Paletta

Adás időpontja: 
2013. február 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

FARSANGI CSALÁDI NAP
A Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házba Dunafüredi Farsangi Családi Napra várták mindazokat, akiket nemcsak alkotni szeretnek, hanem finom fánkot is szívesen kóstolnak.
Megszólaló: Tamaska Józsefné – foglalkozásvezető; Puskás Zoltán; Puskás Tamás

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 8. – Jules Verne születésnapja (1828)
Jules Gabriel Verne francia írót, a tudományos-fantasztikus irodalom korszakalkotó alakját édesapja önmagához hasonlóan jogi pályára szánta, de Jules nem érdeklődött az ügyvédi pálya iránt, és bár elvégezte a jogi egyetemet, soha nem praktizált. Szerette a kalandokat, és a „fény városában”, Párizsban szeretett volna élni akkor is, amikor apja megfenyegette, megvonja tőle az anyagi támogatást. Szívesebben foglalkozott a természettudományokkal és ezeknek eredménye volt, hogy írói tehetségét, ezáltal egy egészen új irányt teremtve, a természettudományoknak regényalakban való népszerűsítésére használta., ám a nagyközönségnek írva, szó sem lehetett száraz tudományosságról vagy szigorú tárgyilagosságról. Fantáziadús és érdekes leírásával laikusok és különösen az ifjúság számára vonzóvá tette a természettudományokat. A legkalandosabb, de amennyire lehet, természettani törvények alapján indokolt módon viszi hőseit utazásaikra, hol a Föld körül, hol a tenger mélyére, hol megmászhatatlan hegyek csúcsára, de a cél mindenütt az olvasó ismeretének bővítése. Jules Verne könyveiben említett száznyolc terv és találmány – döntő többségét mára már megvalósították.

POLINÉZIA
Alfred Falchetto Teururai 1973-ban született a Francia-Polinéziához tartozó Marquesas-szigetcsoport legnagyobb szigetén, Nuku Hiván, egy kis faluban. Apai ágon, apjától örökölte az „ezermester”-hez illő ügyességet, a polinéz ősöktől pedig a természet, az állatok és növények, de főleg a tenger szeretetét.
Mindez megmutatkozik az alkotásaiból – tárgyakból és fotókból – az „Üzenet a távoli szigetvilágból” címmel a „Matrica” Múzeumban nyílt kiállításán is. A megnyitó előtt a kiállítás rendezőjével Antoni Judit régész–néprajzkutatóval is beszélgettünk, aki elmondta, ők ketten hogyan találtak egymásra és azt is, mit jelent Alfred neve.
Megszólaló: Antoni Judit – régész, néprajzkutató, a kiállítás rendezője; Alfred Falchetto Teururai – faragóművész, régésztechnikus és rajzoló

ALEX TORRES
A Peru-szerte igen elismert Pepe Torres 72 éves gitárost Lima és környékének zenei stílusalapítói között tartják számon. A zenész egyik fia, Alex azt mondja:
mióta az eszét tudja, látva jobbkezes édesapját zenélni, önkéntelenül is őt utánozta, amikor gitárt vett a kezébe és már azelőtt elkezdett ezen a hangszeren játszani, mielőtt kiderült volna, hogy írni pedig a bal kezével fog. Alex először két éve járt Magyarországon, a Summerfest-re érkezett a perui táncosokat kísérő zenészekkel, majd tavaly ismét visszatért velük. Most januárban azonban egyedül jött Európába – és egy „kis” kitérőt téve Százhalombattára is, ahol többek között a HBVK-ban is fellépett.
Megszólaló: Alex Torres – zenész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 10. – A kínai holdújév
A kínai újév vagy holdújév a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe. Ha eljön az ideje, mind Kínában, mind a világ különböző pontjain található kínai kolóniákban napokra megáll az élet, mindenki az újévvel törődik. Nincs ez másképp Magyarországon se, ahol az itt élő kínaiak – ha nem sikerül hazatérniük Kínába – igyekeznek úgy megünnepelni a jeles napokat, mintha otthon lennének. A tavaszünnep időpontja – hasonlóan a mi húsvétunkhoz – évről évre változik, 2013-ban február 10-ére esik. A tavasz és egyben az új év kezdete, és mint ilyen, két célt szolgál. Egyrészt alkalom arra, hogy a nagycsaládok tagjai összegyűljenek, megajándékozzák és jókívánságaikkal elhalmozzák egymást. Másrészt pedig ilyenkor kell elbúcsúztatni az óévet, megszabadulni annak ártalmaitól, illetve ilyenkor lehet a jó szerencsét biztosítani az új évre is. Régebben az újévi ünnepkör hagyományosan tizenöt napig tartott, manapság azonban némileg lerövidült, Kínában az emberek általában nem egészen egy hét szünetet kapnak. A jeles napokat az év 15. napján a lampionünnep zárja. Ezután Kínában visszatérnek a hétköznapok, és gyakorlatilag a következő újévig – az állami ünnepeket kivéve – nincsenek szabadnappal járó hagyományos ünnepnapok, csak kisebb jelentőségű ünnepi alkalmak.

AZ ÉLET EGY CSODA
A HBVK Filmklubja 2013-ban is várja a hetedik művészet rajongóit. A „Száz film amit látni kell!” elnevezésű sorozathoz József Rozsnyai Júlia a könyvtár teljes gyűjteményéből válogatott; vígjátékot, drámát, akciót, krimit, romantikus filmet vegyesen – hogy mindenki találhasson magának kedvére valót. Emir Kusturica: Az élet egy csoda – ezt a filmet láthatták legutóbb az érdeklődők.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – könyvtáros, a Filmklub szervezője

GYÓGYÍR ÉSZAKI SZÉLRE
„Lebilincselően szórakoztató darab, megszólít fiatalt, időst, magányost, családost, mindenkit, aki szereti látni mindennapjaink ellenmondásait, emberi útvesztőit.” Röviden így lehet összefoglalni a Gyógyír északi szélre c. színjátékot, amelyet a BKK „Örkény” bérletének első előadásaként láthatott a közönség.
Megszólaló: Őze Áron – színművész; Fullajtár Andrea – színművésznő

X-FAKTOR BEHARANGOZÓ
A 2012-es X-Faktor legjobb énekesnője Antal Timi, a győztese pedig Oláh Gergő lett. Harmadikként pedig az egyik „legszínesebb” egyéniség, Csobot Adél végzett. Ők hárman lépnek fel hamarosan a BKK színpadán.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója