Paletta

Adás időpontja: 
2017. augusztus 14, hétfő, 18:10
Leírás: 

Napi több óra tánc, koreográfia tanulás, közös táncok tanulása – ez várt mindazokra, akik részt vettek az Iringó TáncStúdió nyári táborában

IRINGÓS TÁBOR
Napi több óra tánc, koreográfia tanulás, közös táncok tanulása – ez várt mindazokra, akik részt vettek az Iringó TáncStúdió nyári táborában. Kameránkkal az utolsó napon, a szülőknek tartott bemutatóra látogattunk el.
Megszólaló: Südi Iringó – táborvezető, tánctanár, táncos

SZTEREOTÍPIÁK
A vikingek soha nem hordtak kétszarvú sisakot, ill. nem voltak olyan ápolatlanok, mint ahogy az utókor elképzelte – és ez csupán két téves elképzelés róluk, hiszen ma már a kutatások sok részletet felfedtek a vikingek hétköznapjaiból és kiderült, hogy nemcsak bátor harcosok és vakmerő felfedezők voltak, hanem ravasz kereskedők, józan gondolkodású gazdálkodók és szorgalmas kézművesek is. Sokfélébbek, mint amit évszázadokon keresztül feltételeztek róluk. A „Viking” tematikus kézműves táborban ezekről az ún. sztereotípiákról is hallhattak a gyerekek.
Megszólaló: Gere László – drámapedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 14. – Barlangászok Világnapja
A földalatti világ kutatói, felfedezői a barlangászok. A világ valamennyi táján találhatunk különleges barlangokat, azonban nem mind látogatható. Hazánkban, a világon szinte egyedülálló módon a barlangok már a feltárásuk pillanatától kezdve természetvédelmi oltalom alatt állnak. Jelenleg csaknem háromezer az ismert, feltárt barlangok száma. A francia Marcel Loubens barlangkutatót tekintjük a barlangászat úttörőjének, aki számos barlangot tárt fel és kidolgozta a mély kürtőkbe való leereszkedés legbiztonságosabb technikáját. Az ő halálos barlangbalesetének időpontját nyilvánították a barlangászok világnapjának.

HAHOTA
Kis alakú, gyerekeknek szóló vicclap – ez volt a Hahota magazin a 80-as években, amit minden akkori gyerek lapozgatott. 2017-ben a lap újjáéledt: most is kicsi, de inkább már felnőtteknek szól, amiben a rövid viccek mellett, a karikatúrákra, rajzokra épülő poénok mellett feltűnik egy-egy képregény is. A zsebkönyvnyi méretű Hahota „újjászületéséről” mesélt nekünk Gyöngy Kálmán karikaturista a Benta Art Benta Art Regionális Művészeti Egyesület táborában.
Megszólaló: Gyöngy Kálmán – karikaturista, kiadó

HORVÁTH ZOLTÁN GYÖRGY
Horváth Zoltán György – saját bevallása szerint – mindig is vonzódott a szép dolgok iránt és legfőképpen a középkori egyházi építészet és művészet, ami foglalkoztatja. Immáron majdnem két évtizede módszeresen járja Magyarországot és a Kárpát-medencét és igyekszik minél részletesebben és alaposabban megismerni, dokumentálni az épített örökségünket. Horváth Zoltán Györggyel egy a Szent Lászlóról szóló, Dr. Prokopp Mária egyetemi tanár által tartott előadás kapcsán beszélgettünk, melyre az általa jegyzett könyvekkel érkezett.
Megszólaló: Horváth Zoltán György – Podmaniczky-díjas szerző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 16. – Elvis Presley halálának évfordulója (1977.)
40 éve halt meg Elvis Presley amerikai énekes, zenész, színész a Rock 'n' Roll királya, aki gyakorlatilag a világ leghíresebb könnyűzenei énekese mind a mai napig. Tizennégyszer jelölték Grammy-díjra, ebből hármat meg is nyert. Emellett 1971-ben a Grammy Életműdíját is neki ítélték. Karrierje 1954-ben kezdődött, ő volt a rockabilly egyik legelső énekese, amely a gyors tempójú country és a rhythm and blues keveréke. Első kislemeze, a Heartbreak Hotel 1956-ban jelent meg, hatalmas sikert aratva. Ezt további slágerek, sőt filmes szerepek követték. 1958-ban katonai szolgálatot teljesített és emiatt átmenetileg felhagyott a zenei karrierrel. Visszatérése a hatvanas években felemásra sikerült, ugyanis javarészt filmszínészként foglalkoztatták, azonban filmjeit és a hozzájuk tartozó filmzenei albumokat néhány kivétellel a kritikusok nem értékelték túl pozitívan. 1968-ban végül visszatért a zenei színpadra és hét év kihagyás után ott folytatta, ahol abbahagyta. Elvis élete vége felé gyógyszerfüggőségtől szenvedett, amely megviselte szervezetét, 42 éves korában, 1977-ben hunyt el.

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA
Az immár hagyományosan az év legrövidebb éjszakáján megrendezésre kerülő Múzeumok éjszakája elnevezésű országos programhoz az idén is csatlakozott a „Matrica” Múzeum.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – múzeumpedagógus

SZENDE GÁBOR
Szende Gábor 6 éves kora óta zongorázik és 12 éves korában kezdett el dobolni, 1982-ben végzett a Jazz tanszakon. Azóta számos formációban és világ számos színpadán bizonyította tehetségét – a százhalombattai közönség főként a Freedom zenekar dobosaként ismerheti őt. Szende Gábor legutóbb a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban tartott Zenés talk-show vendégeként érkezett városunkba.
Megszólaló: Szende Gábor – zenész

BOTOS LAJOS
A Hit Gyülekezete egy magyarországi alapítású és központú keresztény felekezet, a pünkösdi-karizmatikus mozgalom egyik jelentős képviselője. Botos Lajos – csakúgy, mint Szende Gábor – a Gyülekezet tagjaként is tevékenykedik, ennek köszönhetően a legutóbbi Zenés talk-show vendégeként vallásosságáról is beszélt az érdeklődőknek Botos Lajos.
Megszólaló: Botos Lajos – zenész, énekes