A HBVK idei első mesetáborának kis lakói mondják el nekünk a „Hét meséjének” kezdését, majd pedig néhányan mesélnek is a Régészeti Parkban tett látogatásukról
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 12. – Johnny Weismüller elsőként a világon a 100 méteres távot egy percen belül úszta le (1922.)
Johnny Weissmuller Weissmüller Johann néven született Szabadfalván, ami napjainkban Temesvár város része. A magyar származású amerikai olimpiai bajnok úszó, filmszínész bánsági sváb szülők gyermekeként látta meg a napvilágot. A család az Amerikai Egyesült Államokba vándorolt még a kisfiú születésének évében. A gyerekkorában sokat betegeskedő, légzési problémákkal küszködő vézna kisfiú orvosai javaslatára kezdett el úszni. 190 centis, 95 kilós óriássá nőtt és kiváló adottságai hamar kiderültek. Miután az apa elhagyta a családot, öccsével vízimentőnek álltak. Ekkor kezdődött Johnny úszó pályafutása, amely öt olimpiai aranyérmet hozott. Húszévesen a párizsi nyári olimpián három aranyérmet szerzett úszásban, valamint tagja volt a harmadik helyen végzett amerikai vízilabdacsapatnak; négy évvel később további két aranyérmet szerzett. 1922 és1928 között 67 világrekordot állított fel, majd hamarosan Hollywood sztárja lett, mint Tarzan megszemélyesítője. A nagy siker ellenére Johnny Weissmuller mindigis inkább úszónak és nem színésznek tartotta magát.
MESETÁBOROS GYEREKEK
Javában tombol a nyár – ilyenkor számos tábor várja a gyerekeket, ahol érdeklődésükhöz közelálló izgalmas programokon vehetnek részt. A következő percekben a HBVK idei első mesetáborának kis lakói mondják el nekünk a „Hét meséjének” kezdését, majd pedig néhányan mesélnek is a Régészeti Parkban tett látogatásukról és további élményeikről, emlékeikről.
Megszólaló: Brunner Kristóf, Bősz Eszter, Pető Réka, Balázs Zsombor
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 11. – George Gershwin halálának évfordulója (1937.)
80 éve halt meg George Gershwin oroszországi zsidó származású amerikai zeneszerző, zongorista, akinek érdeklődése a zene iránt véletlenszerűen derült ki. Nagyon komolyan vette a sportot és szinte semmi mással nem foglalkozott. Amikor vásároltak egy pianínót a bátyja részére, George egész nap mellette ült és improvizált. Zenei tanulmányokat csak alkalomszerűen végzett. Fiatalon egy zenemű üzletben dolgozott, ahol az éppen aktuális slágert eljátszotta, esetleg el is énekelte a vásárlók számára. Gershwin így megismerte a slágergyártás csínját-bínját és a kor teljes repertoárját. Közben jelentős művészekkel is sikerült megismerkednie és egyre többen figyeltek fel a tehetségére. Első nagy sikere az 1919-ben írt Swanee című dal volt, melynek köszönhetően egy csapásra ismert szerző lett és hamarosan a Broadway népszerű zeneszerzőjévé vált. Munkái jó része elismert dzsessz-standard lett; sokan előadták már és előadják dalait, többek között Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Billie Holiday és Louis Armstrong is.
TÁNCOLÓS MESEUDVAR
A hagyományos Szent László napi búcsú alkalmából az Óvároshoz kötődő kulturális események és a zenés-táncos produkciók mellett a programok között helyet kaptak családi-és sport programok is. Újdonság volt a katolikus plébánia udvarán kialakított Gyerekudvar, ahol különféle kézműves foglalkozások, mese és bábszínház, valamint népi játékok is várták az érdeklődő kicsiket és nagyokat egyaránt.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – táncpedagógus, a PFAMI igazgató-helyettese
MINDEN, AMI MEZŐFÖLD
A hagyományokhoz hűen az idei Óvárosi Kulturális Napokon is volt „Minden, ami Mezőföld” címmel műsor a néptánc és népzene szerelmeseinek. A Forr-Más Hagyományőrző Együttes vendégei ezúttal a kalocsai Piros Rózsa Táncegyüttes és a Muslinca Dalárda tagjai voltak. Ez a fellépés remek lehetőség volt arra, hogy a Forr-Más új művészeti vezető párosával beszélgessünk.
Megszólaló: Heiger József – a Forr-Más művészeti vezetője; Jencsel Noémi – a Forr-Más művészeti vezetője
GUCA PARTIZANS
Magyarország első balkán rezesbandája a Guca Partyzans Brass Band magyar profi jazz zenészekből áll, akiknek céljuk, hogy Magyarországon is elérhetővé váljon a balkáni szerb „underground” trombita zene. A népszerű rezesbanda az idei Óvárosi Kulturális Napokon is fellépett, Koós-Hutás Áronnal még a koncert előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Koós-Hutás Áron – zenekarvezető, jazz-trombitás
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 16. – Georges Arnaud születésnapja (1917.)
100 éve született Georges Arnaud francia író, újságíró, A félelem bére című regény szerzője. „Mit bír az ember? Milyen erőket képes mozgósítani magában, ha úgy érzi, hogy egyedül áll szemben a világgal és a játszmában az élete a tét?” Ilyen kérdések foglalkoztatták a hányatott életű írót, amikor dél-amerikai emlékei nyomán megírta ezt az izgalmas regényt, amely a belőle készült film – és a benne szereplő Yves Montand – révén világszerte milliók élményévé vált. Olajkutak, fúrótornyok, olajvezetékek kietlen tájain, trópusi éghajlat alatt játszódik a regény. Egy nemzetközi, véletlenül összeverődött csapat vállalkozik rá, hogy két teherautóval nitroglicerint szállít egy begyulladt olajkút oltásához. Nitroglicerint, amely ütésre, hőre felrobbanhat… Félelmetes, izgalmas helyzetek váltogatják egymást, amelyek során hőseink megmutatják igazi arcukat, elszántságukat és önzésüket, felvillantják gondolataikat életről, nőkről, szerelemről.
IRINGÓ GÁLA
Az Iringó TáncStúdió 2014-ben a MomSportban és a 2007-ben Százhalombattán indított csoportjainak idei évi ZáróGálájának a BKK színházterme adott otthont. Az első műsor közben, egy fellépése után készült a most következő beszélgetés Südi Iringóval.
Megszólaló: Südi Iringó – az Iringó TáncStúdió vezetője, táncos
JENEI GÁBOR
Jenei Gábor munkásságát figyelve azt hihetnénk, hogy ő kifejezetten musical énekes. És bár ezt hozta számára az élet, viszont – ahogy ő fogalmaz – a szíve és a hangja más műfajra predesztinálja, ez pedig az opera és operett műfaja, ezekben találja meg leginkább önmagát. Jenei Gábor nagy örömmel énekel musicalekben és igazi szakmai kihívásnak tartja mindezt, ám mindezek ellenére szívesen kirándul más műfajokban is. Tette ezt a Batta Balett Stúdió tanévzáró táncgáláján is.
Megszólaló: Jenei Gábor – a Madách Színház színművésze