pál Ferenc katolikus pap, tanár, mentiálhigiénés szakember, a „Magyar oktatás és nevelés” kategóriában volt jelölt, ahol a szakmai zsűri által Dr. Bagdy Emőke professzor asszony lett – megérdemelten – a Prima Primissima. Az összes kategóriából egy közönségdíjas került kiválasztásra, mégpedig Pál Feri atya. Ez az elismerés híven tükrözi az elmúlt közel két évtized katolikus lelkipásztori, mentálhigiénés, előadói és szerzői munkásságának minőségét és hatását. Mutatja, hogy sokakat érint meg mondanivalójával… – így volt ez a BKK-ban tartott előadásán is.
Megszólaló: Pál Ferenc – katolikus pap, tanár, mentiálhigiénés szakember

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 13. – Luca napja
Luca neve a Lux (fény, fényesség, világosság) szóból ered. A legenda szerint Lúcia az ókeresztény időkben élt, fiatal szűzlányként. Édesanyja egyszer nagyon megbetegedett, és együtt mentek segítséget kérni Szent Ágota sírjához. Lúcia ott elaludt, és álmot látott, minek hatására úgy határozott, hogy Jézus menyasszonya lesz. A magyar néphitben Luca nem hasonlít a legendabeli Szent Lúciához, sokkal inkább kísértetszerű, kitalált alak, kinek külseje csúnya öregasszonyé vagy fehérleples alaké. Szerepe a büntetés és a rontás. Megbünteti azt, aki fon, kenyeret süt, vagy mos december 13-án. A legnevezetesebb népi szokás az ún. Luca székének faragása. Ennek a szabályos ötszög köré írt, öt egyenlő szárú háromszögből formált csillag volt az alakja. Készítője Luca napjától kezdve mindennap faragott rajta egy kicsit, de csak karácsony estéjére volt szabad elkészülnie vele.

KRAMER KONTRA KRAMER
A Kramer kontra Kramer egy mondhatni „klasszikusnak” számító 1979-es amerikai film, amely Robert Benton rendezésében, Dustin Hoffman és Meryl Streep főszereplésével került bemutatásra. A film 5 Oscar-díjat nyert, köztük a legjobb film díját. Írója, Avery Corman 2012-ben adaptálta színpadra, melynek világpremierje az Orlai Produkció által bemutatott előadás lett, amelyet a százhalombattai közönség Nagy Ervin és Péterfy Bori főszereplésével láthatott a BKK-ban.
Megszólaló: Péterfy Bori – színművésznő; Nagy Ervin – színművész

A GITÁRZENEKAR KONCERTJE
A gitár napjainkra hihetetlen népszerűségre tett szert. Szinte minden zenei stílusban képviselteti magát valamilyen formában. Ez leginkább sokoldalúságának köszönhető, hiszen az egyes gitárok típusuktól és zenei stílustól függően betölthetnek szólista szerepet, de megállják helyüket a ritmusszekcióban is. A sokszínűség jellemezte az Ifjúsági Gitárzenekar hangversenyét is. A koncert előtt beszélgettünk Miklós Adalberttel.
Megszólaló: Miklós Adalbert – az Ifjúsági Gitárzenekar művészeti vezetője