Műsorunkban ezúttal betekintést nyerhetnek a zeneiskola fúvós és zongora tanszakainak koncertjeibe és megismerhetik a Szivárvány Óvoda báljának táncos fellépőit is
FÚVÓS TANSZAKI
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola zenetagozatának növendékei decemberben és januárban tanszaki koncerten mutatták be tudásukat tanáraiknak és a közönségnek. Kameránkkal a Trombita és mélyréz tanszak, vagyis a rézfúvósok koncertjén jártunk.
Megszólaló: Bolla Gábor – fúvóstanár
ZONGORA TANSZAKI
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola tanárainak ’régi nagy álma’ volt a Kőrösi Iskola aulájában található versenyzongora lecserélése – ez az álom végül valóra vált és így a Zongora tanszak növendékei a januári koncerten már az új hangszeren játszhattak.
Megszólaló: Kun Katalin – zongoratanár
NAPLÓ
László Bandy azt mondja: 2017 számára az (út)keresés éve volt és soha ennyi A/4-es papírt nem rajzolt tele, mint ebben az évben, a régi motívumok (létra, pöttyök, körök) mellé újakkal kísérletezett, melyek zöme természeti tanulmányokból és persze személyes élményeiből származik. László Bandy 2017-es rajzainak kiállítása a BKK Lépcső galériájában látható.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 22. – a Himusz születésnapja
A magyar himnusz szövegét Kölcsey Ferenc a reformkor egyik nagy költője írta 1823-ban és először 1828-ban jelentette meg. Keretes szerkezetű költemény. A vers keretét adó első és utolsó versszak a könyörgést – imát, fohászt tartalmazza. A keret által közrefogott versszakok a múltat és jelent állítják szembe egymással. A 2–3. versszak a múlt dicső pillanatait emeli ki. A következő versszakok a múlt szenvedéseiről szólnak. A 6–7. versszakban pedig a múlt képei összemosódnak a jelennel. A vers végén a bűnök felsorolása után ismét elhangzik a fohász, de a hangsúly áthelyeződik: a költő már csak szánalomért könyörög. A himnusz zenéjét Erkel Ferenc zeneszerző és karmester szerezte 1844-ben, amikor a nemzeti dal zenéjére kiírt pályázaton, az „Itt az írás forgassátok,/ Érett ésszel, józanon. Kölcsey” jeligéjű pályázatával első díjat nyert, a többek közt Vörösmarty Mihály és Szigligeti Ede által is megtisztelt zsűri döntésének köszönhetően.
NYOLC NŐ
A Felvonási Tünetek Színházi Műhely Ercsiben működő félamatőr színkör. Tagjai között van pedagógus, diák, művelődésszervező, szerkesztő és színész. A 2017 februárjában alakult társulat első produkciója Robert Thomas 8 nő című színdarabja, amelynek előbemutatója júniusban, a bemutatója pedig novemberben volt az Ercsi Művelődési Házban, legutóbb pedig idén januárban az érdi Parkvárosi Közösségi Ház adott otthont a produkciónak. A zenés krimivígjáték egy vidéki villában játszódik, ahol a ház urát meggyilkolják. Ki tette és miért? A nyolc nő a tomboló hóvihar miatt a világtól elzárva kutatja a gyilkos nyomát.
Megszólaló: Murzsa Kata – a Felvonási Tünetek Színházi Műhely vezetője
J.P. DANCE
A Szivárvány Óvoda 40 éves jubileumára szervezett ünnepségsorozat első állomása a január 13-án a Szekeres József Konferencia és Rendezvényközpontban megrendezett Vintage Bál volt, amelyen a J.P. Dance Company ’nagylányai’ is felléptek.
Megszólaló: Petróczi Gábor – színész, előadóművész
AKRO-SHOW
A B-Cool Dance Team kiváló versenytáncos-párja, Mészáros Gábor és Lengyel Bonita sokszor látogatott el Moszkvába is, az akrobatikus rock and roll egyik fellegvárába. A külföldi táncosokkal és edzőkkel kialakított jó kapcsolat eredményeként sikerült eljutni egy lyoni edzőtáborba, ahol több neves külföldi edző mellett két nemzetközileg elismert orosz tréner, Ivan Yudin és Olga Sbitneva (akik nem mellékesen ma is aktív versenyzők a „main class” élvonalában) is a segítségükre volt. Az ötszörös világbajnok párossal kialakított remek kapcsolatnak köszönhetően Ivan és Olga eljöttek Magyarországra, hogy Gábort és Bonitát tovább képezzék, de mindemellett közösen is felléptek – többek között a Szivárvány Óvoda bálján is.
Megszólaló: Mészáros Gábor – versenytáncos;
Lengyel Bonita – versenytáncos
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 23. – Széchenyi Zsigmond születésnapja (1898.)
Széchenyi Zsigmond vadász, író, a magyar vadászati kultúra kimagasló alakja. Afrika, India, Alaszka és Európa vadásza volt, kiemelkedő vadásztrófeája, hogy a világrekordnak számító addax /vagyis a mendeszantilop/ elejtője. 1960-ban hivatalos állami expedícióval is járt Kelet-Afrikában, majd 1964-ben kilencedszer, de egyben utoljára jutott el erre a kontinensre. Élete utolsó éveiben megadatott neki, hogy a szocializmusban is elismerjék munkásságát. Szakkönyvtára csodával határos módon túlélte a második világháborút, halálakor már több mint 4000 kötetet számlált. Széchenyi Zsigmond vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, amelyet 1969-ben a Mezőgazdasági Minisztérium megvásárolt a Természettudományi Múzeum
számára.
FREEDOM
A Freedom Zenekar 9. Újévi koncertjének a kezdetektől a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpont ad otthont – így volt ez az idén is, amikor a vendég fellépők Bódy Magdi és Szatai Gábor voltak.
Megszólaló: Szende Gábor – dobos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni