Paletta

Adás időpontja: 
2013. február 18, hétfő, 19:15
Leírás: 

FARSANGI MESEDÉLUTÁN
A "báli időszak" ugyan véget ért – ám mi most még egy kicsit visszaforgatjuk az idő kerekét és megmutatjuk Önöknek – hogyan telt az idei farsangi mesedélután a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Marianna – könyvtáros, mesemondó

TÉLBÚCSÚZTATÓ CSALÁDI NAP
A téltemetés régi népszokását ma már vidéken is csak elvétve ismerik és tartják meg. A hagyományok szerint ilyenkor készítenek egy bábot, az úgynevezett kiszebábot, valamint különféle zajkeltő szerszámokat, majd kivonulnak a szabadba – élükön egy dobossal és egy kikiáltóval – miközben télűző rigmusokat kiabálnak és közben zörgetik a zajkeltő eszközöket, dudákat, sípokat, dobokat. A babona szerint a kiszebáb elégetése megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól. A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban kézműves és interaktív játékos foglalkozásokkalvárták az érdeklődőket, majd pedig lesétáltak a Duna-partra, hogy kiszebáb égetéssel búcsúztassák el a telet.
Megszólaló: Gere László – foglalkozásvezető, drámapedagógus; Hornyák Irén – pedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 23. – Jiří Menzel születésnapja
Jiří Menzel cseh filmrendező, színházi rendező, színész, a csehszlovák új hullám kiemelkedő alakja, a Sörgyári capriccio és a Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmek Oscar-díjas rendezője Prágában született és a prágai Művészeti Főiskolán szerzett filmrendezői diplomát. Menzel filmjeinek többségét irodalmi művek nyomán készítette el. Szívesen nyúlt pl. Bohumil Hrabal műveihez. A gyakran "esetlen" szereplői mindig nagyon szerethetően vicces figurák, akik tökéletesen adják vissza a rendező igen széles skálán mozgó humorát. Filmjeit felsorolni is nehéz lenne, de a Pacsirták cérnaszálon példaértékű, már csak azért is, mert húsz évre volt betiltva. Azt mondják: Menzel nemzetközi érthetőségének titka talán abban rejlik, hogy a filmjeiben lévő gyakran éles társadalomkritikát és politikai felhangokat is mindig emberi történések mögé rejtette.

GLAVATI NAGY ÉVA KIÁLLÍTÁSA
Glavati Nagy Éva nyomdász-vállalkozó miután gyermekei felnőttek, nagy utazásokra indult férjével. Fényképezőgépével járt Dél-Amerikában is, ahol több ezer képpel örökítette meg a tájat, az embereket, azt a sok-sok látnivalót, amelyben része volt az utazás során. Képein a szépség és a valóság összhangját ragadja meg. Glavati Nagy Éva fotóiból a BKK Mini Galériájában készült kiállítás.
Megszólaló: Glavati Nagy Éva – fotóművész

KÉT NÉP
A HBVK „Sokszínű kultúra a Kárpát-medencében” elnevezésű népfőiskolai előadás-sorozatának második féléve, "Két nép a Duna mentén" címmel Miskolczy Ambrus történész előadásával indult. "A magyar-román együttélés vitás kérdései a tudományban és a történeti emlékezetben" téma - a szervezők szerint - azért is fontos számunkra, hogy jobban megérthessük közös történelmünk formálódásának okait.
Megszólaló: Miskolczy Ambrus – előadó, történész, egyetemi tanár, a MTA Magyar-Román Történész Vegyesbizottságának alelnöke 

NAGY ENDRE KIÁLLÍTÁS BEHARANGOZÓ
Nagy Endre számára az éjszaka hozza az ihletet. Szinte alig van alkotása és írása, mely ne sötétben született volna. Mindegyikben ott lapulnak az érzései, melynek a mondanivalója nem más, mint hogy megjelenjen a bennünk rejlő pillanat. Nincs más vágya, minthogy akkor és úgy szerethesse, amit csinál, amikor és ahogy örömét leli benne. Ír, fest, szobrászkodik. Hogy a BKK Galériájában hamarosan nyíló kiállításán Nagy Endre melyik „szenvedélye” kerül előtérbe – azt még nem áruljuk el, azt viszont igen, hogy miért is fontos számára, hogy megmutatkozzon alkotásaival a közönség előtt.
Megszólaló: Nagy Endre – képzőművész, költő, író

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 24. – Jégtörő Mátyás napja
Február 24-e Szent Mátyás apostol ünnepe. A Betlehemből származó Mátyás tudós ember volt. Az Úr tanítványai közé tartozott: követte Jézust „János keresztségétől fogva egészen mennybevétele napjáig”. Mátyást Jézus hetven tanítványa közül sorshúzással választották az apostolok közé, Júdás helyébe, hogy velük együtt „tanúskodjék Krisztus föltámadásáról”. Életéről keveset tudunk, Jeruzsálemben, Júdeában, Egyiptomban és Antiochiában prédikált. Hazájában megkövezték, majd lefejezték (más változat szerint keresztre feszítették). Mátyás a művészi ábrázolásokon könyvvel, karddal, kövekkel, kereszttel, alabárddal vagy bárddal látható. A népi hiedelem szerint: „Jégtörő Mátyás jeget ha nem talál, csinál”, ami azt jelenti, ha ezen a napon olvad a hó és a jég, ismét fagy következik.

SZENT KORONA
A magyar Szent Korona Európa egyik legrégebben használt és mai napig épségben megmaradt beavató koronája. A magyar államiság egyik jelképe, mely végigkísérte a magyar történelmet. A Szent Korona misztériuma és törvénye – ezt a címet kapta Csomor Lajos előadása, amelyet a HBVK-ban hallhatott a sz-i közönség.
Megszólaló: Csomor Lajos – előadó, író, aranyműves

LEVELEK
„Levelek” – ezt a címet kapta a Forrás Néptáncegyüttes jelenlegi felnőtt tagozatának bemutatkozó előadása, amelyben a közeljövőben 30 éves együttes történetének egyik szakmailag és emberileg is legkiemelkedőbb közössége mutatta be első önálló műsorát a BKK-ban. Az előadás rendező-koreográfusával, Fundák Kristóffal a bemutató után beszélgettünk.
Megszólaló: Fundák Kristóf – rendező-koreográfus