Paletta

Adás időpontja: 
2013. november 18, hétfő, 19:15
Leírás: 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 18. – magyar zászló a New York-i Szabadság-szobron 1956-ban
A New York-i Szabadság-szobron 1956. november 18-án fél órán át egy hatalmas magyar zászló lobogott, amelyet magyar emigránsok egy csoportja tűzött ki. A hét méter hosszú, három méter széles zászló és a még nagyobb felirat elkészítését emigráns magyar lányok vállalták.  Mártonffy István mérnök pedig egy 15 fős csoport kíséretében hajtotta végre az akció fizikai lebonyolítását.  A zászlót Mártonffy a teste köré csavarva rejtette el. Amikor a zászlóval együtt elindultak felfelé a szoborban, a csoport más tagjai különböző ürügyekkel lelassították az ugyanazzal a hajóval érkezett és ugyancsak felfelé igyekvő turistákat. Fent Mártonffyék leverték a fáklyához vezető szűk csigalépcső ajtaját elzáró lakatot és hamarosan kibontották a zászlót. A kívül maradtak fényképezni és filmezni kezdtek. Időközben a feljutott turisták jelentették a szobor őrségének, hogy fönt valami történt. Mire az őrök felértek és bevonták a zászlót, az mintegy fél órán át lengett a Szabadság-szoborról. Az akció résztvevői közül senkit nem tartóztattak le, bár tettük illegális volt.

MÁRTONNAPI KIÁLLÍTÁS
Hupján Attila a Misztótfalusi Kis Miklós Nyomdaipari Szakiskolában reprodukciós fényképésznek tanult, majd elvégezte a Magyar Újságírók Országos Szövetsége fotóriporteri, valamint a reklám és PR szakát. Szóval „ízig-vérig” fotós. Hupján Attila fotóművész alkotásaiból nyílt kiállítás az idei Márton-napi Újbor ünnepen, a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban.
Megszólaló: Hupján Attila – fotóművész

ÓVÁROSI TÖKMAG CSALÁDI NAP
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház ősz-búcsúztató „Tökmag” családi napján –tökfaragás, tökmaglánc, denevér- és boszorkány álarc készítése, valamint interaktív játszóház, sokféle közösségi játék – egyszóval hangulatos családi nap várta az érdeklődőket.
Megszólaló: Gere László – drámapedagógus

MADÁRETETŐ-KÉSZÍTŐS CSALÁDI NAP
A madárvédelem része, hogy a nálunk áttelelő fajoknak kihelyezünk ablakba vagy kerti etetőbe kiegészítő táplálékot, megkönnyítve ezzel a legnehezebb heteket, amikor nehezen találnak már eleséget a madarak. E nemes cél vezérelte a BKK művelődésszervezőit is, akkor, amikor megszervezték a Madáretető-készítős családi napot, amelyre a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házba várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Őri Ildikó – művelődésszervező

HBVK – ELŐADÁS
Miklóssy Endre építészmérnök szakterülete a városfejlesztés, mindezek mellett megszállottan foglalkozik a 20. század legátfogóbb magyar szelleme, vagyis Hamvas Béla életművével is. „Indiai elemek Hamvas Béla filozófiájában” – legutóbb erről tartott előadást a HBVK hallgatóságának Miklóssy Endre.
Megszólaló: Miklóssy Endre – előadó, hagyománykutató, építészmérnök

SZLAUKÓ KIÁLLÍTÁSA
Szlaukó László szobrait bőrből, fából és fémből készíti; iparművészként bőrrel foglalkozik, de emellett a grafika több műfajában is alkot. A BKK Lépcső Galériájában pedig egy sokszorosító grafikai eljárással, szitanyomással készült alkotásait láthatja a művészetkedvelő közönség.
Megszólaló: Szlaukó László – ipar- és képzőművész, performer

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 20. – Lev Tolsztoj halálának évfordulója (1910)
Lev Nyikolajevics Tolsztoj gazdag főnemesi családból származott, az egyetemen keleti nyelveket, majd jogot tanult, majd tanulmányait félbehagyva élte az ifjú arisztokraták léha, kicsapongó életét. Az úri otthonok, a nemesi udvarházak helyszínei később műveiben is visszaköszöntek. Amikor belefáradt a „nagyvilági élet” örömeibe, visszatért birtokára és megpróbálta modern reformokkal egyengetni a gazdaságot. Ám a birtokgazdaság átalakítására tett kísérletei kudarcba fulladtak, így egy hirtelen fordulattal katonának állt. A Kaukázusban harcolt, majd hadnagyként szolgált a krími háborúban. Leszerelése után írt és egyben leghíresebb művét, a Háború és békét kétévi tervezgetés után kezdte el és hatévi megfeszített munka után fejezte be. Tolsztojnak 15 gyermeke született, ám miután házassága megromlott, egy éjszaka titokban elhagyta otthonát, vonatra szállt, de tüdőgyulladást kapott és egy vasútállomáson meghalt.

A TESTŐR
A színészpár házassága fél év után ellaposodik, magánéletük prózaiságának köze sincs a színpadi csillogáshoz. És mivel a férfi jó színész, elhatározza, hogy más alakban: testőrként környékezi meg az asszonyt, hogy kiderüljön: felesége hű-e hozzá… A BKK Őszi-téli színházi bérletének 2. előadásaként Molnár Ferenc: A testőr c. vígjátékát, a Tatabányai Jászai Mari Színház előadását láthatta a közönség.
Megszólaló: Crespo Rodrigo – színművész, a Tatabányai Jászai Mari Színház igazgatója; Bakonyi Csilla – színművésznő

PRIBOJSZKI KONCERT
A Pribojszki Mátyás Band zenéje újrapozícionálja a szájharmonikát, mint hangszert és a szájharmonikázásról alkotott sztereotípiákat. Megmutatja, hogy ez a különlegesen intim szólóhangszer a tradicionális blues műfaján túl is nyújt zenei
felfedezésekre váró új ízeket, korosztálytól függetlenül. A csapat tagjai olyan kiváló jazz/blues muzsikusok, akiket a saját hangszerükön az itthoni legjobbak között tartanak számon. Pribojszki Mátyás, az együttes frontembere pedig az egyik legismertebb kortárs magyar szájharmonikás. Vele beszélgettünk a Barátság Kulturális Központ közösségi térében tartott lemezbemutató koncertjük előtt.
Megszólaló: Pribojszki Mátyás – a zenekar vezetője, szájharmonikás, énekes