Az én testem tetoválástörténeti kiállításhoz kapcsolódott az Élő varrás elnevezésű program, amelyen Csók Pista tetováló művész élőben tetoválta Fazekas Leventét
GOMBOLYAG TÁBOR
Ékszerkészítés gyöngyhorgolással, vert csipke és gyöngy kombinációk, hajócsipke és gyöngy kombinációk – ezek voltak a fő tevékenységek a Gombolyag Klub idei nyári táborában a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban.
Megszólaló: Uti Lajosné – táborvezető, a Gombolyag Klub vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 1. – Vasas Szent Péter napja
Augusztus 1-je Szent Péter bilincsekből való szabadulásának emlékünnepe. A Szentírásban foglaltak szerint Heródes Agrippa 42-ben Pétert börtönbe záratta és ott nehéz vasban, szigorú őrizet alatt tartatta. Ám a rákövetkező éjjelen megjelent a börtönben az Úr angyala. Érintésére leestek Péter láncai és az apostol az alvó őrök között észrevétlen távozhatott. A néphagyomány szerint Vasas Szent Péter napja a Mura-vidéken a szőlőtermelőknek dologtiltó nap, mert úgy vélik, a szemek lehullanának a fürtről. Zagyvarékasi, kukoricára vonatkozó termésjóslás szerint: „Ha Vasas Szent Péter napján még eső lesz, lesz kukorica, de ha még akkor se esik, jöhet a Duna vize is, nem lesz kukorica.”
BÁTÉ
Százhalombatta területén a középkorban a 13. századtól két településről van tudomásunk. Az egyik Százhalom, ami a mai Óváros területén helyezkedett el, a másik pedig a Báté nevű falu, amelynek lakói a római tábor területén építették fel templomukat. Báté első okleveles említése 1318-ból származik – erről is mesélt nekünk Balpataki Katalin, a „Matrica” Múzeum történésze.
Megszólaló: Balpataki Katalin – történész
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA
Az idén immár 16. alkalommal a Múzeumok éjszakán megnyíltak a múzeumok kapui és csaknem ezernél több program közül választhatott az évről-évre népesebb számú, csaknem félmillió látogató. A hagyományoknak megfelelően a „Matrica” Múzeum is csatlakozott a programhoz és ezúttal Középkori kavalkádba cseppenthettek az érdeklődők, sőt megnézhették Báté falu első írásos említését tartalmazó oklevelet – hiszen ez a nap is része volt a Báté 700 elnevezésű programsorozatnak.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park igazgatója
TETOVÁLÓS
Az én testem tetoválástörténeti kiállításhoz kapcsolódott az Élő varrás elnevezésű program, amelyen Csók Pista tetováló művész élőben tetoválta Fazekas Levente százhalombattai képzőművészt a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: Kárpáthegyi István ’Csók Pista’ – tetováló- és képzőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 3. – megnyitja kapuit a közönség előtt a Teatro alla Scala (1778.)
240 éve, 1778. augusztus 3-án nyitotta meg kapuit a közönség előtt a Teatro alla Scala nevű milánói operaház, a világ egyik leghíresebb operaháza, melynek építését Mária Terézia rendelte el, miután a város egyetlen színháza tűzvészben elpusztult. Az operaszínpad megépítését Giuseppe Piermarinire bízták, aki kora technikai felkészültségét meghaladóan, ötezres befogadóképességű egyszerű és méltóságteljes épületet tervezett. Majd miután a mecénások gyorsan kihátráltak, így aztán a színház végül 3600 néző számára épült meg. 1778. augusztus 3-án Salieri egyik operájával nyitották meg és hírneve ettől kezdve töretlenül növekedett. A milánói Scala igazi zenei központtá tudott válni, talán azért is, mert a közönség állandóan támogatta, magáénak érezte a színház ügyét.
COCTAIL PARTY
A Coctail Party- és Tánczenekar 1991 óta működik négy fővel és stílusuk a 60-as évektől egészen napjaink zenéjét öleli fel. Mivel a zenekarban hárman énekelnek, ezért a vokális zene is erősen dominál a csapatban. Az idei Óvárosi Szent László
Napokon a hagyományos szombat esti utcabálon a Cocktail Party zenekar szolgáltatta a talpalávalót.
Megszólaló: Kővári László – gitáros
SZOBOR-KOSZORÚZÁS
Az idei Óvárosi Szent László Napok egyik programelemeként az érdeklődők a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház és a Szent László templom között található kis téren felállított Szent László szobor koszorúzásán is részt vehettek.
Megszólaló: Németh István – a Százhalombattai Római Katolikus Egyházközség világi elnöke
MUSICA HISTORICA
A Magyar Királyi Udvarok zenéje Szent Lászlótól Mátyás királyig – ezt a címet kapta a Musica Historica Együttes műsora, amely szintén az idei Óvárosi Szent László Napok program-sorozatát színesítette. Az Európa szerte elismert zenekar koncertjének a Szent László Templom adott otthont.
Megszólaló: Csörsz Rumen István – a Musica Historica Együttes vezetője
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni