Kulturális magazinunkban bepillanthatunk a Don Quijote előadásba, láthatunk részleteket a My Fair Lady musicalből, és a Walpurgis éj szokásairól is szó esik
DON QUIJOTE
„A mi Don Quijoténk – La Mancha lovagja” címmel a hit és egy színtársulat zenés-énekes tragikomédiáját, Cervantes nevezetes tragikomikus történetét, a világsikert aratott musical változatát Rencz Antal alkalmazta színpadra. A Nevesincs Színház előadása a BKK felsőtagozatos közönségét is arra tanította, hogy az egyre kegyetlenebb világgal merjünk szembeszállni a jó, az igaz, a szép örök emberi vágyával – még ha nem is kecsegtet siker, akkor is.
Megszólaló: Rencz Antal – társulatvezető, rendező
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 6. – a Magyar Sport Napja
1875. május 6-án rendezte a Magyar Athletikai Club a kontinens első szabadtéri sportversenyét Budapesten. Ennek emlékére a kormány 2000. május 2-án hozott határozata alapján május 6-án tartják a Magyar Sport Napját. Tisztelegve a magyarországi sport alapjait lerakó nemes elődök előtt és elismerve annak sikeréért és népszerűsítéséért fáradozók munkáját a Magyar Köztársaság Ifjúsági és Sportminisztere díjakat alapított, hogy a magyar nemzet nevében köszönetét fejezze ki a hazai sportélet kiválóságai előtt és követendő például állítsa őket a felnövekvő nemzedékeknek.
BONITÁÉK
Százhalombatta Város Önkormányzata is minden évben díjazza a kiváló sportteljesítményt elért versenyzőket, valamint a kiemelkedő munkát végzett edzőket. A sportdíjak odaítéléséről a Képviselő-testület dönt, melynek átadására a Sportdíj Gálán kerül sor. A kitüntetéseket nagyszabású ünnepség keretében adják át a Városi Sportközpontban. Az idei díjazottak között volt Lengyel Bonita is, a B-Cool Dance Team Sportegyesület kiváló versenytáncosa.
Megszólaló: Lengyel Bonita – versenytáncos;
Mészáros Gábor – vezetőedző, versenytáncos
BENTA JUBILEUM
A Benta Art Regionális Művészeti Egyesület 2008-ban alakult, tagjai számára nagyon sokat számít ez a közösség, hiszen – ahogy ők fogalmaznak – együtt emberileg és szakmailag is feltöltődnek, fontosak azok a visszajelzések, amiket egymástól kapnak. A Benta Art egyesület reprezentatív kiállítással ünnepli fenállásának 10. évfordulóját a BKK-ban.
Megszólaló: Nagy Rozália – képzőművész
JÁTSSZUNK…
Schäffer Erzsébet Pulitzer-díjas újságíró, író, publicista azt mondja: „Csak játszva szabad a komoly dolgokat is tenni!” Játsszunk szerelmet, gyermeket, családot – ezt a címet kapta Schäffer Erzsébet százhalombattai diákoknak szóló előadása a BKK színháztermében.
Megszólaló: Schäffer Erzsébet – Pulitzer-díjas újságíró, író, publicista
TETOVÁLÓS
A „Matrica” Múzeum legújabb időszaki kiállítása érdekességeket mutat be a világ tetováláskultúrájából, valamint a tetoválás több ezer éves történetének bemutatásán túl, zömmel helyi középiskolások által gyűjtött százhalombattai tetoválásokkal és azok motivációival is megismerkedhetnek a látogatók.
Megszólaló: Balpataki Katalin –történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 30. – Walpurgis-éj
A Walpurgis éj a legnagyobb és legismertebb ’boszorkányszombat’, ezért a világon mindenhol megünneplik. A német nyelvű és skandináv országokban úgy tartják, hogy ez a nap alkalmas a nagyobb varázslatokra, jövendőmondásra, erdei vagy kerti szentélyek kialakítására. Napjainkban, a német falvakban április 30-ról május elsejére virradóra, a fiatalok megviccelhetik a szomszédokat, a kertekben furcsa dolgokat művelhetnek, tárgyakat, pl. kerti törpéket tüntethetnek el vagy összecsereberélhetik azokat, a házak ajtaját bekenhetik festékkel vagy grafitival össze-vissza sprézhetik. Ezek a “huncutságok” a boszorkányok jelenlétére utalnak, amikor régen a Föld kerekségen számos rítus és varázslat létezett a boszorkányszombattal kapcsolatban. Svédországban például nyírfa ágacskákat tettek az ajtó elé és rozmaringot, borókát égettek. Németországban meg azt hitték, hogy ha ezen az éjszakán egy fa alá ül valaki, megpillanthatja a Tündérkirálynőt vagy meghallhatja a lova patáinak a hangját.
MY FAIR LADY
Hatvan éve mutatták be New Yorkban a My Fair Ladyt, azóta úgy becézik, hogy a „tökéletes musical”. Alig van színház a nagyvilágban, ahol ne játszották volna. Bernard Shaw Pygmalion-jából készült, őrzi az eredeti mű szellemét, gúnyos társadalomkritikáját, a tanár-tanítvány viszony sokszínű ábrázolását, de a zene, a csodálatos dallamok már emberi érzelmekről, a szerelemről szólnak. A Veszprémi Petőfi Színház My Fair Lady című előadását a BKK közönsége is láthatta Kusnyér Anna, Oberfrank Pál és Esztergályos Cecília főszereplésével, ill. Bálint András rendezésében.
Megszólaló: Oberfrank Pál – Jászai Mari-díjas színművész, színházigazgató;
Esztergályos Cecília – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
BALOGH FERENC
Balogh Ferenc mindent elért, amit elérhetett. Tagja volt a Madách Színháznak, szólistája a legendás Bergendy Zenekarnak, szinkronizált filmekben, bejárta Európát akkor, amikor egy ’átlagos’ ember külföldre csak négyévente utazhatott. Mégsem volt boldog. Zaklatott, zűrzavaros életet hagyott maga mögött, amikor megtért. Új énje a régi feladatát kapta, énekel, de most már Istennek Istenről. A Kreativitás, művészet, Biblia elnevezésű Zenés talk-show legutóbbi vendége Balogh Ferenc volt.
Megszólaló: Balogh Ferenc – énekes
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni