Nézőink belenézhetnek Szigligeti Ede Liliomfi című darabjának előadásába, belehallgathatnak a Kávészünet együttes koncertjébe, és elkalauzoljuk Önöket egy viselettörténeti kiállításra is
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November
November az év tizenegyedik hónapja a Gergely-naptárban és 30 napos. Neve a latin novem szóból származik melynek jelentése kilenc, mivel eredetileg az év kilencedik hónapja volt a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A 18. századi nyelvújítók a novembernek a gémberes szót javasolták. A népi kalendárium Szent András havának nevezi. Az Arvisurák – vagyis egy, Paál Zoltán kohász által lejegyzett mítoszrendszer – szerint Enyészet hava. November hónapunk időjárásában, sokszor erősen érződik a télies jelleg. Különösen a hónap végén tapasztalható jelentősebb hőmérséklet visszaesés, ami, ha nedvesebb időjárással társul gyakorta meghozza ez első összefüggő hótakarót is a síkvidéki területeken.
LILIOMFI
A Liliomfi a magyar irodalom kiemelkedő műve, Szigligeti Ede 1849-ben született legismertebb vígjátéka. A nagyváradi születésű szerző elmondások szerint mindössze két délután alatt írta meg a 3 felvonásos komédiát. Az önéletrajzi ihletésű darab ősbemutatója, 1849. december 21-én volt. A könnyed hangvételű játék középpontjában szerelmi bonyodalmak állnak, a fiatalok boldogságát azonban legfeljebb késleltetni tudják az események, megakadályozni nem. A Liliomfit a Szép Ernő Színház társulatának előadásában láthatták a BKK-ban a felsőtagozatos diákok.
Megszólaló: Szinovál Gyula – társulatvezető, rendező
KÁVÉSZÜNET
A Kávészünet zenekar ma hazánk egyik legnépszerűbb modern versmegzenésítő együttese. Koncertjeiken a legismertebb klasszikus és kortárs költők művei, valamint saját szövegű versátiratok szólalnak meg modern, dinamikus hangzással. Legutóbb városunkban az Eötvös iskolásoknak tartottak Trendhagyó Irodalomórát – ezúttal már nem a duó formáció, hanem a négytagú együttes szórakoztatta a százhalombattai gyerekeket.
Megszólaló: Popovics György – Kávészünet zenekar
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 8. – Abraham Stoker születésnapja (1847.)
170 éve született Abraham Stoker író, aki – saját bevallása szerint – hétéves koráig ágyban fekvő beteg volt, bár hogy miben állt a betegsége, azt nem tudni. Magántanuló volt és szülei már kiskorában megszeretették vele az irodalmat és a könyveket. 1863-ban a dublini Trinity College-ba került, ekkorra betegségéből már teljesen kigyógyult. A Trinityben két új tárgyat talált rajongásához: a költészetet és a színművészetet. 1875-ben jelent meg első sikeres irodalmi alkotása, A végzet lánca. 1890-ben az író találkozott Vámbéry Ármin magyar professzorral, aki mesélt neki a havasalföldi uralkodó legendájáról. E karakter nyomán hatévi munkával alkotta meg Stoker a vámpír figuráját. Sosem járt Kelet-Európában, a regény a négy fal közti kutatómunka iskolapéldája. 1897-ben megjelent a Drakula gróf válogatott rémtettei című regény és osztatlan sikert aratott. Ezután több újabb művet is írt, de ezek meg sem közelítették a Drakula sikerét.
MÚZEUMI KIÁLLÍTÁS
„Lehet kockás, csíkos, sima…” – Így viseltük egykor címmel új időszaki kiállítás nyílt a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus
STEPHANIE SCHLESSER
A félig magyar származású Stéphanie Schlesser 2015 nyarán egy véletlennek köszönhetően Vastag Csaba oldalán a magyar közönségnek is bemutatkozhatott a SingSingSing Musical Show-ban. Stéphanie Belgiumban született magyar anya és luxemburgi apa gyermekeként. Jelenleg Párizsban él és a francia musicalek ígéretes tehetsége. Az idei Battai Napokon ő is színpadra lépett – ismét a Százhalombattán is közkedvelt Musical Show társulatának tagjaként.
Megszólaló: Stéphanie Schlesser – musical-színésznő
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 6. – Mihály András születésnapja (1917.)
100 éve született Mihály András Kossuth-, Liszt Ferenc- és négyszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karmester, gordonkaművész, főiskolai és egyetemi tanár, tanszékvezető; érdemes és kiváló művész, a Zeneakadémia háború utáni történetének meghatározó alakja. Tanulmányait a Zeneakadémián végezte és magánúton tanult zeneszerzést. Kezdetben munkáskórusok vezetésével foglalkozott és saját vonósnégyesével koncertezett. 1944-ben letartóztatták, egy évig a buchenwaldi koncentrációs táborban raboskodott, majd a Magyar Állami Operaház szólógordonkása, egy évre a főtitkára lett. 1949-től a Zeneakadémia kamarazene tanára, később tanszékvezetője volt. 1968-ban megalakította a Budapest Kamaraegyüttest, amelynek célja a kortárs zene népszerűsítése volt. 16 évig a Magyar Rádió zenei lektoraként, majd közel 10 évig az Operaház igazgatójaként dolgozott. Karmesterként szinte a teljes operairodalmat végigdirigálta.
EGÉSZSÉG EST
Miért van ennyi beteg ember? – Betegségek leküzdése gyógyszerek nélkül kicsiknek és nagyoknak, erről beszélt az érdeklődőknek Ferenczy László a HBVK-ban tartott Egészség esten.
Megszólaló: Ferenczy László – természetgyógyász, alternatív tumorterápia specialista
MUSICA HISTORICA
A Musica Historica Együttes 1988-ban alakult Budapesten, Csörsz Rumen István vezetésével. Tagjai a klasszikus és régizenei hangszerek mellett magyar és kelet-európai népi hangszerekkel is foglalkoznak, ami döntően formálja előadói stílusukat. Az egyik legtöbbet koncertező magyar régizenei együttes, a Musica Historica is közreműködött a Musica Divina Egyesület által rendezett Szent László, magyarok fényes lámpása című koncerten a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Csörsz Rumen István – művészeti vezető
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni