Paletta

Adás időpontja: 
2018. február 05, hétfő, 19:15
Leírás: 

Magazinunkban bemutatásra kerül Baka Györgyi legújabb, Közeledő érintés című kötete, és a tánccsoportok újévi műsoraiba is betekintést nyerhetnek

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Farsang

A farsang a tél és a tavasz küzdelmének szimbolikus megjelenítése is egyben, a tél búcsúztatása és a tavasz várásának ünnepe. A nagy evések és ivások időszaka ez, amellyel szimbolikusan a természetet kívánták nagy bőségre késztetni. A farsangi népszokások is a tavasz közeledtét jelzik. Ilyenek a kormozás, busójárás, téltemetés – melyek a tél mint gonosz elűzését jelképezték. Ilyenkor maskarába bújt emberek jártak házról házra, adományokat gyűjtöttek, köszöntőket mondtak, mellyel az esztendő bőséges termését az emberek jövőbeli sikereit hivatottak megjósolni. Általános volt a tánc és a bálozás szinte minden faluban. A farsang utolsó napját jelölő húshagyókedd elnevezés a hús elhagyását, a böjt kezdetét jelzi. Amikor elérkezett húshagyó éjféle, megkondult a harang, jelezve, hogy vége a farsangnak. Abbahagyták a mulatozást. A bíró letette a vonót vagy dudát, mert „begyött a böjt”. Másnap a hamvazó- vagy böjtfogadó szerda, már a hosszú böjt megkezdésének első napja.

FARSANG AZ EGYESBEN
A régi farsangi babonákat már szinte elfelejtettük, de a jelmezes, álarcos karneválok és a bálok, a táncos mulatságok szokását napjainkig megtartottuk – sőt az iskolákban, a gyerekek körében is kedvelt a farsangi ’alakoskodás’. Kameránkkal az 1. Számú Általános Iskola alsós Farsangi mulatságán jártunk.
Megszólaló: Hegedüs Roland – iskolaigazgató

ÚJÉVI GÁLA
Szakítva a hagyománnyal – ezúttal Újévi táncgálával várta a B-Cool Dance Team Sportegyesület a közönséget a BKK színháztermében és a rendezvényen vendégfellépők is színesítették a műsort.
Megszólaló: Mészáros Gábor – szakosztályvezető, edző, versenytáncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 7. – Morus Tamás születésnapja (1478.)
540 éve, 1478. február 7-én született Morus Tamás angol államférfi, humanista, író, akit VIII. Henrik parancsára kivégeztek, mert szembeszállt a Rómától független egyház tervével. Vértanúságáért 1935-ben a katolikus egyház szentté avatta. Élete során elismertséget szerzett, mint vezető humanista tanító. Jelentős befolyással volt az angol jogra, főképp az egyenlőség előtérbe helyezésével. Politikai munkája mellett írói tevékenysége is jelentős. Számos dala népdalként maradt fenn. 1516-ban kiadott Utópia című könyve komoly érdeklődést váltott ki, több nyelvre lefordították, gondolatai messze túlmutatnak saját korán. Morus Tamást 1886-ban a római katolikus egyház boldoggá avatta, 1935-ben, halálának négyszázadik évfordulóján pedig XI. Piusz pápa szentté nyilvánította. Morus Tamás az államférfiak és jogászok védőszentje.

KÖZÖS KIÁLLÍTÁS
A BKK-ban megrendezésre került magyar kultúra napi városi ünnepség előtt került sor a SZAK Stúdió és a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület közös kiállításának megnyitójára az emeleti galériában, amelyen közreműködött Belányi József költő, slammer.
Megszólaló: Szula Zsuzsanna – művelődésszervező, képzőművész

ÚJÉVKÖSZÖNTŐ
A decemberi műsort követően januárban Újévköszöntő gálaelőadást tartott a Forrás Néptáncegyüttes és utánpótlásaik, az Ifjú-, a Nagypalánta- és Csemeteforrás, a Naprózsa, a Fundoklia, a Kiskutyavár, ill. a Szádorgó Táncegyüttes, valamint a rendezvényen közreműködött a Forr-Más Hagyományőrző Együttes is.
Megszólaló: Szigetvári József – együttes- és művészeti vezető

KÖZELEDŐ ÉRINTÉS
A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan Baka Györgyi – legújabb, László Bandy képzőművész által illusztrált – Közeledő érintés című verseskötetét mutatták be az érdeklődőknek a HBVK-ban.
Megszólaló: Baka Györgyi – költő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 4. – Máté Péter születésnapja (1947.)
Máté Péter énekes, hangszerelő, zeneszerző és zongorista közel 150 dal szerzője és előadója. Dalai évtizedekkel halála után is nagy népszerűségnek örvendenek. Máté Péter személye és búskomor, keserédes dalai máig a közönség kedvencei. Pályája kezdetén az Illés zenekarral készítette első dalait, 1965-ben alakította meg első zenekarát, majd 1967-ben készültek el első saját felvételei. Az 1970-es években ért karrierje csúcsára. Változatos pályája során Szocsiban és Athénban ért el fesztiválhelyezést, előadói díjat nyert a párizsi sanzonversenyen, fellépett többek között Kubában és Kanadában is. Dalai sorra hódították meg a közönség szívét és számtalan duettet is énekelt, többek között Kovács Katival és Cserháti Zsuzsával is.

SZATAI GÁBOR
Bódy Magdi, a magyar jazz királynője és Szatai Gábor rockénekes is erősítette a Freedom zenekar különböző formációit a IX. Újévi Koncerten, amelyre – a hagyományoknak megfelelően – a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban került sor az idén is.
Megszólaló: Szatai Gábor – énekes